Jesteście ważniejsi niż wiele wróbli

Pamiętam pewien zbieg okoliczności, który polegał na tym, że Ewangelia mszalna była właśnie o wróblach (ta dzisiejsza), odprawiana u św. Anny, a więc po trosze we Wróblinie, w intencji którejś z rodzin noszących to ptasie nazwisko (a w naszej parafii jest ich całkiem sporo). Ale to tylko na marginesie, bo zmierzam ku temu, że dzisiaj ktoś mógłby się obrazić z powodu tych słów: Jesteście ważniejsi niż wiele wróbli. Mamy czasami wielkie poczucie dumy co do własnej osoby, poczucie własnej godności, honoru. Nie czujemy się komfortowo, gdy ktoś nisko nas ocenia, obraża albo sobie z nas kpi. Jesteśmy w stanie reagować mocną agresją, gdy ktoś mówi źle o nas albo oczernia. W takich sytuacjach kłótnie między ludźmi potrafią być bardzo groźne, a ich skutki trwają czasami całymi latami, w postaci nieodzywania się do siebie, niezgody, wzajemnej nienawiści. Takich sytuacji niestety jest bardzo wiele. To ciekawe, że tego typu ludzkie potyczki przyrównujemy do walki kogutów, koziołków, ale w świecie ludzi sprawa jest dalece poważniejsza. Pan Jezus mówi dzisiaj: Nie bójcie się ludzi. To wielki paradoks, że największym zagrożeniem dla człowieka może być drugi człowiek. Tocząca się wojna w Ukrainie to doświadczenie wielkiego strachu człowieka przed człowiekiem. Choć podobne doświadczenia mogą mieć miejsce poza stanem rzeczywistej wojny. Pan Jezus dzisiaj nas uspokaja, gdy mówi: Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało… Nasze życie jest w Bożych rękach. [prob.]




Boże, Stwórco…

Boże, Stwórco, który kazałeś nam żyć na ziemi jako pielgrzymom w drodze do Twojego domu, spraw, abyśmy w naszej wędrówce kierowali się Twoimi przykazaniami, posilali się Twoim Chlebem i cieszyli się pięknem otaczającego świata. Niech wakacyjny odpoczynek będzie dla nas przedsmakiem radości u Ciebie. Amen.




Podziękowanie za dar Komunii Świętej

Jest już pewną tradycją, że dzieci komunijne po swojej Pierwszej Komunii Świętej wyjeżdżają na pielgrzymkę, by podziękować Panu Bogu za ten wielki dar. Celem takiego wyjazdu jest również przeżywanie wiary w drodze, poznawanie miejsc świętych, jak również podjęcie religijnego wysiłku i wyrzeczenia w określonej intencji (piesza wędrówka połączona z modlitwą). Pielgrzymka różni się od zwykłej wycieczki szkolnej choć i tutaj dbamy o miłe atrakcje. I tak kolejny już raz pielgrzymowaliśmy do Sanktuarium św. Jacka w Kamieniu Śląskim, a potem na Górę Świętej Anny. Ktoś powie: to tak blisko, ale można by się zdziwić, bo zdecydowana większość dzieci była tam po raz pierwszy. Na grupę 50. dzieci było już w tym miejscu zaledwie troje. Owszem, były lata, gdy pielgrzymowaliśmy aż do Wadowic i Kalwarii Zebrzydowskiej. Można by tu powiedzieć: Cudze chwalicie, swego nie znacie.

