Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem

Św. Stanisław Papczyński, założyciel Zgromadzenia Marianów, czczony jest jako patron nienarodzonych dzieci i małżeństw starających się o potomstwo. Jego wstawiennictwu przypisywany jest cud wznowienia martwej ciąży. Cud uznany został w procesie beatyfikacyjnym, miał miejsce ok. 20 lat temu. Kobieta w drugim miesiącu ciąży trafiła do szpitala z podejrzeniem poronienia. Następujące po sobie badania potwierdzały, że płód jest martwy. Czekano, aż nastąpi samoistne poronienie, a jeśli by to nie nastąpiło, chciano usunąć martwą ciążę. Przed zaplanowanym zabiegiem wykonano jeszcze kontrolne USG i wtedy stwierdzono, że dziecko żyje. Sprawa była po ludzku niewytłumaczalna, a dziecko przyszło na świat żywe i zdrowe. Okazało się, że od momentu zagrożenia życia dziecka, bliscy kobiety modlili się do Boga za wstawiennictwem św. Stanisława. Cud ten był wskrzeszeniem martwego dziecka w łonie matki. I spowodował, że uznano św. Stanisława za szczególnego orędownika nienarodzonych. Dzisiaj Pan Jezus wskrzesza Łazarza, który już od trzech dni nie żyje, już cuchnie. Bóg, w którego wierzymy, jest Bogiem żywych, nie umarłych. Sam jest życiem i daje życie. Zbliżają się największe święta, w których będziemy świadkami umierania i śmierci Pana Jezusa, w których Bóg Ojciec wskrzesi ze śmierci do życia swego jedynego, umiłowanego Syna. Niech również dla nas będzie to piękny czas budzenia się ze śmierci grzechu, z martwoty wiary, do pełni życia z Bogiem. [prob.]




Ojcze mój…

Ojcze mój, ześlij mi dzisiaj Ducha Prawdy i modlitwy. Ześlij Twoją Obietnicę, Ducha Świętego, odnów moje serce, odnów moje wnętrze, wyciągnij mnie z grobu, daj mi nowe życie. Przywróć dziecięctwo Boże. Niech stanę się żywym świadkiem w Twoim Kościele. Duchu żyjącego Boga bądź rzeczywistością mojego życia – mój Ojcze, uwielbiam Cię w Duchu Świętym! Amen.




Krzyż ukryty

Od wieków istnieje w Kościele katolickim zwyczaj zasłaniania krzyża Pańskiego w V Niedzielę Wielkiego Postu. Może nam się wydawać to dziwne, dlaczego w tak ważnym okresie pasyjnym zasłaniamy krzyż, znak naszego zbawienia i odkupienia? Przecież to właśnie w czasie Wielkiego Postu powinniśmy szczególnie rozważać mękę krzyżową i to co Chrystus wycierpiał z miłości do każdego z nas. Ten zwyczaj, o którym mówi Mszał Rzymski, nie jest czymś przypadkowym, ma budować w nas tęsknotę za Chrystusem i uświadamiać każdemu człowiekowi wielkość Jego ofiary. Przyzwyczailiśmy się do widoku krzyża – wisi w naszych domach, nosimy go często na szyi, obecny jest w świątyniach. Z tego powodu krzyż święty może nam spowszednieć, a do tego żaden katolik nie może dopuścić. Ten znak jest tak święty i wyjątkowy, że wciąż na nowo powinniśmy się zachwycać głębią ukrytej w nim treści. Zasłonięty symbol męki Pańskiej intryguje, zadziwia i skłania do refleksji. Skąd właściwie wziął się ten zwyczaj? W czasach średniowiecznych pokazywano Jezusa na krzyżu całkowicie inaczej niż dziś. Zbawca ubrany był w szaty królewskie albo w szaty kapłańskie, na Jego głowie znajdowała się złota korona. Jezus tak ukazany nie miał też żadnych widocznych znaków męki. Ten sposób przedstawiania Mesjasza zachował się do czasów współczesnych w Kościołach Wschodnich. Taki wizerunek zasłaniano, aby wierni mogli mocniej skupić się na męce naszego Pana i Zbawcy Jezusa Chrystusa. Bardzo ciekawie źródła tego zwyczaju opisuje ks. Dariusz Kwiatkowski: Biskup Wilhelm Durand z Mende we Francji tłumaczy go faktem ukrycia przez Chrystusa w czasie męki swojego bóstwa. W jednym z Mszałów wydanych przed Soborem Watykańskim II znajdujemy objaśnienie, iż zwyczaj ten chce podkreślić wyniszczenie Chrystusa i zmierza do tego, aby obraz Jezusa ukrzyżowanego mocniej zapadł w ludzkich sercach. Trzeba także pamiętać, że dawne krzyże często nie posiadały korpusu Chrystusa, lecz były zdobione cennymi kamieniami. W okresie rozważania Męki Pańskiej należało więc zasłonić wszelkie bogactwo i znaki tryumfu, gdyż jest to czas postu i umartwienia. Wydaje się, że ideę zasłaniania krzyży i obrazów dobrze wyjaśnia abp Nowowiejski: zasłona ta była symbolem żalu i pokuty, jakim grzesznik oddać się powinien, aby mu wolno było znowu podnieść oczy na majestat Boski, którego oblicze nieprawościami swymi niejako sobie przysłonił; wyobraża także poniżenie Chrystusa, zakrywające chwałę Jego bóstwa i czyniące Go Żydom zgorszeniem a poganom głupstwem, aby w zmartwychwstaniu na kształt zasłony przedartej, objawiły ukrytą za nimi jasność i moc Boga Wcielonego. Zwyczaj postnych zasłon ukształtował się w średniowiecznych klasztorach, potem został zaakceptowany w całym Kościele. Wszystkie te zabiegi mają jeden cel – aby obraz ukrzyżowanego Chrystusa nie był dla nas czymś zwyczajnym, codziennym, ale aby mocno wpisał się w nasze serca i wciąż nas zadziwiał, wzbudzając w nas uczucie wdzięczności względem samego Boga. [ks. Wikary]




