Święty Krzysztofie…

Święty Krzysztofie, pomóż mi być nosicielem Boga i Jego łaski na drogach mojego życia. Daj mi pewną rękę i bystre oko, abym nikomu nie wyrządził żadnej szkody. Boże, Dawco życia, nie pozwól, bym stał się przyczyną śmierci lub kalectwa, a także zachowaj od nieszczęścia i wypadku. Pohamuj pokusę nadmiernej szybkości. Oby piękno stworzonego przez Ciebie świata i radość Twej łaski, towarzyszyły mi zawsze na wszystkich ścieżkach życia. Amen. 




Każde dobro, jakie otrzymujemy…

Codziennie na życie każdego z nas spływa obfity strumień dobra. Począwszy od wchodzącego słońca aż do najdrobniejszych drobiazgów. Święty Jakub Apostoł przekonuje nas dzisiaj, a może raczej przypomina, że wszelkie dobro, jakie otrzymujemy, pochodzi od Boga Ojca w niebie. Czy potrafimy to docenić? Może już przyzwyczailiśmy się aż tak do wszystkiego, że nie potrafimy docenić ani wschodu słońca, ani powszedniego chleba. Tak, jakby nam się to wszystko należało. Nierzadko zdarza nam się grymasić, że innym układa się lepiej, że ciągle, na okrągło, to samo. Czasami wręcz pojawiają się myśli, że pomyliliśmy drogę. Dobro, którego doświadczamy w życiu to jest plan Boga wobec nas. Bo Bóg jest dobry. Także wtedy, gdy pojawiają się różne przeciwności i trudności życiowe. Wszystko jest w Bożym planie przewidziane; Bóg daje różne natchnienia, w różnej postaci, czasami najmniej spodziewanej. Nie dopatrujmy się Bożego dobra wyłącznie w chwilach powodzenia i euforii. Owszem, umiejmy to docenić z wdzięcznością, za każdym razem. Pomni na to, że Bóg najlepiej wie, czego nam potrzeba, umiejmy też właściwie odczytać i przyjąć rzeczy trudne, włącznie z grzechem i upadkiem. Wystarczy ci mojej łaski, czyli Bożego dobra, którego każdego dnia Bóg nam nie szczędzi. I nie myśl tylko o sobie, nie zamykaj się, ale bądź otwarty bliźnich, bądź dobry dla nich, jak Bóg dobry jest dla ciebie. [prob.] 




Modlitwa o miłość do Kościoła

Panie, Jezu Chryste, którego Boskim dziełem jest Kościół święty wzniesiony na opoce Piotra, błogosław wszystkim jego członkom widzialnym i niewidzialnym. Spraw, by Twoje Królestwo prawdy i życia, świętości i łaski, sprawiedliwości, miłości i pokoju rozszerzało się i umacniało z każdym dniem. Spraw, Dobry Pasterzu, aby Oblubienica Twoja – Kościół święty – jak Ty tego pragniesz, był jeden, święty, powszechny i całkowicie skierowany do tej doskonałości, do jakiej go powołałeś. Daj Kościołowi ciągle odradzającą się żywotność, uwagę zawsze czujną na znaki czasu i otwartość stale młodą, by umiał doświadczyć wszystkiego, a to, co jest dobre, zachować w każdym czasie i w każdej okoliczności. Zbawicielu dobry, któryś powiedział: „Beze mnie nic uczynić nie możecie”, obdarzaj kapłanów i wiernych zdolnością gorliwego czerpania skarbów łaski w sakramentach świętych. Ucz ich łaskawie okazywać moc wiary i siłę łaski przemieniającej człowieka. Spraw, byśmy pokochali naszą Matkę – Kościół – trwali przy niej wiernie i pomnażali jej dzieci przeznaczone do wiecznej chwały. Amen.

 O Maryjo, Matko Kościoła! Spraw, ażeby Kościół cieszył się wolnością i pokojem w spełnianiu swojej misji. Niech się w tym celu stanie dojrzały nową dojrzałością wiary i wewnętrznej jedności. Pomóż nam przemóc opory, trudności i słabości. Pomóż nam ujrzeć na nowo całą prostotę i godność chrześcijańskiego powołania. Spraw, aby nie brakowało „robotników w winnicy Pańskiej”. Uświęcaj rodziny. Czuwaj nad duszą młodzieży i sercem dzieci. Pomóż w przezwyciężaniu wielkich zagrożeń moralnych, które w różnych narodach godzą w podstawowe środowiska życia i miłości. Daj nam odradzać się wciąż pięknem świadectwa dawanego Krzyżowi i zmartwychwstaniu Twojego Syna. Amen. 

