Boże…

Boże, dziękuję, że jesteś moim Obrońcą i Wspomożycielem. Pismo Święte mówi, że Bóg z tymi, którzy Go miłują, współdziała we wszystkim dla ich dobra. Proszę, przemień sytuację, w której się znajduję i wykorzystaj ją dla mojego dobra. Nie widzę z niej wyjścia, dlatego proszę Cię o wskazanie odpowiedniej drogi i o Twoją mądrość. Wysłuchaj mojej modlitwy i uczyń cud, jeśli jest on potrzebny. Jesteś wszechmocnym Królem królów i Panem panów, Tobie niech będzie cześć i wieczna chwała, przez Chrystusa, Pana naszego. Amen. 




Bóg, który z nami współdziała

Chcemy być samowystarczalni. Nawet osoby starsze nie chcą zależeć od nikogo. Nie chcą nikomu komplikować życia; poprzestają na tym co konieczne, nie chcą być dla nikogo ciężarem, nawet dla swoich dzieci, które chcą im pomóc. Chcemy być samowystarczalni, ale czy w ten sposób nie zamykamy się na ogromne możliwości, które pochodzą spoza nas, dzięki którym nasze istnienie może być jeszcze bardziej spełnione. Dzisiaj św.   Paweł pisze: Wiemy, że Bóg z tymi, którzy Go miłują, współdziała we wszystkim dla ich dobra. Człowiek więc nie jest ani samotną wyspą, ani nie jest skazany na zasadę zrób to sam. Tajemnica współdziałania Boga i człowieka jest fascynująca, może wydać niezwykłe owoce. Bez współpracy z Bogiem człowiek skazuje siebie na żałosny los samotnika, zdanego tylko na samego siebie. Bóg stworzył piękny świat, a potem powiedział do ludzi: Czyńcie sobie ziemię poddaną. Wszystko co istnieje na tej ziemi jest owocem współdziałania człowieka z Bogiem. Gorzej gdy człowiek zaczyna kombinować na własną rękę, gdy występuje przeciw porządkowi Bożemu, który istnieje w ludzkiej duszy, w jego ciele i w rozumie. Czas wakacji daje nam wiele okazji, by podziwiać piękno stworzenia, ale również piękno i geniusz człowieka współpracującego z Bogiem. Bóg z tymi, którzy Go miłują, współdziała we wszystkim, dla ich dobra. My również bądźmy świadomymi współpracownikami Bożej mądrości, bo w taki sposób sprawiamy największą radość Bogu, naszemu Ojcu i Stwórcy. [prob.]




Od 31 lipca do 6 sierpnia 2023 r.

Modlimy się o pokój.




XVII Niedziela Zwykła

1. Dzisiaj przeżywamy XVII Niedzielę Zwykłą. Zapraszamy na nieszpory o 15:00. Od poniedziałku do czwartku Msze św. sprawowane będą tylko rano o 7:00

2. W liturgii w poniedziałek wspominamy św. Ignacego z Loyoli, we wtorek św. Alfonsa Liguoriego, w piątek św. Jana Vianneya, patrona proboszczów.

3. W tym tygodniu przypada I czwartek, piątek i sobota miesiąca. W sobotę przed Mszą św. poranną zaśpiewamy Godzinki.

4. W miniony poniedziałek zakończyliśmy obchody odpustowe ku czci św. Anny. Dziękujemy licznie przybyłym Gościom i Parafianom za nabożny udział, za dar żywej wiary w Pana Boga przez wstawiennictwo św. Anny. Dziękujemy każdemu, kto w jakikolwiek sposób przyczynił się do przygotowania i uświetnienia tej uroczystości. Wszystkim składamy serdeczne Bóg zapłać. Niech św. Anna dalej prowadzi nas drogami naszego życia do Pana Jezus i Jego Matki.

5. W przyszłą niedzielę kolekta będzie na WSD i Kurię w Opolu. Za tydzień odpust w Popielowie. Dzisiaj, we wtorek i w przyszłą niedzielę możemy zyskać odpust zupełny Porcjunkuli pod zwykłymi warunkami

6. Biskup opolski Andrzej Czaja zaprasza do udziału w 47. Pieszej Pielgrzymce Opolskiej na Jasną Górę, która odbędzie się w dniach 13-19 sierpnia 2023 r.  Tegorocznej pielgrzymce przyświeca hasło: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Pielgrzymkę zakończy Msza św. na Jasnej Górze w sobotę 19 sierpnia o godz. 11.00. 