Od 27 do 2 kwietnia 2023 r.

Modlimy się o dobre, duchowe przygotowanie do wielkiego tygodnia i świąt wielkanocnych.




V Niedziela Wielkiego Postu

1. Dzisiaj przeżywamy V Niedzielę Wielkiego Postu. Zapraszamy na Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o 15:00. W naszej parafii kończy się kanoniczna wizytacja Ks. Biskupa. Serdecznie dziękujemy Biskupowi Rudolfowi za krzepiącą obecność wśród nas w tych dniach. Niech Bóg błogosławi Księdzu Biskupowi. 

2. W środę Msza św. szkolna z Drogą Krzyżową o 17:00.

3. W czwartek w Dobrzeniu Wielkim o 18:30 zakończenie wizytacji w naszym dekanacie.

4. W piątek po Mszy św. porannej i wieczornej Droga Krzyżowa z zaleckami. Po Mszy wieczornej w piątek spotkanie kandydatów do bierzmowania z klas VIII. W piątek od 8:00 przedświąteczne odwiedziny chorych. Zapisy do czwartku w zakrystii.

5. W sobotę przed Mszą poranną zaśpiewamy Godzinki. O 10:00 spotkanie LSO.

6. Za tydzień Niedziela Palmowa. Poświęcenie palm podczas każdej Mszy św. Kolekta w przyszłą niedzielę przeznaczona będzie na WSD i Kurię w Opolu, a po Mszach będziemy mogli złożyć ofiary na kwiaty do Bożego Grobu.

7. Dziękujemy za dzisiejszą kolektę i za złożone po Mszach ofiary na kwiaty do Bożego Grobu. Dziękujemy również za posprzątanie kościoła. W sobotę o 8:00 do sprzątania prosimy parafian z Czarnowąsów z ul. Słonimskiego od nru 1 do 23 i z ul. Kurkowej.

8. Serdecznie dziękujemy Parafianom, według wyznaczonych grup i stanów, za udział w spotkaniach wizytacyjnych z Biskupem Rudolfem, szczególnie w Mszy świętej na rozpoczęcie, a także wszystkim chorym. Dziękujemy też Siostrom Jadwiżankom. 

9. W zakrystii możemy nabyć świece na stół wielkanocny w cenie 10 i 15 zł. Możemy też nabyć ciekawy dodatek do GN Znaki męki Boga, w cenie 14 zł. 

10. Do wieczności odszedł śp. Piotr Chmielewski, l.59. RIP.




Liturgia Święta w Parafii od 27.03. do 02.04.2023 r.

