Nabożeństwo majowe z maryjnymi śpiewami dawnej monodii i polifonii sakralnej

Zapraszamy na nabożeństwo majowe z maryjnymi śpiewami dawnej monodii i polifonii sakralnej. Nabożeństwo odbędzie się w Święto Nawiedzenia NMP we wtorek, 31 maja o godzinie 19.30 w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu (ul. Drzymały 1a).



Wykonawcy: „Cantores Opolienses pro Musica Sacra” działający przy Wydziale Teologicznym UO.
Prowadzący zespół: ks. Joachim Waloszek i Kacper Kubiak.




Od 30 maja do 5 czerwca 2022 r.

Nadal modlimy się w int. dzieci komunijnych i ich rodzin o umiłowanie Pana Jezusa w Eucharystii.




Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego

1. Dzisiaj przeżywamy Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Zapraszamy wszystkich Parafian do katedry w Opolu o 15:00 na pielgrzymkę naszego dekanatu w ramach Złotego Jubileuszu Diecezji Opolskiej. U nas nie będzie nabożeństwa majowego.

2. W poniedziałek o 18:00 Parafialna pielgrzymka do św. Rocha w Dobrzeniu Wielkim. W naszym kościele nie będzie Mszy św. wieczornej. Od poniedziałku do środy dzieci pierwszokomunijne przychodzić będą w strojach komunijnych na Msze św. wieczorne: w poniedziałek do św. Rocha w Dobrzeniu, we wtorek o 18:00 do św. Anny, a w środę o 17:00 na Mszę św. szkolną do kościoła parafialnego.

3. W liturgii wspominamy: we wtorek Nawiedzenie Najświętszej Maryi Panny, w środę św. Justyna, a w piątek świętych męczenników Karola Lwangi i Towarzyszy.

4. W środę od 16:30 spowiedź dla dzieci. W tym dniu przypada Dzień Dziecka.

5. Od środy przez cały czerwiec po Mszy św. wieczornej odprawiać będziemy nabożeństwo ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa.

6. W tym tygodniu przypada I czwartek, piątek i sobota miesiąca. Okazja do spowiedzi przed każdą Mszą św. W czwartek zapraszamy na adorację Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie po Mszy wieczornej do 19:30.

7. W piątek od 8:00 odwiedziny chorych. Zapisy do czwartku w zakrystii. Na wieczorną Mszę św. zapraszamy młodzież i czcicieli NSPJ. Od 17:30 okazja do sakramentu pokuty.

8. W sobotę przed Mszą św. poranną zaśpiewamy Godzinki. O 10:00 spotkanie Marianek. W katedrze opolskiej o 10:00 święcenia kapłańskie.

9. W przyszłą niedzielę obchodzić będziemy Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Za tydzień kolekta będzie przeznaczona na WSD i Kurię w Opolu, a po Mszach zbiórka do puszek na Świątynię Opatrzności Bożej.

10. Dziękujemy za dzisiejszą kolektę, a parafianom z Borek dziękujemy za piękne przygotowanie odpustu ku czci św. Jana Nepomucena. Rodzicom dzieci pierwszokomunijnych składamy wyrazy wdzięczności za dekoracje oraz posprzątanie kościoła i placu przykościelnego. W sobotę o 8:00 do sprzątania prosimy parafian z Borek z ul. Parkowej.

11. Informujemy, że trasa procesji Bożego Ciała, podobnie jak w ubiegłych latach, przebiegać będzie ulicami: Krzanowicką, Gierymskiego, Podkowińskiego i Michałowskiego. Ołtarz I przygotowują Krzanowice, II – Czarnowąsy, III – Wróblin, IV – Borki.

12. Do wieczności odeszła śp. Halina Stotko, l.87. RIP




Liturgia Święta w Parafii od 30.05. do 05.06.2022 r. 

Poniedziałek 30.05.2022

7:00 Za + matkę Paulinę Kulik, ojca Karola, teściów Kondziela, brata Alojzego, dziadków Wincentego i Annę Palmer, ++ z pokr. z obu stron oraz o zdrowie i Boże błog. dla całej rodziny.

