„Niech łaska Twoja zawsze nam sprzyja”…

W tych słowach pieśni maryjnej zawiera się wielkie pragnienie skutecznego orędownictwa Matki Bożej. Zbliża się miesiąc październik w czasie którego gromadzimy się w naszym kościele na nabożeństwach różańcowych.

Różaniec jest jedną z najbardziej popularnych modlitw na świecie. Była to modlitwa umiłowana przez papieża Jana Pawła II, który w 2002 roku dołączył do różańca także czwartą część – tajemnice światła i w tym samym roku ogłosił Rok Różańca Świętego.

Św. Jan Paweł II w liście o różańcu pisze, że tradycyjnie do odmawiania różańca używa się koronki i pięknie wyjaśnia jej symbolikę: „Koronka zwraca się ku wizerunkowi Ukrzyżowanego, który otwiera i zamyka samą drogę modlitwy. Na Chrystusie skupia się życie i modlitwa wierzących. Wszystko od Niego wychodzi, wszystko ku Niemu zdąża, wszystko przez Niego, w Duchu Świętym, dochodzi do Ojca”. Wymowny więc i godny naśladowania jest gest pocałunku krzyżyka, kiedy rozpoczynamy i kończymy modlitwę różańcową

Koronka różańca, jak pisze św. Jan Paweł II, „przypomina więzi komunii i braterstwa, łączące nas wszystkich z Chrystusem”. Dobrze jest mieć swój osobisty różaniec, którego paciorki będą wytarte od częstej modlitwy, a w chwili śmierci ktoś oplecie nim nasze zastygłe ręce. Niech różaniec ma swoje miejsce, np. przy łóżku, na stoliku, gdzie stoi krzyż lub figura Matki Bożej, a może po prostu w kieszeni ubrania czy w torebce, by zawsze był pod ręką. Pamiętajmy jednak, że koronka różańca to nie amulet zawieszony przy lusterku w samochodzie, zaplątany, bo nigdy nieużywany. I nie służy on do zabawy, ale do modlitwy. Różaniec może być pięknym prezentem z okazji ślubu, urodzin czy imienin. Możemy w ten sposób zachęcić kogoś, by sięgnął po tę modlitwę.

Wiele uzdrowień dokonało się i dokonuje dzięki modlitwie różańcowej. Mógłbym w tym miejscu przytoczyć świadectwo osoby cudownie ocalonej z wypadku drogowego. Jak podają media w czasie pożaru we wrześniu bieżącego roku ogień zniszczył Sanktuarium w Kordobie, ocalała jedynie figura Maryi Dziewicy. W relacji dziennikarskiej pojawia się konkluzja o konieczności modlitwy różańcowej. Pobożność maryjna tak bardzo utrwalona w naszej duchowości jest ukierunkowana na odmawianie różańca. Niech nie zabraknie modlitwy w intencji poszkodowanych naszych braci i sióstr w powodzi. 

Różańcem modlił się często też błogosławiony Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński. Do odmawiania różańca wzywała Matka Boża w czasie objawień, m.in. w Lourdes, w La Salette czy w Fatimie. Nie pozostaje nam nic innego jak modlić się na różańcu, ponieważ zawsze prosimy – „Módl się za nami Zdrowaś Maryja”.  [ks. Adam]




Kto nie jest przeciwko nam, ten jest z nami

Wiary nie można sprywatyzować. Nikt nie ma prawa mówić o sobie, że jest ścisłą strefą wiary, do której obcym zakaz wstępu. Także chrześcijaństwo nie jest strefą, do której obcym zakaz wstępu! Pan Jezus był otwarty na wszystkich, którzy do Niego się zbliżali i do Niego przychodzili. Potwierdzają to słowa, które usłyszymy dzisiaj w Ewangelii: Kto nie jest przeciwko nam, ten jest z nami. A na innym miejscu czytamy słowa: Wszystko, co Mi daje Ojciec, do Mnie przyjdzie, a tego, który do Mnie przychodzi, precz nie odrzucę. Powinniśmy się cieszyć z każdego dobra, które nas zaskakuje. Człowiek, który całe życie był daleko od Kościoła, na łożu śmierci szczerze prosi o kapłana, chce się wyspowiadać. Matka ucieszyła się z obecności syna, który z okazji jej urodzin przyszedł na Mszę świętą sprawowaną w jej intencji. Dotąd nigdy tego nie robił. Czasami reakcje na tego typu zaskoczenia bywają różne: Całe życie był daleko od Boga, a teraz nagle go wzięło. Nie zawsze potrafimy się cieszyć z takich zwrotów, nawet jeśli są bardzo szczere i autentyczne. Zwłaszcza, że jest tak wielu ludzi, także w naszych rodzinach, którzy nie chcą być ani z nami, ani nie chcą być z Chrystusem. Co więcej, nie ukrywają swojego negatywnego nastawienia do Boga, do Kościoła, do ludzi wierzących. Św. Monika, matka św. Augustyna, nigdy nie straciła wiary, że przyjdzie taka chwila, gdy jej syn stanie się członkiem Kościoła. I o to wytrwale się modliła. I tę łaskę dla swego syna wyprosiła u Boga. [prob.]