Poniedziałek 27.03.2023 

7:00 Do Miłosierdzia Bożego za + matkę Annę Tęcza w 16 r. śm., ojca Józefa i za dusze czyśćcowe.

18:00 Za wstaw. Matki Boskiej NP i Aniołów Stróżów z podz. za otrzymane łaski, o zdrowie, Boże błog. i Dary Ducha Świętego dla syna Tomasza Lasota w dniu 10 urodzin i o opiekę Bożą w rodzinie.

Wtorek 28.03.2023 

7:00 Za ++ Zofię i Bernarda Kaps, Pawła i Teresę Panicz, dziadków Jana i Wiktorię Wicher i prababcię Franciszkę.

18:00 Za + męża i ojca Stanisława Lichosik w 10 r. śm., ++ z pokr. i za dusze czyśćcowe.

Środa 29.03.2023 

7:00 Do Miłosierdzia Bożego za + Grzegorza Kita w mc po śm., o dar życia wiecznego.

17:00 /szkolna/ Za wstaw. Matki Boskiej NP z podz. za otrzymane łaski, o zdrowie, Boże błog. i Dary Ducha Świętego dla córki Zuzanny Rusek z ok. 18 r. urodzin i dla córki Wiktorii z ok. 20 r. urodzin oraz o opiekę Bożą w rodzinie. Droga Krzyżowa.

Czwartek 30.03.2023 

7:00 Za + matkę Marię Grund w 18 r. śm. oraz za dusze czyśćcowe.

18:00 Za + Joachima Niedworok z ok. ur., rodziców, dziadków z obu stron i za dusze w czyśćcu cierpiące. 

Piątek 31.03.2023 

7:00 Do Miłosierdzia Bożego za + ojca Pawła Wróbel w 2 r. śm., matkę Marię, teściów Pawła i Anelizę Schneider, ++ z całego pokr., o dar życia wiecznego.

Droga Krzyżowa.

18:00 /młodz./ Za + Zbigniewa Kocemba, za ++ z rodziny Kocembów i Bepierszczów. Droga Krzyżowa.

Sobota 01.04.2023 

7:00 Za + żonę Łucję Wróbel, syna Rudolfa, brata Reinholda, rodziców z obu stron, 3 szwagrów, szwagierkę oraz za dusze w czyśćcu cierpiące. 

18:00 /niedz./ Za ++ dziadków Marię i Józefa Bartoszek, Gertrudę i Józefa Kowol oraz za żyjących i ++ z całego pokr.

Niedziela 02.04.2023 – Niedziela Palmowa

7:00 Za + męża i ojca Norberta Labisz z ok. ur., o dar życia wiecznego.

8:15 /niem./ Za ++ rodziców Teresę i Rocha Rippet, brata Antoniego, ++ z pokr. obu stron i za dusze czyśćcowe. 

9:00 /św. Anna/ Do Miłosierdzia Bożego za + ojca Andrzeja Mucha w r. śm., matkę Stefanię, ++ z pokr. obu stron i za dusze w czyśćcu cierpiące. 

9:30 Do Miłosierdzia Bożego za ++ ojców Pawła Zdzuj i Józefa Ochota, syna Sebastiana, ++ z obydwu rodzin i za dusze w czyśćcu cierpiące. 

11:00 Za ++ chrzestnych: Józefa Świerc, Weronikę Wencel i Rudolfa Sowada, ++ babcie i dziadków oraz o zdrowie i Boże błog. w rodzinie Świerc i Lesz.

15:00 Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym.

16:00 Za ++ rodziców Agnieszkę i Henryka Kornek, ++ z pokr. Kornek i Woźnica i za dusze w czyśćcu cierpiące.




Plan wizytacji Księdza Biskupa w naszej Parafii

Plan wizytacji Księdza Biskupa w naszej Parafii – 24 marca 2023 r. (piątek) 

 

18.00 – Msza wizytacji: Czarnowąsy (z Uroczystości Zwiastowania) 

– powitanie przed kościołem

– modlitwa wizytacyjna za bpa w kościele – proboszcz

– sprawozdanie gospodarcze – członek Rady

– sprawozdanie duszpasterskie – proboszcz

 

19.30 – Kolacja 

– Spotkanie z Parafialną Radą Duszpasterską

 

25 marca 2023 (sobota) Uroczystość Zwiastowania Pańskiego

9.00 – odwiedziny chorych w domu (Czarnowąsy)

10.00 – spotkanie z kandydatami do bierzmowania: (klasa VIII, Czarnowąsy)

10.30 – Spotkanie z Ministrantami i Mariankami: Czarnowąsy

11.00 – Sakrament chorych i błogosławieństwo lourdzkie. 