18:00 Pielgrzymka do św. Rocha w Dobrzeniu Wielkim.

Wtorek 31.05.2022 – Nawiedzenie Najświętszej Maryi Panny

7:00 Za + ojca Józefa w r. śm., żonę Wiesławę, za ++ Krystynę, Jadwigę, Władysława, Leona i Eugeniusza oraz ++ z rodzin: Stęporowskich, Mülerów, Rutkowskich i Bednarowiczów.

18:00 /św. Anna/ Za + męża Joachima Moczko w mc po śm.

Środa 01.06.2022 – św. Justyna

7:00 Za + Edeltraudę Hyla w 6 r. śm., syna Jana, za żyjących i ++ z pokr. Hyla i Matyszok.

17:00 /szkolna/ Za + męża i ojca Joachima Tomala w 4 r. śm., rodziców Marię i Roberta Słota, siostrę Krystynę, teściów, ++ z rodziny Tomala i Słota oraz o zdrowie i Boże błog. dla całej rodziny.

Czwartek 02.06.2022

7:00 Za + męża i ojca Józefa Poniży z ok. ur., ojca Alojzego Knosala, teściową Krystynę Poniży, dziadków Sewerynę i Franciszka Poniży, Marię i Wilhelma Klump oraz o zdrowie i Boże błog. dla całej rodziny.

18:00 Do Miłosierdzia Bożego za ++ z rodzin: Buchta, Cebulla, Piontek, Kubis, Respondek i Niedworok o dar życia wiecznego.

Piątek 03.06.2022 – Świętych męczenników Karola Lwangi i Towarzyszy

7:00 I. Za żyjących i ++ Parafian i czcicieli NSPJ, oraz za kapłanów, którzy posługiwali i obecnie posługują w naszej parafii. II. Za + męża Mariana Szpunar w mc po śm.

18:00 /młodz./ Za ++ dziadków Anastazję i Stefana Stasz, dziadków Gbur, rodziców Juliannę i Jerzego Stasz, brata Henryka, męża Romana Góra, ++ z pokr. obu stron oraz o zdrowie i Boże błog. dla córki Iwony i wnuczki Pauliny z okazji urodzin.

Sobota 04.06.2022

7:00 Za + matkę Erykę Bzdok, ojca Wernera, rodzeństwo z obu stron, ++ z rodzin: Bzdok, Pampuch i Kiczmach.

14:00 /św. Anna/ Ślub rzymski: Łukasz Klęka i Elżbieta Trawińska.

18:00 /niedz./ Do Miłosierdzia Bożego za + ojca Wilhelma Kolpak, ++ rodziców Alojzego i Monikę Michala, dziadków i ++ z pokr. obu stron.

Niedziela 05.06.2022 – Uroczystość zesłania Ducha Świętego

7:00 Za + męża i ojca Pawła Stotko w r. śm., teściową Marię Stotko z ok. ur., ++ z pokr. Stotko i Torka oraz za dusze w czyśćcu cierpiące.

8:15 /niem./ Za wstaw. Św. Rodziny z podz. za otrzymane łaski, o zdrowie i Boże błogo. dla Gizeli i Joachima Czok z ok. 44 r. małżeństwa i o opiekę Bożą dla całej rodziny.

9:00 /św. Anna/ Za + Adolfa Zdzuj, 2 żony, córkę, zięcia i ++ z pokr. trzech stron.

9:30 Za ++ rodziców Annę i Gerarda Borkowski, Krystynę i Wita Maślak, ++ z pokr. oraz o zdrowie i Boże błog. w rodzinie.

 11:00 Za ++ rodziców Marię i Pawła Knop, Elżbietę i Karola Fila, siostry: Łucję, Jadwigę i Marię, brata Józefa, szwagierki Hildegardę i Marię, szwagrów Jana, Reinholda, Jerzego i Helmuta, chrześniaka Piotra i ++ z pokr. obu stron.

15:00 Nieszpory.

16:00 Za wstaw. Matki Bożej NP z podz. za otrzymane łaski, o zdrowie i Boże błog. w rodzinie Kondziela i Rother z okazji urodzin.