Boże, dawco radości…

Boże, dawco radości, spraw, abyśmy dostrzegali jak wiele jest powodów do wdzięczności Tobie. Niech nasze serca zostaną uzdrowione z wszelkiej obojętności i ślepoty wobec Twoich darów, których tak hojnie nam udzielasz. Daj nam dostrzec Twoją miłość, którą nam ukazujesz poprzez codzienność. Spraw, abyśmy coraz częściej Tobie z serca dziękowali za wszystko, co nas spotyka. Twórco radości! Daj nam radość serca, aby więcej było w nas uśmiechu niż smutku. Niech radość z samego faktu bycia Twoim dzieckiem, przepełnia nasze serca i promieniuje w otoczeniu! Niech nasze serca śpiewają Tobie hymn uwielbienia za godne podziwu dzieło Odkupienia! Niech ten drogocenny dar Twojego Ducha obfituje w naszym życiu i otwiera nasze serca na miłość i pokój. Maryjo, ucz nas otwierać się na Ducha Świętego i Jego dary, a następnie jak dzielić się nimi ze wszystkimi, których spotykamy. Amen. 




Od 30 września do 6 października

Modlimy się o ducha jedności i zgody w naszym narodzie, o ducha mądrości dla rządzących.




XXVI Niedziela Zwykła

1. Dzisiaj XXVI Niedziela Zwykła. Zapraszamy na nieszpory o 15:00.

2. W liturgii wspominamy w pon. św. Hieronima, we wt. św. Tereskę od Dzieciątka Jezus, w śr. Aniołów Stróżów, w pt. św. Franciszka z Asyżu a w sob. św. Faustynę Kowalską.

3. Od tego tygodnia wieczorne Msze św. sprawowane będą o 17.00, z wyjątkiem piątku i soboty (18.00). 

4. Październik to miesiąc różańcowy. Zapraszamy na Różaniec od poniedziałku do soboty o 17.30, z wyjątkiem piątku o 18.30. Przez wstawiennictwo Matki Najświętszej Różańcowej chcemy błagać Pana Boga o pokój, ale też pragniemy dziękować przez orędownictwo św. Jana Nepomucena za ocalenie od powodzi. Będziemy też prosić za wszystkich poszkodowanych przez powódź. Różaniec we Wróblinie o 17:00, a w Borkach i Krzanowicach o 18:00. Zwróćmy nasze serca do Pana Boga, przez Maryję, wspólnie odmawiając Różaniec, w kościele i w naszych rodzinach. 

5. W środę o 17:00 Msza szkolna z różańcem. Od 16.30 spowiedź dla dzieci. Podczas Mszy poświęcimy malutkie różańce dla dzieci komunijnych.

6. W tym tygodniu przypada I czwartek, piątek i sobota miesiąca. Okazja do sakramentu pokuty przed każdą Mszą św. W czwartek po Mszy św. wieczornej Różaniec i adoracja Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie, do 18:30.

7. W piątek na wieczorną Mszę św. o 18:00 zapraszamy młodzież i czcicieli NSPJ. Od 17:30 okazja do sakramentu pokuty. 

8. W sobotę przed Mszą św. poranną zaśpiewamy Godzinki ku czci Matki Bożej.

9. W sobotę o 10.00 spotkanie LSO.

10. Dziękujemy za dzisiejszą kolektę i za posprzątanie kościoła. W sobotę o 8.00 do sprzątania kościoła prosimy parafian z Czarnowąsów z ul. Małej Panwi od nr. 14 do 40.

11. Chrzest święty przyjęli: Anastazja Kalina i Antoni Tomala. Niech Bóg błogosławi rodzicom i chrzestnym.  

12. Przyjmujemy zapisy intencji mszalnych na przyszły rok 2025. Prosimy składać w zakrystii kartki z intencjami mszalnymi, z proponowaną datą odprawienia Mszy św. Intencje zostaną zapisane na wskazany dzień, a jeśli termin będzie już zajęty, zapiszemy w najbliższym dniu. W przedsionku kościoła znajdują się druczki, którymi możemy się posłużyć. Intencje będą także zapisywane w zakrystii. Z góry dziękujemy za żywą wiarę w moc Eucharystii, w której pragniemy Panu Bogu powierzać wszystkie nasze życiowe troski, błagania i dziękczynienia, również wdzięczną pamięć o naszych zmarłych dla których ofiarowana Msza Święta jest darem bezcennym. (tel. 660 405 534).