12.00 – Spotkanie z wikariuszem 

12.30 – Obiad

13.00 – Wizytacja kancelarii

14.00 – Spotkanie z ks. Drewniokiem 

15.00 – Sakrament chorych i błogosławieństwo lourdzkie: DPS Czarnowąsy

16.00 – Nieszpory: Siostry Jadwiżanki 

17.00 – Spotkanie z kapelanem

 

26 marca 2023 – V Niedziela Wielkiego Postu

9.00 – Msza święta w kościele św. Anny

10.00 – Modlitwa przy grobach kapłanów na cmentarzu

 

Serdecznie zapraszamy Parafian  najpierw na rozpoczęcie wizytacji (piątek 18.00) oraz poszczególne grupy i stany, wg planu. Zakończenie w niedzielę o 9.00 u św. Anny i obiad z Ks. Biskupem Rudolfem.




Jest nim Ten, którego widzisz

Niewidomy z dzisiejszej Ewangelii musiał przejść długą drogę. Wbrew pozorom, odzyskanie wzroku nie było dla niego największym szczęściem. Największym szczęściem było spotkanie Jezusa: Jest nim Ten, którego widzisz i który mówi do ciebie. Nie to, że niewidomy wreszcie widzi ludzi, otaczający go świat, że widzi siebie samego, jak wygląda, ale to, że widzi Jezusa, który mówi do niego. Wiara otwiera nasze oczy na Pana Boga. Przez wiarę udaje nam się rozumieć to, co Bóg do nas mówi. Inny powie, słuchając słów Pisma świętego: znowu to samo, już tyle razy to słyszałem. To nie pasuje do rzeczywistości, w której żyję. Życie człowieka niewierzącego w Boga jest nudne i bezbarwne, jak życie człowieka niewidomego. Wiara pozwala nam widzieć całą kolorystykę istnienia; dzięki niej potrafimy nazwać to co ciemne, bezbarwne i to co piękne, ciepłe, jasne. Człowiek wierzący posiada umiejętność czytania wszystkich barw życia, potrafi zachwycać się jego pięknem i potrafi brzydzić się jego brzydotą. Człowiek pozbawiony żywej wiary musi malować życie, koloryzować, szminkować, pudrować, choć pod tym jest tyle zachwycającego piękna, którego nie umie zauważyć. Dziękujmy Panu Jezusowi za to, że jest z nami, że jest tak blisko nas. Za to, że często zbliża się do nas tak jak zbliżył się do niewidomego, by nas uzdrowić. Dziękujemy, że otwiera przed nami wciąż nowe barwy życia, że nas inspiruje i wyprowadza z naszego przyzwyczajenia do niewidzenia życia i jego prawdziwego piękna.  [prob.]




Panie Jezu…

Panie Jezu, przez łzy Twej Najświętszej Matki proszę Cię za wszystkich plączących, smutnych, niepocieszonych. Tylu ludzi codziennie na ulicach zapomina się uśmiechać. I ja, Panie, nierzadko jestem bardzo zgorzkniała, zapominam, ile może dać prawdziwa radość. Taka radość, którą czerpie się ze źródła Twej, Jezu, miłości. Proszę, Panie, pociesz tych, którzy codziennie wylewają łzy, którzy nie potrafią poradzić sobie z codziennymi trudami, którzy są bezradni i w tej bezradności nie mają sił, by zwrócić się do Ciebie. Postaw na ich drodze ludzi, którzy dobrym słowem potrafią pocieszyć, uśmiechem rozweselić, modlitwą pokrzepić, słuchaniem zrozumieć. Jezu, jeśli taka jest wola Twego Ojca, odmień los tych plączących. Niech Twe błogosławieństwo ich strzeże. Amen.




Od 20 do 26 marca 2023 r.

Modlimy się w int. naszej parafii o dary Ducha Świętego oraz o dobre owoce wizytacji biskupiej.