7. Kustosz Sanktuarium św. Jacka w Kamieniu Śląskim, ks. Albert Glaeser, zaprasza w dniach 12-14 sierpnia 2023 r. na uroczystości patronalne ku czci św. Jacka w Kamieniu Śląskim. 

8. Dziękujemy za dzisiejszą kolektę i za posprzątanie kościoła. W sobotę o 8.00 do sprzątania prosimy parafian z Borek z ul. Lompy i św. Jana.




Liturgia Święta w Parafii od 31.07. do 06.08.2023 r.

Poniedziałek 31.07.2023 – św. Ignacego z Loyoli

7:00 Do Miłosierdzia Bożego za ++ rodziców Martę i Jerzego Nimpsz, ++ z pokr. Nimpsz i Hyla oraz za dusze w czyśćcu cierpiące. 

12:00 /św. Anna/ Ślub rzymski: Paweł Kręc i Amanda Skowronek.

18:00 Za ++ rodziców Waltraudę i Pawła Malcer, ++ z pokr. obu stron i za dusze czyśćcowe.

Wtorek 01.08.2023 – św. Alfonsa Marii Liguoriego

7:00 Za ++ rodziców Julię i Antoniego Czech, teściów Wiktorię i Stefana oraz za żyjących i ++ z rodziny.

18:00 /św. Anna/ Za + Alojzego Wróbel, ++ z całego pokr. i za dusze czyśćcowe.

Środa 02.08.2023 

7:00 Za + męża Pawła Kołodziej w r. śm., rodziców z obu stron, synową Gabrielę, ++ z pokr. Müller i Kołodziej.

18:00 Za + matkę Łucję Waindok w 3 r. śm., ojca Józefa, brata Andrzeja, dziadków i za ++ z rodziny Waindok i Dawid.

Czwartek 03.08.2023 – św. Lidii

7:00 Za ++ rodziców Józefa i Marię Pasoń, braci Alojzego i Bernarda, teściów Teodora i Zofię Dras oraz za dusze w czyśćcu cierpiące.

18:00 Za + ojca Ryszarda Napieracz w r. śm., matkę Helenę, syna Daniela oraz o zdrowie i Boże błog. w rodzinie.

Piątek 04.08.2023 – św. Jana Marii Vianneya

07:00 W intencji żyjących i ++ Parafian i czcicieli NSPJ oraz za kapłanów, którzy posługiwali i obecnie posługują w naszej parafii.

18:00 Do Miłosierdzia Bożego za ++ teściów Marię i Jerzego Niestrój, męża Manfreda, ojca Henryka Patrzek, dziadków i ++ z pokr.

Sobota 05.08.2023 – św. Jana z Dukli

7:00 Do Miłosierdzia Bożego za + męża Stefana Niedworok z ok. ur., o dar życia wiecznego.

18:00 /niedz./ Za ++ rodziców, teściów, brata, ++ z rodzin: Zoś, Gallus i Szmechta oraz za dusze czyśćcowe.

Niedziela 06.08.2023 – Święto Przemienienia Pańskiego

7:00 Za + matkę Paulinę Glatki, za ++ Rozalię i Augustyna, męża Rajnolda z ok. ur., szwagra Joachima Schymainda, ++ z pokr. Glatki, Brzoza i Schymainda.

8:15/niem./ Za + męża Jana Kałuża, rodziców, teściów i ++ z pokr. Michala i Kałuża.

9:00 /św. Anna/ Za wstaw. Świętej Rodziny i św. Anny z podz. za łaski, o zdrowie, Boże błog. i dalszą opiekę Bożą w rodzinie Anny i Andrzeja Mróz w 18 r. małżeństwa i o Dary Ducha Świętego dla córek Kingi i Justyny.

9:30 Za + syna Roberta Mainka w r. śm., ++ z całego pokr. i za dusze czyśćcowe. 

11:00 Za wstaw. Matki Boskiej NP z podz. za otrzymane łaski, o zdrowie i Boże błog. dla Władysława Okapiec z ok. 80 r. urodzin i dla córki Małgorzaty w 50 r. urodzin oraz o opiekę Bożą dla całej rodziny.

15:00 Nieszpory.

16:00 Za + Katarzynę Niemiec w 8 r. śm., ojca Zbigniewa, ++ z pokr., za dusze czyśćcowe oraz o zdrowie i Boże błog. w rodzinie.