Wyjechaliśmy o 8.00 z naszego parkingu. Dotarliśmy do Kamienia ok. g. 9.00 i zaczęliśmy od Eucharystii, przed którą serdecznie nas przywitał gospodarz tego miejsca ks. Dyrektor Albert Glaeser, jego budowniczy i kustosz. Dzieci z wielkim zaciekawieniem wysłuchały, że w miejscu, w którym właśnie siedzą, urodził się Jacek Odrowąż, przyszły Święty. Uświęcenie człowieka ma swój początek w rodzinnym domu, gdzie jest obecny znak krzyża, gdzie jest wspólna modlitwa, skąd wyrusza się do kościoła. Po Mszy św. wyruszyliśmy na zwiedzanie zamku. Dzieci były zachwycone komnatami i olbrzymią biblioteką, której zbiory należą do ks. abpa Alfonsa Nossola, będącego mieszkańcem tego domu. Na schodach wiodących do kaplicy św. Jacka zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie. Następnie przeszliśmy przez piękny park do kompleksu sanatoryjnego. Tam zwiedziliśmy piękną kaplicę ku czci św. Sebastiana, męczennika. Ks. Proboszcz opowiedział dzieciom niezwykła historię o czeskim kapłanie i o kołyszącym się krzyżu. Potem była oczekiwana atrakcja/niespodzianka. Dzieci (także proboszcz) mogły zamoczyć nogi w bardzo zimnej wodzie. Procedury medyczne przewidują trzykrotne okrążenie brodzika, ale niektórym chłopcom udało się wykonać aż osiem! – nie licząc odważnego polania głowy równie lodowatą wodą. Na szczęście mieliśmy upalny dzień, więc taka kuracja była zbawienna. Następnie udaliśmy się na Górę Świętej Anny. Tam, w bazylice, po wspólnej modlitwie ksiądz proboszcz wyjaśnił dzieciom, dlaczego używamy nazwy Święta Anna Samotrzecia. Tu także dzieci otrzymały nagrody w konkursie prostych pytań. Następnie przeszliśmy do Groty Lurdzkiej, skąd wyruszyliśmy szlakiem kalwaryjskim do Poręby. Dzieci były pełne Bożego entuzjazmu, ale również pielgrzymkowego zmęczenia, czego wyrazem było: Proszę księdza, nogi nas bolą. Ale w Porębie czekał już na nas autobus, skąd wyruszyliśmy w drogę powrotną. Na pielgrzymim szlaku dzieci zjadły sporą ilość ulubionych cukierków, a na końcu zaśpiewały księdzu gromkie 100 lat! Może jeszcze kiedyś wrócą do tych świętych i uroczych miejsc, by wspominać ten dziecięcy wyjazd i prosić Boga w ważnych życiowych potrzebach. [prob.]




Od 26 czerwca do 2 lipca 2023 r.

Modlimy się o Boże błogosławieństwo na czas wakacji dla wszystkich, którzy wybierają się na urlop, dla naszych rodzin.




XII Niedziela Zwykła

  1. Dzisiaj przeżywamy XII Niedzielę Zwykłą. Zapraszamy na nieszpory o 15:00.
  2. W poniedziałek po Mszach św. błogosławieństwo świec ku czci św. męczenników Jana i Pawła, aby chroniły nas od burz i wszelkich nawałnic. Po Mszy wieczornej spotkanie Tercjarzy św. Franciszka.
  3. Środowe Msze św. popołudniowe podczas wakacji sprawowane będą o 18:00.
  4. W czwartek obchodzić będziemy Uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła. Msze św. sprawowane będą o 8:00, 9:30 i 18:00. Kolekta w tym dniu będzie przeznaczona na cele Stolicy Apostolskiej. Po Mszy św. wieczornej adoracja Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie do 19:30.
  5. W tym tygodniu przypada I sobota miesiąca. Przed Mszą św. poranną zaśpiewamy Godzinki.
  6. W przyszłą niedzielę szafarze zaniosą Komunię Świętą chorym od 9:00. Zapisy do piątku w zakrystii. Kolekta za tydzień będzie na WSD i Kurię w Opolu. W Łubnianach odpust ku czci św. Apostołów Piotra i Pawła.
  7. Sakrament chrztu św. przyjęła Julia Zowada. Niech Bóg błogosławi rodzicom i chrzestnym w religijnym wychowaniu tego dziecka.
  8. Dziękujemy za dzisiejszą kolektę i za posprzątanie kościoła. W sobotę o 8:00 do sprzątania prosimy parafian z Czarnowąsów z ul. Mehoffera i Matejki.
  9. Na mocy Dekretu Biskupa Opolskiego Andrzeja Czai, z dnia 29 maja 2023 r., nasz dotychczasowy wikary ks. Michał Kowalski został mianowany wikariuszem parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kluczborku. Na jego miejsce w naszej parafii został powołany ks. Arnold Klita, który dotąd pełnił posługę wikarego w parafii NSPJ w Kluczborku. Księdzu Michałowi już dzisiaj dziękujemy z Jego posługę w naszej parafii, a ks. Arnoldowi życzymy Bożego błogosławieństwa w posłudze pośród nas.
  10. Dzieciom, młodzieży i ich rodzicom życzymy udanych i błogosławionych wakacji. Niech Bóg będzie obecny na wszystkich wakacyjnych szlakach. Pamiętajmy o codziennej modlitwie i niedzielnej Mszy świętej.



