I Niedziela Adwentu

1. Dzisiaj przeżywamy I Niedzielę Adwentu. Rozpoczynamy nowy rok liturgiczny a także duszpasterski: Pielgrzymi nadziei, i przygotowujemy się do Świąt Bożego Narodzenia. Zapraszamy na nieszpory o 15.00, podczas których poświęcone zostaną wieńce adwentowe i lampiony roratnie.

2. Od poniedziałku do piątku zapraszamy na Roraty dzieci, młodzież i dorosłych o 17.00, w sobotę o 8.00. Zachęcamy również do uczestnictwa w Roratach rano: w poniedziałek, środę i w piątek o 7.00, a w sobotę o 8.00. Dzieci codziennie otrzymają obrazki i będą losowane serduszka z zapisanymi zadaniami. Rodziców prosimy, by swoim pociechom pomogli uczestniczyć w Roratach.

3. W liturgii wspominamy we wtorek św. Franciszka Ksawerego, a w sobotę św. Ambrożego. 

4. W tym tygodniu przypada I czwartek, piątek i sobota miesiąca. Okazja do spowiedzi świętej przed każdą Mszą św. Dzieci zapraszamy do spowiedzi w środę o 16.30, a młodzież w piątek także od 16.30.

5. W czwartek adoracja po Roratach do 18.30.

6. W sobotę przed Mszą zaśpiewamy Godzinki ku czci MB. O 10.00 spotkanie LSO.

7. W przyszłą niedzielę obchodzić będziemy Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Po Mszach zbiórka do puszek na wsparcie Kościoła prześladowanego na Wschodzie.

8. Dziękujemy za dzisiejszą kolektę na WSD i Kurię w Opolu. Dziękujemy również za posprzątanie kościoła. W sobotę o 9:00 do sprzątania prosimy parafian z Czarnowąsów z ul. Mehoffera i Matejki.  

9. W Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP – 8 grudnia, od godziny 12.00 do 13.00 Kościół przeżywa tzw. Godzinę łaski dla świata. U jej początków są objawienia prywatne Matki Bożej Róży Duchownej we włoskim Montichiari. Życzę sobie, aby każdego roku w dniu 8 grudnia, w południe obchodzono Godzinę Łaski dla całego świata. Dzięki modlitwie w tej godzinie, ześlę wiele łask dla duszy i ciała. Tę Godzinę można przeżyć w kościele, ale również w domu, tam gdzie właśnie przebywamy.

10. Za tydzień będziemy mogli się zaopatrzyć w opłatki wigilijne.

11. Paniom z Borek bardzo serdecznie dziękujemy za piękne wieńce adwentowe dla naszego kościoła i dla św. Anny. Również dziękujemy za wianuszki przygotowane przez Caritas i Marianki. Bóg zapłać!




Czy umiemy jeszcze oczekiwać?

Adwent jest czasem oczekiwania. A oczekiwaniu towarzyszy spodziewanie się czegoś czyli nadzieja, że coś się spełni, coś przyjdzie. Cechą oczekiwania jest również cierpliwość, zniecierpliwienie, a nawet tracenie cierpliwości, gdy coś nadmiernie się odwleka. Czas oczekiwania nie jest czasem pustym ani straconym; niesie w sobie swoje własne bogactwo. Już samo oczekiwanie może być rozkoszowaniem się, towarzyszy mu radość, choć to, na co się czeka, jeszcze nie nadeszło. Chyba najłatwiej pokazać to na przykładzie dzieci; ich oczekiwanie na powrót taty, mamy czy na nadchodzące święta jest samą radością. Ale czy my potrafimy jeszcze oczekiwać? Wiele rzeczy załatwiamy jednym kliknięciem. Poza tym te wielkie radości, związane np. z nadchodzącymi świętami zostają dzisiaj mocno wyprzedzone przez reklamy, jarmarki, świąteczne witryny, które zaczynają się już po Dniach zadusznych. I gdy przychodzi właściwy czas spełnienia, jesteśmy już mocno zmęczeni, bo odebrano nam dziecięce tęsknoty i nadzieje. Oto zaczynamy kolejny Adwent. Kolejny raz w życiu chcemy włączyć w sobie wszystkie nasze najlepsze pragnienia i oczekiwania. Chcemy obudzić w sobie szczere pragnienie Boga, który do nas przychodzi. Pan Jezus, jest celem naszego oczekiwania i jego spełnieniem. Bóg przychodzi! To nowina godna najpiękniejszego oczekiwania, które potrafi ożywić życie człowieka bardziej niż marzenie. Z całego serca życzę wszystkim dobrego przeżywania świętego czasu Adwentu. [prob.]