Pan Jezus został uniesiony do nieba

Oto czas ziemskiej działalności i obecności Pana Jezusa dobiega końca. Przeżywaliśmy wielką radość, gdy Słowo stało się Ciałem i zamieszkało wśród nas. Pan Jezus nie pojawił się znikąd, został na ziemię posłany przez swego Ojca, a dzisiaj do Niego powraca. W Jego obliczu, w Jego osobie i czynach, których dokonywał, ludzie mogli oglądać chwałę Bożą. Pan Jezus przyszedł na ziemię aby objawić miłość i miłosierdzie Boga Ojca. Przyszedł do nas aby powiedzieć, że Bóg jest tak bliski, że tak bardzo zależy Mu na nas, że nas tak bardzo kocha. A największym dowodem Jego miłości ku nam było ukrzyżowanie Pana Jezusa. Wniebowzięcie Pana Jezusa to nie jest ostatnie pożegnanie z Bogiem, tak jak żegna się nad grobem bliską, zmarłą osobę. Trudno to wyrazić, ale uniesienie Chrystusa do nieba właściwie jest tajemnicą Jego podniesienia, tak jak kapłan podnosi wysoko monstrancję z Najświętszym Sakramentem: Ten Jezus, wzięty od was do nieba, przyjdzie tak samo, jak widzieliście Go wstępującego do nieba. Chrystus już nie potrafi żyć bez nas. Mówimy, że życie ludzkie bez Boga pozbawione jest sensu, ale dzisiaj możemy powiedzieć, że Jego życie bez człowieka też nie ma sensu. Mówimy o kimś szczęśliwym, uradowanym, pogodnym, że jest wniebowzięty. Dzisiaj nie tylko dla dzieci komunijnych jest taki dzień, ale również dla każdego z nas. Oto tajemnica podniesienia Pana Jezusa, który nigdy nie zostawia nas samych, ale jest z nami w każdym miejscu i w każdej sytuacji naszego życia. Jezu, ufam Tobie!  [prob.]




Drogi Jezu, Przyjacielu Dzieci

Drogi Jezu, Przyjacielu Dzieci, błogosław dzieciom Pierwszokomunijnym. Daj im zdrowie duszy i ciała. Pomóż im się prawidłowo rozwijać i wzrastać w wierze. Daj im łaskę wytrwałości w czystości serca, aby mogły Cię przyjmować jak najczęściej. Niechaj odkrywają piękno i bogactwo Komunii Świętej z Tobą. Amen.