Liturgia Święta w Parafii od 26.06. do 02.07.2023 r.

Poniedziałek 26.06.2023

7:00 Za + Edeltraudę Hennek /od Bractwa Róż./

18:00 Za ++ rodziców Antoninę i Pawła Golanowskich, ++ z pokr. obu stron i za dusze czyśćcowe.

Wtorek 27.06.2023 – św. Cyryla Aleksandryjskiego

7:00 Do Miłosierdzia Bożego za ++ kapłanów: ks. Wacława Domańskiego, ks. Stanisława Karp, ks. Jana Kołodennego i ks. Krzysztofa Pagóra o dar życia wiecznego.

18:00 /św. Anna/ Za ++ ciotki Marię, Annę i Stefanię, wujków Paula i Johana Teda, teścia Mikołaja Smyk i za dusze czyśćcowe.

Środa 28.06.2023 – św. Ireneusza

7:00 Za żyjących i ++ Tercjarzy św. Franciszka oraz o nowe powołania do wspólnoty franciszkańskiej.

18:00 Za wstaw. Świętej Rodziny z podz. za otrzymane łaski, o zdrowie i Boże błog. dla Vanessy i Denisa Leja i o opiekę Bożą dla całej rodziny.

Czwartek 29.06.2023  – Świętych Apostołów Piotra i Pawła

8:00 Za ++ Łucję i Józefa Urban, rodziców Paulinę, Jadwigę i Tomasza, rodzeństwo, ++ z pokr. oraz o zdrowie i Boże błog. w rodzinie.

9:30 Do Miłosierdzia Bożego za + Franciszka Zdzuj i Engelberta Lisowskiego, ++ z pokrewieństwa Grzesik i Zdzuj.

18:00 Z podz. za otrzymane łaski, o zdrowie i Dary Ducha Świętego dla syna Wiktora Nowainskiego z ok. 21 r. urodzin i o Boże błog. rodzinie.

Piątek 30.06.2023

7:00 Do Miłosierdzia Bożego za + Marię Wróbel w mc po śm.

18:00 I. Do Miłosierdzia Bożego za + Teodora Wandzioch w 1 r. śm. i żonę Krystynę o dar życia wiecznego. II. Do Miłosierdzia Bożego za + Marka Szczęsnego w mc po śm.

Sobota 01.07.2023

7:00 Za + matkę Marię Matros w 7 r. śm. i ojca Józefa.

18:00 /niedz./ Za ++ rodziców Klarę i Huberta Ripel w r. śm., dziadków, ciotkę Annę, za + Wandę oraz o zdrowie i Boże błog. w rodzinie.

Niedziela 02.07.2023 – XIII Niedziela Zwykła

7:00 Za + męża Waldemara Niekrawiec z ok. ur., rodziców Paulinę i Alojzego Weber, brata Helmuta, teściów Annę i Franciszka Niekrawiec, szwagra Bernarda i za dusze w czyśćcu cierpiące.