Najświętsza, Niepokalana, Maryjo

Najświętsza, Niepokalana, Maryjo. TobieJa nędzny grzesznik, polecam ciało moje, duszę moją, zmysły, wszystkie sprawy moje, rodziców moich, przyjaciół i tych, którzy mi coś dobrego uczynili, żywych i umarłych, i wszystkich, którzy mnie o modlitwę prosili i tych za których modlić się powinienem. O Niepokalanie Poczęta Maryjo. Nie dopuszczaj mnie więcej kusić, niż moja ułomność znieść może. O Panno Najchwalebniejsza, nie opuszczaj mnie w utrapieniu moim, aby się ze mnie nie cieszyli nieprzyjaciele moi, ale niech mnie utwierdzi łaska Twoja do czynienia woli Syna Twego i do oddania Jemu wiernie przedsięwzięcia mego. O Panno najzacniejsza! Nie opuszczaj mnie w godzinę śmierci mojej, ale od wszelkiego złego, wyrwij mnie na ten czas prowadząc duszę moją nędzną na miejsce ochłody, pokoju i wieczności, aby tam błogosławiła, wysławiała i chwaliła Jezusa Chrystusa Syna Twego, wraz z Ojcem i z Duchem Świętym na wieki wieków. Amen.




Logo roku Jubileuszowego – Pielgrzymi nadziei

Logo zostało zaprezentowane 28 czerwca 2024 r. na konferencji prasowej w Sala Regia Pałacu Apostolskiego w Watykanie W rzeczywistości jest to prosty i uniwersalny obraz, który może być zrozumiany przez ludzi wszystkich kultur i religii, zawierający zaproszenie dla wszystkich do wspólnego kroczenia ku lepszej przyszłości, kierując się wiarą i wolą budowania lepszego świata pod sztandarem miłosierdzia i braterstwa. Nadzieję tę podkreśla motto Jubileuszu 2025, wyraźnie widoczne w dolnej części logo: Pielgrzymi nadziei. Nadzieja będzie bowiem motywem przewodnim Roku Świętego 2025.

Mówiąc o temacie wybranym na nadchodzący Jubileusz, papież Franciszek podkreślił znaczenie głębszej duchowej refleksji nad Miłosierdziem, zachęcając do modlitwy i większej świadomości woli Bożej w naszym codziennym życiu, poprzez konkretne działania współczucia, przebaczenia i solidarności. Hasło to brzmi jak zaproszenie do wspólnej wędrówki, skierowane do wszystkich chrześcijan i ludzi, aby razem podążać ku lepszej przyszłości, opartej na nadziei, miłosierdziu i braterstwie, nieustannej wędrówce w poszukiwaniu Boga i Jego zbawienia. Sama idea pielgrzymowania sugeruje wspólnotowy wymiar Kościoła: wszyscy wędrujemy razem, nikt nie jest sam w swoim dążeniu do zbawienia, w swoim pragnieniu pojednania z Bogiem i bliźnimi.

Cztery postacie reprezentują całą ludzkość, z jej różnicami i podobieństwami. Postacie te obejmują się nawzajem, wyrażając solidarność i braterstwo, które powinny zjednoczyć narody świata. Przewodzi im czerwona postać, trzymająca się krzyża utworzonego przez czarną, zakrzywioną linię, która na dole jest zakończona kotwicą. Krzyż nie jest sztywny, nie jest statyczny, ale zakrzywia się w kierunku ludzkości, jakby chciał ją objąć. Jeśli chodzi o kotwicę, to sam abp Fisichella wyjaśnił jej znaczenie: Jak wiemy, kotwica była często używana jako metafora nadziei. Kotwica nadziei to nazwa nadana w żargonie morskim kotwicy rezerwowej, używanej przez łodzie do wykonywania manewrów awaryjnych w celu ustabilizowania statku podczas sztormów. Znaczenie tego symbolu w logo Jubileuszu jest jasne: właśnie w najtrudniejszych chwilach musimy polegać na kotwicy, która zapewni nam bezpieczeństwo i zagwarantuje zbawienie, a która kotwica byłaby lepsza od Krzyża, symbolu Chrystusa i Jego nieskończonej miłości do nas wszystkich? Obecność małych, wzburzonych fal w dolnej części logo potwierdza istnienie niebezpieczeństw i przeszkód, tych osobistych perypetii i wydarzeń na świecie, które sprawiają, że życie każdego z nas nie zawsze jest łatwe. [red.]