Święty Józefie, Oblubieńcze Bogurodzicy Maryi, Opiekunie Kościoła i naszych rodzin. Twojej ojcowskiej opiece Bóg powierzył swojego Syna, Jego Niepokalaną Matkę i cały Kościół. Z największą miłością wypełniałeś obowiązki troskliwego ojca i opiekuna Najświętszej Rodziny. Powierzam Ci moją rodzinę; nasze prace, radości i cierpienia. Powierzam Ci moje dzieci. Wprowadź Jezusa do naszego domowego Kościoła, pomóż przyjąć Go do naszych serc, uproś łaskę miłości, zgody i pokoju, aby nasza rodzina osiągnęła szczęście doczesne i wieczne. Amen. 




Od 30 sierpnia do 5 września 2021 r.

Modlimy się o dary Ducha Świętego dla dzieci i młodzieży, dla rodziców, dyrekcji naszej szkoły i całego grona zacnych nauczycieli.




Niedziela XXII Zwykła

1. Dzisiaj przeżywamy XXII Niedzielę Zwykłą. Kościół św. Anny obchodzi 14 rocznicę konsekracji. Podczas sumy kiermaszowej zostanie poświęcona nowa figura św. Krzysztofa. Z serca dziękujemy osobie, która ufundowała tę figurę (jej koszt 3.000 zł.). Niech Święty Krzysztof ochrania nas na drogach naszego życia. Zapraszamy na nieszpory kiermaszowe o 15:00 do św. Anny.

2. W liturgii tego tygodnia wspominamy w środę bł. Bronisławę, a w piątek św. Grzegorza Wielkiego.

3. W środę o 17:00 pierwsza po wakacjach Msza św. szkolna. Od 16:30 spowiedź dla dzieci.

4. W tym tygodniu przypada I czwartek, piątek i sobota miesiąca. Okazja do sakramentu pokuty przed każdą Mszą świętą. W piątek wieczorna Msza św. o 18:00 odprawiona zostanie w intencji dzieci, młodzieży, ich rodziców, nauczycieli i katechetów na rozpoczęcie roku szkolnego. Od 17:30 okazja do spowiedzi dla młodzieży i dorosłych.

5. W sobotę przed Mszą św. poranną zaśpiewamy Godzinki ku czci Matki Bożej.

6. W sobotę o 10:00 spotkanie Liturgicznej Służby Ołtarza.

7. Kolekta w przyszłą niedzielę przeznaczona będzie na WSD i Kurię w Opolu.

8. Sakrament chrztu św. przyjął Leon Serafin. Niech Bóg błogosławi rodzicom i chrzestnym.

9. Dziękujemy za dzisiejszą kolektę i za posprzątanie kościoła. W sobotę o 8:00 do sprzątania prosimy parafian z Czarnowąsów z ul. Zacisznej, Różanej, Sielankowej, Raginisa i Borowikowej.




Liturgia Święta w Parafii od 30.08. do 05.09.2021 r.

Poniedziałek 30.08.2021 

7:00 Za + Karola Felger i żonę Annę.

12:00 Ślub rzymski: Marek Krancioch i Agata Steinhof

18:00 Za + syna Artura Schubert, ++ z rodzin: Speda, Schubert, Urban i Wolnicz.

Wtorek 31.08.2021 

7:00 I. Za + ciotkę Klarę Reh, jej rodziców i rodzeństwo, ++ z pokr. i za dusze w czyśćcu cierpiące. II. Za + Zofię Merc w mc po śm.

18:00 /św. Anna/ Za ++ rodziców Bertę i Alojzego Kokot, Zofię i Jana Bober i ++ z pokr. obu stron.

Środa 01.09.2021 – bł. Bronisławy 

7:00 Za + Gerwazego Wawrzeńczak w mc po śm.

12:00 /św. Anna/ Ślub rzymski: Damian Wocław i Nikola Kalina.

17:00 /szkolna/ Za + męża Jerzego Kijowskiego, teściów Emilię i Augusta, 2 szwagrów i ++ z rodziny Kronhof.

Czwartek 02.09.2021 

7:00 Za + męża Alfreda Respondek, rodziców Błażeja i Marię Czok, za dusze czyśćcowe oraz o zdrowie i Boże błog. w rodzinie.

11:30 /św. Anna/ Ślub rzymski: Jan Łopatka i Nicola Czech.

13:00 /św. Anna/ Ślub rzymski: Wojciech Stefaniak i Magdalena Firlus.

18:00 Za + męża Jana Kałuża, rodziców, teściów, ++ z pokr. Michala i Kałuża.

Piątek 03.09.2021 – św. Grzegorza Wielkiego

7:00 Za żyjących i ++ Parafian i czcicieli NSPJ oraz za kapłanów, którzy posługiwali w naszej parafii.