Chrystus Pan w niebo wstępuje

Prowadząc swoją misję na ziemi, głosząc Ewangelię i przybliżając ludziom królestwo Boże, Jezus wielokrotnie zapowiadał swoje wstąpienie do nieba. Po swym zmartwychwstaniu Chrystus ukazywał się uczniom, zaś czterdziestego dnia na ich oczach wzniósł się do nieba z Góry Oliwnej. Ta zrealizowana obietnica wiązała się bezpośrednio z kolejną, a więc zesłaniem Ducha Świętego. Wstępując do Ojca w niebie, Mesjasz nie pozostawia nas samych. Jest nie tylko obecny pośród swojego świętego i katolickiego Kościoła, ale również w szczególny sposób tam, gdzie sprawowane są sakramenty. Tajemnica Bożej obecności na tym świecie pozwala nam nie tylko autentycznie spotkać Mistrza z Nazaretu podczas naszego życia (w Najświętszym Sakramencie, w którym nasz Pan jest realnie obecny) ale daje nam również nadzieję i jest wypełnianiem słów samego Jezusa A oto ja jestem z wami aż do skończenia świata. Bóg nie pozostawił nas bez opieki. Jest przy nas nieustannie i prowadzi nas swoim świętym słowem. Dlaczego więc tak wielu ludzi mówi dziś, że Stwórcy nie ma pośród nas? Dlaczego tak często możemy usłyszeć zdanie, że ziemia została pozostawiona sama sobie? Obecność Boża jest czymś realnym ale też i czymś bardzo subtelnym. Boga nie da się zobaczyć jak drugiego człowieka, wskazać na Niego palcem i zawyrokować – oto tu jest albo oto tu go nie ma. Jeśli człowiek chce doświadczyć tej szczególnej obecności, musi się na nią otworzyć. Jak otworzyć się na Wszechmocnego w moim życiu? Trzeba wejść w głąb własnego serca poprzez kontemplację i modlitwę. Dni następujące po Wniebowstąpieniu Pańskim przygotowują nas na przyjęcie Ducha Świętego. Czytania liturgiczne w tym czasie zawierają opis obietnicy zesłania Ducha Świętego, w kościołach odprawiana jest Nowenna do Ducha Świętego. Wiele o tajemnicy Wniebowstąpienia mówią następujące słowa św. Leona I Wielkiego: Po błogosławionym zmartwychwstaniu Pana naszego Jezusa Chrystusa, którego wskrzesiła moc Boża dnia trzeciego jako świątynię rozwaloną, dzisiaj najmilsi, upływa dzień czterdziesty, przeznaczony najświętszym wyrokiem dla naszego pouczenia, aby widokiem zmartwychwstałego ciała umocniła się wiara nasza… Zaiste wielka i nieopisana była przyczyna szczęścia Apostołów, kiedy widzieli, jak na oczach tłumu wstępowała natura rodzaju ludzkiego ponad wszystkie stworzenia niebieskie, bijące godnością chóry aniołów, a nawet ponad zastępy archaniołów się wznosząc i dochodząc do granic Bóstwa – bowiem Syn Boży ją sobie poślubił. Dlatego wyniesienie Chrystusa jest równocześnie i naszym także wyniesieniem: co bowiem pochodzi z Głowy, spada i na ciało. Dzisiaj bowiem nie tylko zostaliśmy umocnieni w posiadaniu nieba, lecz wznieśliśmy się wyżej dzięki łasce Chrystusa, niż utraciliśmy przez zazdrość szatana. Jak bowiem zawzięty nieprzyjaciel zrzucił nas z posiadłości niebieskich, tak nas jako braci swoich syn Boży społem po prawicy Ojca umieszcza„. [ks. Wikary]




Boże, Panie życia i pokoju

Boże, Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń. Niech już nie będzie więcej wojny – złej przygody, z której nie ma odwrotu, niech już nie będzie więcej wojny – kłębowiska walki i przemocy. Spraw, niech ustanie wojna, która zagraża Twoim stworzeniom na niebie, na ziemi i w morzu. Z Maryją, Matką Jezusa i naszą, błagamy Cię, przemów do serc ludzi odpowiedzialnych za losy narodów. Zniszcz logikę odwetów i zemsty, a poddaj przez Ducha Świętego nowe rozwiązania wielkoduszne i szlachetne. Ojcze, obdarz nasze czasy dniami pokoju. Niech już nie będzie więcej wojny. Królowo pokoju, módl się za nami. Amen.




Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam

Czy istnieje istotna różnica między pokojem, jaki daje nam Pan Jezus a naszym rozumieniem pokoju? Bo przecież dzisiaj Chrystus wyraźnie mówi: Pokój mój daję wam. Nie tak jak daje świat, Ja wam daję. Wystarczy zrobić proste zestawienie pokoju, jaki teraz daje świat, w którym żyjemy, a tym, który istnieje w naszej ludzkiej wyobraźni. Wydawałoby się, że z powodu toczącej się obecnie okrutnej wojny, tak blisko nas, łatwiej nam będzie odróżnić, co jest wojną, a co pokojem. A jednak pokój to nie jest tylko „brak wojny”, bo przecież wokół nas, ale i w nas samych jest tak wiele oznak braku pokoju. Na pewno nikt nie pragnie tego, co obecnie dzieje się za naszą granicą, ale czy jesteśmy do końca zadowoleni z tego, co właśnie teraz dzieje się w granicach naszej własnej duszy. Czy w tej chwili odczuwamy prawdziwy pokój w swoim sercu? Często toczy się w nim wewnętrzna wojna, w której przegrywamy. Przegrywamy z naszymi słabościami, grzechami, z naszymi pokusami i lękami. Toczymy walki, które przegrywamy albo zbyt łatwo się poddajemy, bez podejmowania jakiegokolwiek wysiłku. Pierwsze słowa jakie zmartwychwstały Chrystus wypowiedział do swoich uczniów, to: Pokój wam. Pokój Chrystusowy jest pokojem Ducha Świętego w nas. Otrzymujemy go szczególnie w sakramencie pokuty. Człowiek, który długi czas żyje bez spowiedzi świętej jest jak żołnierz, który znajduje się na pierwszej linii frontu bez broni, bez tarczy. Spowiedź wielkanocna to wielki dar Kościoła dla nas. [prob.]




