Modlitwa do Ducha Świętego

O Duchu Święty, duszo mej duszy, uwielbiam Cię. Oświecaj, kieruj, wzmacniaj i pocieszaj mnie. Powiedz mi, co mam czynić i rozkaż mi to wykonać. Poddaję się chętnie wszystkiemu, co ode mnie zażądasz, pragnę przyjąć wszystko, co na mnie dopuścisz, daj mi tylko poznać Twoją świętą wolę. Amen. 




Weźmijcie Ducha Świętego

Trudny czas, który obecnie przeżywamy wielu ludziom odebrał życie, zwłaszcza starszym. Podejrzewam, że jeszcze większej liczbie osób odebrał ducha, zwłaszcza młodszym. Obserwuje się zwiększoną skłonność do takich postaw, jak zniechęcenie, rezygnacja, przygnębienie, a także depresja. Wiele osób przeżywa różne lęki, niepokoje, traci wolę życia i działania. Zapewne przyczyny są różne; stan zamknięcia, wymogi społecznej izolacji, dystansu, niepewność związana z pracą, kontynuowaniem nauki, pogłębia się stan wewnętrznego zablokowania. Dzisiaj Pan Jezus mówi do nas, swoich uczniów: Weźmijcie Ducha Świętego. Człowiek jest istotą duchową. Duch Święty jest Duchem Boga we wnętrzu człowieka. Jest On samą duszą naszej duszy. Jest światłem, mądrością, On daje życie i ożywia. Jest tym, który wyzwala człowieka od innych duchów i demonów, które walczą o duszę człowieka, zwłaszcza młodego. Tu też trzeba by widzieć podstawowe źródło przeżywanych dzisiaj trudności; oddalenie się od Ducha Świętego przy niezwykle zmasowanym i podstępnym ataku wielorakich bodźców, które sprzyjają zamykaniu się człowieka na działanie Pana Boga. Duch Święty prowadzi człowieka ku wolności przez to, że przekonuje nas o tym, iż ku wolności wyswobodził nas Chrystus, ukrzyżowany za nasze grzechy Odkupiciel. To On nam objawia bezgraniczne miłosierdzie Boga naszego Ojca. Zły duch robi wszystko, aby podstępnie zniszczyć to przekonanie w człowieku, zwłaszcza młodym, jeszcze nie ukształtowanym. Weźmijcie Ducha Świętego. Niech Duch Święty zstąpi do naszych serc i je odnowi. [prob.] 




Przyjdź Duchu Święty

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego od wieków jest w Kościele świętem szczególnym. Ma ono miejsce w ostatnią, ósmą niedzielę Okresu Wielkanocnego. Tym samym niejako stanowi pieczęć, zamykającą ten święty czas dla katolików. Na temat tego wydarzenia w historii, sporo mówią nam Dzieje Apostolskie: ,,Kiedy nadszedł wreszcie dzień Pięćdziesiątnicy, znajdowali się wszyscy razem na tym samym miejscu.Nagle dał się słyszeć z nieba szum, jakby uderzenie gwałtownego wiatru, i napełnił cały dom, w którym przebywali.Ukazały się im też języki jakby z ognia, które się rozdzieliły, i na każdym z nich spoczął jeden.I wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym, i zaczęli mówić obcymi językami, tak jak im Duch pozwalał mówić?. To nie tylko opis objawienia wielkiej mocy Bożej, które przecież sam Jezus zapowiadał wielokrotnie, ale przede wszystkim rozpoczęcie szczególnej ewangelizacji wśród narodów świata. Apostołowie otrzymują moc Ducha Świętego. Ich umysły i serca zostają w sposób nadprzyrodzony otwarte. Zaczynają w pełni rozumieć Pisma i proroctwa mówiące o zapowiadanym Mesjaszu ? Chrystusie. Paraklet daje im także unikalne dary o których w niezwykły sposób informuje nas Biblia. Kiedy Piotr zaczyna przemawiać do tłumów, głosząc Dobrą Nowinę, nie tylko porusza serca słuchających, ale każdy słyszy go we własnym języku. Autor natchniony zapisuje bowiem: ,,Partowie i Medowie, i Elamici, i mieszkańcy Mezopotamii, Judei oraz Kapadocji, Pontu i Azji, Frygii oraz Pamfilii, Egiptu i tych części Libii, które leżą blisko Cyreny, i przybysze z Rzymu, Żydzi oraz prozelici, Kreteńczycy i Arabowie – słyszymy ich głoszących w naszych językach wielkie dzieła Boże?. Księga Dziejów Apostolskich, spisana przez świętego Łukasza, wielokrotnie zresztą pokazuje nam wyjątkowe działanie Ducha Świętego w pierwotnym Kościele. Duch posyła uczniów Chrystusa do konkretnych miejsc. Poucza, jak należy rozumieć Słowo Boże. Prowadzi św. Pawła i towarzyszących mu chrześcijan do konkretnych miejsc związanych z ewangelizacją pogan, to z Jego przecież natchnienia Szaweł się nawraca i staje się Pawłem, apostołem narodów. Apostołowie, prowadzeni prze Ducha Świętego, z mocą i radością podejmują misję głoszenia nauki o Jezusie Chrystusie w całym ówczesnym świecie. I ani ucisk, ani prześladowania nie są ich w stanie od tego odwieść. Dają też wielki dowód swojej wiary i miłości do Chrystusa oddając za niego życie jako męczennicy.