8:15 /niem./ Do Miłosierdzia Bożego za + matkę Paulinę Waldyra w 1 r. śm., o dar życia wiecznego.

9:00 /św. Anna/ Za + syna i brata Radosława Gumul w r. śm., ++ ojca i teścia z rodziny Gumul i Krasnodębski, szwagra Andrzeja i ++ z pokr. obu stron.

9:30 Za + Gabrielę Hucz w 3 r. śm., ++ z rodziny Moczko i Hucz i za dusze w czyśćcu cierpiące.

11:00 Za wstaw. Matki Boskiej NP i św. Józefa z podz. za otrzymane łaski, o zdrowie i Boże błog. dla męża i ojca Wolfganga Kinder z okazji 80 r. urodzin i o opiekę Bożą dla całej rodziny.

15:00 Nieszpory.

16:00 Za + matkę Annę Marię Gładki w r. śm., siostrę Elżbietę, babcię Annę, ciocię Gertrudę, teściów Mariannę i Witolda Sady oraz ++ z pokr. obu stron.




Chrystus umarł za nas

Chyba częściej wspominamy tych, od których otrzymaliśmy dar życia, naszych rodziców. Choć zdarza się, że i o tym czasami zapominamy. Dzisiaj liturgia słowa wiele mówi o Panu Jezusie, który umarł za nas. Ktoś powie: aż tak mnie to nie interesuje, kto za mnie umarł i dlaczego. Nikogo o to nie prosiłem, żeby za mnie od razu umierał. Franciszek Gajowniczek wiedział, że za niego oddał życie kapłan Maksymilian Kolbe, późniejszy święty Kościoła. Dzięki temu ów ojciec rodziny mógł wrócić żywy do swojej rodziny. Dzisiaj słyszymy, że Chrystus umarł za nas, umarł bardzo dawno temu, kiedy jeszcze nas nie było nas tym świecie. A jednak, mimo że było to tak dawno, że jeszcze nie było mnie na świecie, Pan Jezus jest mi bardzo bliski. I wcale nie jest mi to obojętne, że za mnie umarł na krzyżu. Jest mi bliższy niż św. Maksymilian, choć i on nie oddałby swojego życia za bliźniego, gdyby nie był przekonany o tym, że Pan Jezus oddał życie także za niego. Tu chodzi więc o życie i o bliskość, której najpiękniejszym wyrazem jest miłość. Nie sposób zrozumieć dlaczego Chrystus umarł z nas, jeśli nie jest to oparte na miłości. Toteż nasza bliskość z Panem Jezusem możliwa jest tylko wtedy, gdy się Go kocha. Wtedy też łatwiej zrozumieć jak bardzo musiał mnie kochać i jak nadal mnie kocha, że oddał za mnie swoje życie. Pojmuję to sercem i wiarą, zawsze wtedy, gdy otwieram się na Jego życie ukryte zwłaszcza w Eucharystii, gdy Go przyjmuję i gdy przyjmuję Jego przebaczenie, którego tak potrzebuję. [prob.]




Jezu, Ty jesteś moim Życiem…

Jezu, Ty jesteś moim Życiem dzięki łasce uświęcającej. Ona jest życiem naszych dusz. Jesteś mym życiem dzięki Twej nauce. Zawiera ona w sobie słowa życia wiecznego. Ty jesteś Życiem dzięki sakramentom świętym. Oto Chleb Żywy, który przychodzi z nieba. Jesteś moim życiem dzięki Twemu Najświętszemu Sercu. Jest ono źródłem życia dla każdej poszczególnej duszy, jak również uzdrowieniem dla całej ludzkości. Z całego serca wierzę w Twoje Słowo. Głęboko łaknę Eucharystii, Żywego Chleba, który zstąpił z nieba. Szeroko otwieram swe serce na życiodajne źródła łaski wytryskujące z Twojego Serca. Zgadzam się ze wszystkimi Twoimi zamiarami. Niech Twoje Boskie Serce zapanuje nad wszystkimi dziećmi Kościoła i nad całą ludzkością.