18:00 /młodz./ W int. dzieci, młodzieży, ich rodziców, nauczycieli i katechetów o dary Ducha Świętego i Boże błogosławieństwo w nowym roku szkolnym.

Sobota 04.09.2021 

7:00 Za wstaw. Świętej Rodziny z podz. za otrzymane łaski, o zdrowie i Boże błog. w rodzinie Pluskwik z okazji r. małżeństwa oraz za ++ rodziców Marię i Gerarda Pluskwik

13:00 Za wstaw. Świętej Rodziny z podz. za otrzymane łaski, o zdrowie i Boże błog. dla Teresy i Józefa Polok z ok. 50 r. małżeństwa i o opiekę Bożą dla całej rodziny.

18:00 /niedz./ Za + męża Józefa Schymainda w r. śm. oraz o zdrowie i Boże błog. w rodzinie.

Niedziela 05.09.2021 – XXIII Niedziela Zwykła

7:00 Do Miłosierdzia Bożego za ++ rodziców Bronisławę i Stanisława Juszkiewicz, teściów Agnieszkę i Jerzego Pawleta, ich rodziców i rodzeństwo, córkę Ewę, kuzyna Pawła, ++ z całego pokr. i za dusze czyśćcowe. 

8:15 /niem./ Za wstaw. Matki Boskiej NP z podz. za otrzymane łaski, o zdrowie i dary Ducha Świętego dla córki Anny Świerc z ok. 18 r. urodzin i o Boże błog. w rodzinie.

9:00 /św. Anna/ Za wstaw. Matki Boskiej NP i św. Anny z podz. za otrzymane łaski, o zdrowie i Boże błog. dla rodziny Mrugała.

9:30 Za + ojca Karola Hilla w 2 r. śm., brata Joachima, bratową Teresę, dziadków Hilla i Pacuła. 

11:00 Za wstaw. Świętej Rodziny z podz. za łaski, o zdrowie i Boże błog. dla Anety i Denisa Kupka z ok. 1 r. małżeństwa i o opiekę Bożą w rodzinie Bartyla i Kupka.

15:00 Nieszpory

16:00 Za + Grażynę Marcisz w r. śm.




Duchu Święty, Duchu mojej duszy

Duchu Święty, Duchu mojej duszy. We wnętrzu mojego serca odżywają ciągle lęki i obawy. Stale boję się odrzucenia. Brak mi akceptacji. Zabierz to, co mnie obciąża i niepokoi. Wierzę, że możesz mnie uzdrowić.
Uczyń to, przychodząc do mnie ze swoją łaską i umocnieniem. Duchu Święty, Duchu mojej duszy… Umocnij moje wnętrze i przypominaj mi, że Bóg mnie nieskończenie kocha i zawsze akceptuje. To Bóg napełnia mnie prawdziwą miłością, która podnosi z  największych upadków. On leczy moje lęki, obawy, odrzucenie oraz inne rany duszy. Napełniaj mnie, Duchu Święty, męstwem i odwagą. Wlewaj w moją duszę nadzieję. Amen. 




Panie, do kogo pójdziemy?

Pytanie Piotra Apostoła nie jest pytaniem o trasę, o szlak. Jest to pytanie o wiele głębsze. Piotr, pytając Jezusa już wie, że to On jest i celem, i drogą do tego Celu. Celem jest osoba Pana Jezusa i przy Nim oni chcą pozostać. Nie wiemy dokąd poszli ci, którzy szemrali, i w końcu odeszli od Chrystusa, po Jego mowie o Eucharystii, gdy mówił, że jest chlebem, pokarmem, i że kto Go spożywa ma życie w sobie, ma nawet życie wieczne. Nie wiemy, do kogo odeszli, nie wiemy, co stało się pokarmem ich życia. Możemy się domyśleć obserwując życie ludzi dzisiaj; naszych znajomych z pracy, także naszych dzieci, młodych. Pozostaliśmy przy Chrystusie, i mamy do kogo wracać, nawet gdy pomylimy drogi, a zdarza nam się to nierzadko. Nie wiemy do kogo wracają ci, którzy odeszli od Chrystusa, opuścili Go. Nie wiemy, czym się karmią, co określa sens ich życia, czy są naprawdę szczęśliwi. Nie jesteśmy od nich ani gorsi ani lepsi, ale mamy do Kogo wracać. I chyba to jest najważniejsze w naszym życiu. Oni nie mają do kogo wracać i to jest ich wielkie nieszczęście. W najlepszym razie poszukują psychologów, psychiatrów, lepszych czy gorszych doradców, używają różnych psychodetergentów, których działanie bywa doraźne, a czasami nawet szkodliwe. Więc należałoby powiedzieć tak, jak na Górze Tabor: Panie, dobrze że tu jesteśmy, przy Tobie. Chcemy przy Tobie pozostać, i zawsze do Ciebie powracać. [prob.] 