13. Kolekta powodziowa z ostatniej niedzieli wyniosła 16 530 zł. Zarówno kolekta jak i złożone przez nas dary materialne zostały już dostarczone do Caritasu. Bóg zapłać za waszą hojność i otwarte serca. Nadal możemy pobierać reklamówki z zakrystii.




Liturgia Święta w Parafii od 30.09 do 06.10.2024 r.

Poniedziałek 30.09.2024 – św. Hieronima 

7.00 W int. matki Renaty Lesiewicz z ok. 70 r. urodzin, z podz. za otrzymane łaski, z prośbą o Boże błog. i wszelkie potrzebne łaski. 

17.00 Do Miłosierdzia Bożego za + żonę Jadwigę, rodziców Katarzynę i Johana Gabrysch, teściów Marię i Pawła Knop ++ z pokr. i za dusze czyśćcowe.         

Wtorek 01.10.2024 – św. Teresy od Dzieciątka Jezus

7.00 Za + Ryszarda Melcer w 30 dzień po śm., o radość życia wiecznego.      

17.00 /św. Anna/ Za ++ rodziców Marię i Joachima Kokott, o dar życia wiecznego. 

Środa 02.10.2024 – Świętych Aniołów Stróżów

7.00 Do Bożej Op. z podz. za otrzymane łaski z prośbą o Boże błog. zdrowie i dary Ducha Świętego dla Mateusza Jończyk z ok. urodzin oraz w int. rodziny.

17.00 /szkolna/ Do Miłosierdzia Bożego za + matkę Ingeborgę Miiller w r. śm., ojca Wernera, wujka Józefa Skowronek w r. śm., i za ++ z pokr.     

Czwartek 03.10.2024 I czwartek miesiąca 

7.00 O Boże błog. dala Sabiny Wandzioch z ok. urodzin.  

17.00 Za ++ rodziców Marię i Gotfryda Staś, o dar życia wiecznego.    

Piątek 04.10.2024 I piątek miesiąca –  św. Franciszka z Asyżu

7.00 I. Za żyjących i ++ Parafian i czcicieli NSPJ oraz za kapłanów, którzy posługują i posługiwali w naszej parafii. II. Do Bożej Op. za wstaw. św. Franciszka w int. Damiana Gonsior z ok. 40 r. urodzin i o Boże błog. w rodzinie.

18.00 /młodz./ Ku czci św. Franciszka za żyjących i ++ Tercjarzy św. Franciszka, o ducha Franciszkowego dla członków i o powołania do wspólnoty. 

Sobota 05.10.2024I sobota miesiąca – św. Faustyny Kowalskiej 

7.00 W int. Bractwa Różańcowego oraz innych wspólnot naszej parafii.

12.00 Ślub rzymski: Martina Sznotala i Piotr Lotka.

18:00/niedz./ Do Bożej Op. z podz. za otrzymane łaski, z prośbą o dalsze błog. Boże dla syna Daniela Dąbrowskiego z ok. 11 r. urodzin.  

XXVII Niedziela Zwykła 06.10.2024

7.00 Za + Stefana Patrzek w r. śm., jego ++ szwagrów Ewalda i Jerzego, ++ rodziców i teściów, o radość życia wiecznego.       

8.15 /niem./ Za wstaw. Świętej Rodziny z podz. za otrzymane łaski, o Boże błog. i zdrowie w rodzinie Lesz i potrzebne łaski w rodzinie. 

9.00 /św. Anna/ Za + żonę Teresę Cebula z ok. ur., ++ rodziców Huberta i Cecylię Cebula, teściów Jana i Gertrudę Świec + brata Horsta, bratową Elżbietę.

9.30 O dar życia wiecznego dla + męża i ojca Jerzego Glados w r. śm., ++ rodziców Otylię i Jerzego Hanusik, brata Piotra, 4 szwagrów ++ z rodzin Glados, Hanusik, i dusze czyśćcowe.   

11.00 Za ++ rodziców Małgorzatę i Huberta Kaluza, dziadków Cecylię i Karola Kaluza + Paulinę Palt, za dusze czyśćcowe oraz o zdrowie i Boże błog. w rodzinie.

15.00 Nabożeństwo różańcowe.

16.00 Za + Sabinę Pajchert oraz za ++ z rodzin Kopalów i Pajchertów.   




Skąd się biorą wojny i skąd kłótnie między wami?