Kościół Świętej Anny

Przeżywamy w naszej parafii odpust ku czci św. Anny. Jest to czas szczególny, kiedy dzięki Bożemu miłosierdziu możemy otrzymać wiele łask Bożych i duchowych darów. Jest to również moment o wyjątkowym znaczeniu dla budowania naszej wspólnoty, pozwalający nam doświadczyć jedności w imię Chrystusa. Ale czas odpustu ma wymiar nie tylko duchowy. Każdy odpust to również długa historia – historia ludzi i historia miejsca świętego, kościoła, w którym sprawowane są święte sakramenty. Historia budowy naszego kościoła pod wezwaniem św. Anny sięga wielu lat wstecz. Rozpoczęła się w Roku Pańskim 1684. Podjął się jej ówczesny prepozyt klasztoru ojców premonstratensów w Czarnowąsach – Balthasar De Gerbert von Hornan. Prace budowlane trwały cztery lata. Niestety ten urokliwy, zabytkowy kościół, spłonął doszczętnie w roku 2005. W starym kościele znajdował się przepiękny ołtarz główny, który datowany był na XVII wiek. Przytwierdzony do niego był duży i owalny kartusz, czyli drewniana tablica, na której można było przeczytać sentencję: Ad Gloriam Dei Omnipotentis Et Honorem Sanctae Annae (Ku chwale Boga Wszechmocnego i ku czci św. Anny). Ów kartusz jest również dzisiaj. Ciekawostką jest fakt, że na bocznej części tego ołtarza, można było odnaleźć tekst mówiący o odnowieniu całej świątyni w roku 1901. Największe wrażenie robił jednak olejny obraz na płótnie, otoczony złoconą ramą z liściastym ornamentem, który przedstawiał św. Annę tłumaczącą Maryi Pismo Święte. W ołtarzach bocznych również znajdowały się obrazy malowane na płótnie, na których można było dostrzec dwóch wielkich świętych Kościoła katolickiego – św. Norberta i św. Augustyna. W kościele znajdowała się rzeźba przedstawiająca naszą święta patronkę wraz z Maryją. Matka Najświętsza przedstawiona jest jako dziecko, święta Anna trzyma ją za rękę. Figura wsparta na podwójnym, wielobocznym postumencie, wykonana w stonowanej kolorystyce, dzięki Bożej opatrzności w dniu pożaru znajdowała się poza świątynią. W dniu naszego parafialnego odpustu warto więc też pomodlić się za wszystkich budowniczych kościoła św. Anny i ofiarodawców, dzięki którym ten budynek powstał. Pamiętajmy w modlitwie również o tych, którzy podjęli się odbudowy spalonego miejsca kultu. [Wikary]

Chwalebna i święta Anno, którą niebo uwielbia, którą święci szanują, a którą czci ziemia. Bóg Ojciec Cię miłuje, jako matkę ukochanej swej córki i Babkę swego Syna. Syn Boży miłuje Cię za danie Mu matki, z której się narodził jako Bóg Człowiek i Zbawiciel ludzi. Duch Święty miłuje Cię, ponieważ dałaś Mu Oblubienicę tak godną i tak doskonałą. Anieli i wybrani szanują Cię jako drzewo święte, które wydało ów śliczny kwiat, co ich odtworzył i ten najgodniejszy owoc, co jest ich życia słodkością sprawiedliwi, pokutujący i grzeszni wzywają Cię jako swoją potężną orędowniczkę przed Bogiem, bo przez Twoje wstawiennictwo sprawiedliwi spodziewają się łaski, pokutujący usprawiedliwienia, a grzesznicy odpuszczenia grzechów. Amen




Święta Anno…

Święta Anno, proszę cię pokornie, abyś była moją orędowniczką u Boga, bo do twego wstawiennictwa mam szczególne zaufanie. Ufam mocno, iż wnuk twój, Chrystus Pan, na pewno wysłucha twoje prośby i modlitwy, jeżeli ty Mu je zaniesiesz. Bo skoro już tu, na ziemi, Bóg skłaniał się do twoich próśb i modlitw i chętnie łask Swych udzielał, gdy Go o nie błagałaś, o ileż potężniejsze jest teraz twoje wstawiennictwo u tronu Bożego w niebie, gdyż wnuk twój, Chrystus Pan, chętnie spełni prośby swojej babki, która już na ziemi tak bardzo go miłowała. Przedstaw i moje prośby Chrystusowi Panu. Mocno wierzę, że jeśli pożyteczne są dla mego zbawienia, to na pewno zostanę wysłuchany. Proś, o Anno Święta, ukochaną córkę twoją, Maryję Pannę, by i ona modliła się za mnie do Syna swego. Amen.