Pierwsza Komunia Święta

Któż z nas nie pamięta tego szczególnego dnia? Może nawet warto powspominać czasami tamte uczucia, które towarzyszyły nam, kiedy pierwszy raz przyjęliśmy Pana Jezusa do serca. Być może pamiętamy też strach przed pierwszą spowiedzią, małe zacięcie podczas deklamowania wierszyka, czy jakieś inne zdarzenie. Zapewne z perspektywy chwili obecnej, już bardziej dojrzale patrzymy na sam dar każdej przyjętej Komunii Świętej, ale i na całą historię naszej eucharystycznej zażyłości z Panem Jezusem. Może był czas pewnych wzlotów, gdy Komunia Święta była częsta, a obecność na Mszy świętej nie tylko od wielkich świąt. A może był czas nawet bez niedzielnej Eucharystii, nie mówiąc już o innych okolicznościach. Czas pandemii mocno zweryfikował nasze przywiązanie do Pana Jezusa w Eucharystii. Daj Boże, mamy już za sobą ten trudny czas dystansu od ludzi, ale i od Boga. Wielu nie potrafi już powrócić do wcześniejszej zażyłości z Chrystusem i Kościołem. Owszem, nałożyło się tu wiele problemów, jednak przed każdym z nas staje problem kolejnej Komunii Świętej, bo inaczej podważa się właściwą, to znaczy wyjątkową rangę tej Komunii, której świadkiem jest Pamiątka tej Pierwszej Komunii, wiszący na ścianie. 

Za tydzień spora gromadka dzieci z naszej parafii pierwszy raz przyjmie Pana Jezusa pod postacią chleba. Mam szczęście przez cały rok towarzyszyć tym dzieciom w ich drodze do Stołu Pańskiego. Ich otwartość i pragnienie przyjęcia Pana Jezusa niczym się nie różnią od tego pragnienia, jakie mogłem obserwować w innych latach u dzieci, i jakie pamiętam z tych lat, gdy sam z moimi rówieśnikami kroczyłem do Pierwszej Komunii Świętej. Szczerość i prawdziwość tego pragnienia nie kształtuje się dopiero w roku poprzedzającym I Komunię Świętą. Jest tylko kontynuacją wcześniejszej katechezy, a jeszcze bardziej tego, czego dziecko doświadcza w domu rodzinnym. I tu pojawiają się różnice, które stosunkowo łatwo zauważyć. Są dzieci, które mają kłopot z przeżegnaniem się, ale są też takie, które zdążyły już poznać wiele modlitw ponieważ codziennie modlą się ze swoimi rodzicami. Zdarza się, że do I Komunii Świętej dziecko posyłają rodzice niewierzący, którym obca jest coniedzielna Msza święta i inne praktyki religijne. Dlatego trzeba powiedzieć, że Komunia Święta dziecka jest wielką szansą dla samej rodziny. Dziecko komunijne wnosi żywego Pana Jezusa do swojego domu; zarówno do tego, w którym dotąd Go może brakowało, jak i do tego, w którym Jego obecność przeżywana jest każdego dnia, także w niedziele i święta. Komunia Święta to wielka łaska dla samego dziecka, dla jego rodziny i dla całej wspólnoty parafialnej. Gorąco zachęcam wszystkich Parafian aby otoczyć te nasze kochane dzieci i ich rodziny żarliwą modlitwą, zwłaszcza teraz, gdy już za tydzień na słowa kapłana: Ciało Chrystusa! – odpowiedzą: Amen. Ofiarujmy nasze modlitwy i cierpienia. [ks. proboszcz]