Benedykt XVI




Najświętsze Serce Pana Jezusa

Obchodziliśmy w piątek Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Skąd właściwie wzięło się to święto? 27 grudnia 1673 roku Pan Jezus ukazał się młodej zakonnicy, Małgorzacie Marii Alacoque, członkini Zakonu Sióstr Nawiedzenia i wezwał ją do tego, aby ustanowiono święto ku czci Jego Serca. Pan Jezus mówił: Moje Boskie Serce płonie tak wielką miłością ku ludziom, że nie może utrzymać dłużej tych gorejących płomieni […]. Ono pragnie je rozlać za Twoim pośrednictwem i pragnie wzbogacić ludzi swoimi skarbami. Początkowo Stolica Apostolska nie zajęła żadnego stanowiska wobec próśb o ustanowienie święta, kierowanych przez świętą Małgorzatę do papieża. Ciekawostką jest fakt, że dużą rolę w jego ostatecznym przyjęciu odegrał Episkopat Polski. W 1765 roku Episkopat naszego kraju wysłał do papieża Klemensa XIII memoriał, pod wpływem którego Ojciec Święty zezwolił na obchodzenie Uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa w Polsce. W roku 1856 papież Pius IX nakazał obchodzenie tej uroczystości w całym Kościele powszechnym. Święto to ma nam przypominać, że Serce Jezusowe jest otwarty dla każdego człowieka. Każdy z nas ma w nim swoje miejsce, ponieważ Chrystus ukochał nas do końca, miłością doskonałą. Kiedy staramy się postępować na wzór Serca Bożego, nasze życie staje się podobne do życia Mistrza z Nazaretu. W naszym egzystencji jest tak wiele trudnych spraw i historii. Tak wiele niedokończonych dobrych postanowień. Tyle trosk i trudów. Powierzmy wszystko to co mamy w naszym sercu i umyśle samemu Stwórcy. Zrzućmy z siebie to brzemię. Pan Jezus zachęca nas, abyśmy Jemu zaufali i powierzyli Mu nasze problemy. Papież Pius XII często podkreślał, jak wiele łask zawdzięczamy Sercu Jezusowemu: Nie można wprost zliczyć tych wszystkich łask, które z kultu Najświętszego Serca Jezusa spłynęły na ludzi; ile dusz oczyściły z grzechów, obdarzyły niebiańską radością, pobudziły do zdobywania wzniosłych cnót. Zrozumiemy więc łatwo, że kult Najświętszego Serca Jezusa w swej istocie jest kultem miłości, którą nas Bóg umiłował, jest również praktycznym wykonaniem tej miłości, którą żywimy dla Boga i ludzi.

Kiedy nasz Mesjasz umierał na krzyżu, zgodnie z proroctwami starotestamentalnymi, żołnierz przebił włócznia Jego Serce. I natychmiast wypłynęła krew i woda: oczyszczenie z grzechów i łaska miłości Bożej. Każdy z nas w momencie chrztu świętego, został obmyty tym strumieniem nieśmiertelności – Krwią samego Syna Bożego. Z przebitego Serca Zbawiciela Kościół narodził się i stamtąd czerpie pokarm, ponieważ Chrystus umiłował Kościół i wydał za niego samego siebie, aby go uświęcić, oczyściwszy obmyciem wodą, któremu towarzyszy słowo – papież Paweł VI. Jako katolicy, jesteśmy ludem wybranym, powołani, aby składać Bogu duchowe ofiary naszego życia. Bóg pełen miłosierdzia, pragnie abyśmy i my byli miłosierni. A być prawdziwie miłosiernym, to żyć nieustannie na wzór Serca Chrystusowego. [Wikary]




Od 19 do 25 czerwca 2023 r.

Modlimy się w int. nauczycieli, dzieci i młodzieży dziękując Bogu za dary otrzymane w kończącym się roku szkolnym.