Święta Anna Samotrzecia

Matka jest jedna, ale babcie bywają różne. Chętnie wspominamy nasze babcie. Dzisiaj wspominamy babcię Pana Jezusa, świętą Annę. Święta Anna czczona jest z powodu swej córki, Matki Pana Jezusa, a jeszcze bardziej z powodu Chrystusa, jej Najświętszego wnuka. Mówimy o niej Samotrzecia, będąca jednością ze swą córką i swym wnukiem. Te trzy osoby jakoś przeglądają się w sobie. W każdej widzimy cząstkę jednej i drugiej. Podobieństwo fizjonomii i ducha. Podobieństwo twarzy, gestów, barwy głosu. Anna dała wszystko Maryi, swej córce. Maryja dała wszystko, co należało do niej, ale i to, co otrzymała od Anny, swej matki. Dała swemu synowi, Chrystusowi. Pan Jezus kiedyś powie: Ojciec mój przekazał Mi wszystko. Możemy powiedzieć, że Bóg Ojciec tak wiele przekazał swemu Synowi przez Jego Najświętszą Matkę, Maryję, ale również przez Jego czcigodną babcię, którą była święta Anna. Zresztą, również przez św. Joachima, przez dziewiczego ojca, św. Józefa, i wielu innych. W taki sposób działa Pan Bóg, działa przez nas ludzi. Dzisiaj coraz częściej zastanawiamy się, dlaczego przerwał się ten łańcuch pokoleń? Dlaczego zostały rozerwane więzi między pokoleniami? Skąd ta nasza bezradność wobec młodych, naszych synów i córek, którzy jakby nie byli z nas. Dlaczego została zerwana więź duchowa, dla której wspólnym językiem była żywa wiara w Boga prawdziwego. Odpowiedź na to pytanie jest złożona. Święta Anno, pomóż nam przywrócić więź między pokoleniami. [prob.]




Od 24 do 30 lipca 2023 r.

Modlimy się o Boże błogosławieństwo dla naszych rodzin, o opiekę Świętej Anny dla naszych bliskich i krewnych.  




Uroczystość odpustowa ku czci św. Anny

1. Dzisiaj przeżywamy uroczystość odpustową ku czci św. Anny. Serdecznie witamy Parafian i Gości. Cieszymy się z Waszej obecności na tym odpuście i życzymy Bożego błogosławieństwa przez wstawiennictwo naszej Patronki św. Anny. Zapraszamy na nieszpory odpustowe o 17.00.

2. Jutro Dzień Chorego. Zapraszamy chorych i osoby w podeszłym wieku do kościoła św. Anny na Mszę św. o 9:30 z namaszczeniem i błogosławieństwem Lourdzkim. Wieczorem o 18.00 różaniec i Msza św. za zmarłych polecanych w zaleckach odpustowych. Po Mszy św. nabożeństwo na cmentarzu i procesja do kościoła parafialnego.

3. W liturgii w poniedziałek wspominamy św. Kingę, we wtorek św. Jakuba, w środę Annę, w czwartek św. Joachima, w sobotę św. Martę, Marię i Łazarza.

4. W środę przypada Uroczystość św. Anny. Msze św. sprawowane będą o 8:00 i 18:00 u św. Anny. W poniedziałek i środę nie będzie Mszy św. w kościele parafialnym. Środowa wieczorna Msza św. zostanie odprawiona w intencji kierowców z poświęceniem pojazdów. Złożone ofiary będą przeznaczone na misje (1gr/1km). W czwartek zapraszamy na adorację Najświętszego Sakramentu po Mszy wieczornej do 19:30.

5. Dziękujemy wszystkim za przybycie na odpust, za wspólną modlitwę, za pojednanie się z Bogiem i bliźnimi, za przyjętą Komunię Świętą. Serdeczne podziękowanie kaznodziei odpustowemu ks. Krystianowi Piechaczkowi za wygłoszone Słowo Boże i posługę w konfesjonale. Dziękujemy wszystkim kapłanom za przybycie i za posługę w konfesjonale. Pani Gabrieli Dworakowskiej dziękujemy za oprawę muzyczną. Dziękujemy tym, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowali się w przygotowanie tegorocznego odpustu. Serdecznie dziękujemy za złożone ofiary. Dziękujemy również za dary dla plebanii, za posprzątanie kościoła parafialnego, za posprzątanie św. Anny, a parafianom z Czarnowąsów za posprzątanie cmentarza. Wszystkim składamy z całego serca Bóg zapłać! W sobotę o 8.00 do sprzątania prosimy parafian z Czarnowąsów z ul. Krzanowickiej od nr. 32 do 54. 

6. Sakrament chrztu św. przyjął Julian Cholewiński. Niech Bóg błogosławi rodzicom i chrzestnym w religijnym wychowaniu tego dziecka.

7. Są jeszcze wolne intencje mszalne we wrześniu i grudniu.