Od 2 do 8 grudnia

Modlimy się o dobre i święte przeżycie adwentu w naszych rodzinach, o godne przygotowanie do świąt narodzenia Pana Jezusa.




Liturgia Święta w Parafii od 02.12 do 08.12.2024 r.

Poniedziałek 02.12.2024  

7.00 Do Bożej Op. za wstaw. Matki Bożej i św. Franciszka za żyjących i ++ z Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, o nowe powołania do wspolnoty oraz o Boze błog w naszych rodzinach. 

17.00 Za + Franciszka Waldyra, matkę Marię, teściów, dziadków ++ z pokr. i za dusze czyśćcowe.            

Wtorek 03.12.2024 – św. Franciszka Ksawerego

7.00 Za + Teodora Klemens (od Bractwa Róż.)    

17.00 Za ++ rodziców Hildegardę i Józefa Strzys ++ teściów Różę i Gerarda Wenzel ++ z rodziny Bauman i za dusze czyśćcowe.  

Środa 04.12.2024 – św. Barbary

7.00 W int. Beaty Kastaryndy z ok. 53 r. ur., o wszelkie potrzebne łaski i błog. Boże w rodzinie.

17.00 Za ++ rodziców Teresę i Pawła Fautsch, teściów Paulinę i Teodora Radziej ++ z pokr., za dusze czyśćcowe i o zdrowie i Boże błog. w rodzinie.

Czwartek 05.12.2024 

7.00 Za + Irenę Bandura w 3 r. śm., o radość życia wiecznego z Bogiem. 

17.00 Za ++ Jana i Anastazję Wicher + mamę Marię Kubis oraz za dusze czyśćcowe.    

Piątek 06.12.2024 – św. Mikołaja, biskupa

7.00 I. Za żyjących i ++ Parafian i czcicieli NSPJ oraz za kapłanów, którzy posługują i posługiwali w naszej parafii. II. Za + męża Józefa Klemens w r. śm., brata Henryka, bratową Hildegardę, siostrę Jadwigę, Marię Klemens, Wiktorię i Karola Kałuża, Franciszkę i Jana Klemens.   

17.00 Za + Zbigniewa Machaczek w r. śm., o dar życia wiecznego 

Sobota 07.12.2024 – św. Ambrożego, biskupa  

8.00 W int. Bractwa Różańcowego i wspólnot naszej parafii. 

18:00/niedz./ Za + matkę Agnieszkę Świentek w r. śm., ojca Józefa, ich rodziców, brata Gotfryda ++ z pokr oraz o zdrowie i Boże błog. w rodzinie.  

II Niedziela Adwentu 08.12.2024 – Niepokalane Poczęcie NMP

7.00 Do Miłosierdzia Bożego za + matkę Otylię Hanusik z ok. ur., ojca Jerzego, brata Piotra, teściów, dziadków ++ z pokr. i za dusze czyśćcowe.       

8.15 /niem./ Za + ojca Huberta Nowak z ok. ur., ++ z pokr. o życie wieczne. 

9.00 /św. Anna/ Za + męża Joachima Lisowski ++ rodziców, teściów, 2 szwagierki, 3 szwagrów, o życie wieczne i o Boże błog. w rodzinie.

9.30 Do Miłosierdzia Bożego za + brata Sebastiana Świerc w r. śm., ojca Alojzego, za ++ z pokr. i za dusze czyśćcowe. 

 11.00 Za wstaw. Matki Bożej NP. i św. Józefa z podz. za otrzymane łaski, o zdrowie i Boże błog. dla Eugeniusza Sznotala z ok. 60 r. urodzin, o opiekę Bożą w rodzinie, za + żonę Stefanię i za ++ z pokr.

15.00 Nieszpory.

16.00 Za + Kazimierza Pierzchała w r. śm., ++ z rodziny, o Boże błog. dla całej rodziny.