Wybitni współcześni politolodzy jednym tchem daliby odpowiedź na to tytułowe pytanie. Dlaczego wojna Rosji z Ukrainą, dlaczego nieustający konflikt między Izraelem i Palestyną, skąd bratobójcze wojny w Afryce… Można by tak wymieniać w nieskończoność. Być może łatwiej wskazać polityczne przyczyny mnożących się konfliktów, o wiele trudniej prawdziwe źródła międzyludzkich kłótni, międzysąsiedzkich, rodzinnych. Jakże często od lat poróżnieni ze sobą krewni nie potrafią wskazać przyczyn tego, o co właściwie poszło, co było źródłem ciągnącego się latami gniewu, śmiertelnej nieprzyjaźni i podtrzymywanej wrogości. Odpowiedź na postawione pytanie, jaką daje dzisiaj św. Jakub Apostoł, jest zaskakująca: Prowadzicie walki i kłótnie, a nic nie posiadacie, gdyż się nie modlicie. Modlicie się, a nie otrzymujecie, bo się źle modlicie. Nie jest to odpowiedź polityczna, ale bardzo prawdziwa. Gdyby ludzie więcej się modlili, gdyby w ogóle pomyśleli o takiej możliwości jaką jest modlitwa, jako trwanie w prawdzie przed Bogiem, świat zmieniłby oblicze. Wiele spraw, które wydają się być nie do pokonania, udałoby się naprawić, wyprostować i uspokoić. Ktoś powie: ale przecież my się modlimy. Chodzimy do kościoła, nawet przyjmujemy Komunię Świętą. I co? Dalej wszystko po staremu, dalej niezgoda, może nawet nienawiść, wygarnianie sobie. Czyli modlimy się źle. To bardzo ważna sprawa, którą warto w końcu przemyśleć, przed Bogiem. [prob.]    




Panie Boże…

Panie Boże, prosimy Cię o siłę i wytrwałość dla osób, których domostwa i dobytek pochłonęła woda. Prosimy Cię o serdeczność i chęć niesienia pomocy dla ludzi, którym udało się uchronić przed powodzią, aby swoją siłą i pomocą wspierali ofiary żywiołu. Prosimy Cię o dobrą pogodę, która umożliwi wszelkim służbom naprawę szkód i odbudowę domostw. Miej, Panie, w swojej opiece wszystkich poszkodowanych i błogosław im, by nie tracili ducha. Amen.




Apel Biskupa Opolskiego o pomoc dla ofiar powodzi

Drodzy Diecezjanie,

z wielkim zatroskaniem śledzimy docierające do nas poruszające relacje i obrazy ukazujące dramat ludzi dotkniętych katastrofalną powodzią, w której często stracili dorobek całego życia. W tym trudnym i bolesnym doświadczeniu nie możemy ich pozostawić samymi sobie. Jako wspólnota Kościoła opolskiego towarzyszymy im od samego początku naszą modlitwą. Podjęliśmy też różne formy przyjścia z bardzo konkretną pomocą materialną. Naszej diecezjalnej Caritas zleciłem troskę o to, aby dostarczać żywność i najbardziej potrzebne artykuły tam, gdzie ich najbardziej potrzeba. W najbliższej przyszłości przewidziane są także inne formy pomocy. Słowa wdzięczności, uznania i zachęty kieruję w stronę osób, które już niosą pomoc poszkodowanym. Wiem, że dokonujecie nieraz heroicznych gestów, aby pomóc bliźnim, którzy ucierpieli na skutek żywiołu. Jestem pewien, że Bóg wynagrodzi wysiłek tych wszystkich, którzy spieszą bliźnim z pomocą. Szczególnym wyrazem solidarności całej naszej wspólnoty diecezjalnej z osobami poszkodowanymi niech będzie też zbiórka pieniędzy na rzecz powodzian, która odbędzie się we wszystkich kościołach w najbliższą niedzielę 22 września. Zebrane w ten sposób pieniądze zostaną przekazane za pośrednictwem naszej diecezjalnej Caritas osobom, które ucierpiały wskutek żywiołu. Zwracam się także do wszystkich duszpasterzy i parafian, zwłaszcza Parafialnych Zespołów Caritas, z prośbą o organizowanie konkretnych form pomocy, np. poprzez udział w pracach porządkowych, remontowych oraz wsparcie dotkniętych powodzią gospodarstw rolnych.

Z serca udzielam pasterskiego błogosławieństwa.

† Andrzej Czaja Biskup Opolski




Od 22 do 29 września

Modlimy się za poszkodowanych w powodzi i dziękujemy za Boże ocalenie.