Prawdziwe Ciało i Krew Chrystusa

W dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus wypowiada do nas niezwykłe słowa: Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a krew moja jest prawdziwym napojem. Msza święta, niezwykły dar i tajemnica. Msza Święta jest największym wydarzeniem w historii ludzkości; jest to jedyny Święty Akt, który utrzymuje gniew Boga z dala od grzesznego świata, ponieważ w centrum tego aktu, między niebem a ziemią, znajduje się Krzyż, odnawiając w ten sposób ową rozstrzygającą chwilę, w której znajdujący się w tragicznym i opłakanym stanie rodzaj ludzki niespodziewanie dostąpił pełni nadprzyrodzonego życia – tak tajemnicę Mszy świętej opisywał arcybiskup Fulton Sheen. Msza święta jest fundamentem i źródłem życia całego świętego i katolickiego Kościoła. Uczestnicząc w niej, uczestniczymy w najważniejszych wydarzeniach zbawczych, wydarzeniach z życia Chrystusa w których uczestniczyli też apostołowie. Pełni zadumy widzimy Jezusa nauczającego z mocą, słyszymy Jego słowa zachowane na wieki w księdze Pisma Świętego. Jesteśmy świadkami męki naszego Pana, śmierci krzyżowej i pogrzebania. Wspólnie z uczniami spotykamy Zmartwychwstałego, który zapowiada nam zesłanie Ducha Świętego a w końcu, tak jak obiecał nam to nasz Mistrz, spożywamy Jego ciało i pijemy Jego krew. Wszystko to dzieje się podczas Najświętszej Ofiary, w której jako katolicy uczestniczymy. Ważne jest aby zdać sobie sprawę z tego, że Eucharystia to nie jakaś metafora. Podczas Mszy świętej autentycznie uczestniczymy w największych tajemnicach naszej świętej i katolickiej wiary. Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego, nie jest dla Niego przeszkodą ani czas, ani miejsce. Dzięki tej wielkiej łasce naszego Pana, możemy autentycznie brać udział w wydarzeniach opisanych w Biblii pomimo tego, że nie żyliśmy w czasach gdy Chrystus przyszedł na ziemię. Posłannictwo Mesjasza jest uniwersalne, skierowane do każdego człowieka, nie są w stanie mu przeszkodzić ani upływ czasu ani zmieniający się obraz tego świata. Wezwanie Jezusa aby się nawracać, słuchać Ewangelii, zbliżać się do Boga i stać członkiem świętego i katolickiego Kościoła jest zawsze aktualne i skierowane do każdego człowieka, który szczerze w swoim serce szuka swojego Stwórcy. Blaise Pascal często powtarzał, że gdybyśmy wiedzieli, czym jest Msza święta, umarlibyśmy od tak silnego wstrząsu.

Kiedy więc zaczniemy sobie zdawać sprawę z tego w jak świętych obrzędach uczestniczymy, warto zadbać również o to, aby przez całą naszą postawę dać tego świadectwo. W Komunii świętej przyjmujemy do serca Chrystusa, przed którym padają na twarz aniołowie. Samego Boga, który przychodzi do nas z miłości. Dbajmy więc o to, aby przed przyjęciem Ciała Pańskiego przyklęknąć, oddając w ten sposób cześć naszemu Panu. W Kościele istnieją dziś dwie formy przyjmowania Komunii świętej: w postawie stojącej i w postawie klęczącej. Po przyjęciu Najświętszego Sakramentu warto w chwili osobistej modlitwy podziękować Panu Bogu za ten wielki dar, dar, który otrzymujemy w sposób niezasłużony, nie jesteśmy bowiem w stanie być idealnie przygotowanymi do przyjęcia Jezusa do naszych serc. To łaska Boża udoskonala nas, przykrywa miłością Bożą nasze niedoskonałości grzeszne, abyśmy mogli uczestniczyć w Najświętszej Ofierze. Dziękujmy dobremu Bogu za to nieustannie, dziękujmy, że w kruchych, glinianych naczyniach naszych serc złożył dar tak wielki i wspaniały. Dziękujmy za to, że Msza święta jest lekarstwem dla nas grzeszników, że pomaga nam stać się lepszymi i otworzyć się na Boga. Bo to właśnie Msza święta daje nam prawdziwe życie. Daleko od tabernakulum każde dzieło opiera się na piasku, każdy najpiękniejszy entuzjazm miłosierdzia wysycha i gaśnie (św. Pius X). [ks. Wikary]




Od 23 do 29 sierpnia 2021 r.

Modlimy się w int. dzieci i młodzieży, o dar żywej wiary.