Mogło by się wydawać, że takie wyjątkowe działania Ducha Bożego to już przeszłość, coś co miało miejsce tylko w starożytności chrześcijańskiej. Nic bardziej mylnego. Duch Święty jest stale pośród nas i działa z ogromną mocą, doświadcza tego również dziś wielu katolików. Pocieszyciel nieustannie wspiera i prowadzi cały święty i katolicki Kościół, realizując tym samy słowa naszego Mistrza z Nazaretu zapisane w Ewangelii. My także możemy stać się dziedzicami nieskończonej Bożej potęgi. Warunkiem jest jednak otworzenie się na obecność Parakleta, tak jak robili to pierwsi uczniowie, a tym samym zaufanie Bogu i powierzenie mu w ten sposób swojego życia. Uroczystość Zesłania Ducha Świętego jest dla nas wspaniałą okazją, aby odnowić swoją relację z Duchem Świętym, zaufać mu, poddać się jego kierownictwu i w ten sposób samemu doświadczyć wielkiej mocy Bożej. [ks. Wikary Michał]




Od 1 do 7 maja 2020 r.

Módlmy się w int. dzieci, które dzisiaj miały przystąpić do pierwszej komunii świętej i ich rodzin. 




Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

1. Dzisiaj przeżywamy Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Zapraszamy na nieszpory o 15:00.

2. Jutro Drugi Dzień Zielonych Świąt, Święto NMP Matki Kościoła. Msze Święte sprawowane będą o 8:00, 9:30 i 17:00 w kościele parafialnym i o 18:30 u św. Anny.

3. W tym tygodniu przypada I czwartek, piątek i sobota miesiąca. Okazja do spowiedzi przed każdą Mszą świętą. W czwartek przypada również święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana. W tym dniu modlimy się szczególnie za naszych kapłanów.

4. W sobotę czcimy św. Norberta ? biskupa, patrona naszej parafii. Zapraszamy wszystkich na Mszę św. o 8:00 i na adorację Najświętszego Sakramentu. Przed Mszą zaśpiewamy Godzinki. Porządek adoracji: 9:00 Czarnowąsy, 10:00 Wróblin, 11:00 Borki i Krzanowice, 12:00 siostry Jadwiżanki, o 13:00 zakończenie adoracji.

5. W przyszłą niedzielę obchodzić będziemy Uroczystość Najświętszej Trójcy. Kolekta przeznaczona będzie na WSD i Kurię w Opolu.

6. Dziękujemy za składane ofiary na potrzeby naszej parafii do skarbonki i na nasze konto parafialne. Bóg zapłać! Dziękujemy również za posprzątanie kościoła. Wyjątkowo w piątek o 19:00 do sprzątania prosimy parafian z Czarnowąsów z ul. Krzanowickiej od nru 32 do 54.

7. Wieczorny różaniec: pon./16:30/ – MB Dobrej Rady /D. Jaszczyk/, pon./18:00/ – św. Moniki /K. Niestrój/, śr. – św. o. Pio /K. Rippel/, czw. – MB Nieustającej Pomocy /G. Czok/, pt. – św. Jadwigi /E. Fila/

8. Do wieczności odeszła śp. Stanisława Firlejczyk, l. 88. RIP

9. Już dzisiaj informujemy, że w tym roku nie będzie procesji Bożego Ciała. W tym dniu będzie niedzielny porządek Mszy świętych. Procesja na placu kościelnym odbędzie się podczas sumy odpustowej o 9.30. Wtedy dzieci mogą Panu Jezusowi sypać kwiatki. Zamiast ołtarzy pięknie udekorujemy nasze domy na chwałę Chrystusa Eucharystycznego.

10. Cieszymy się, bo Ksiądz Biskup wydał pozwolenie na uroczystości pierwszokomunijne. Zainteresowani rodzice zostali już powiadomieni o terminach tych uroczystości w naszej parafii (najbliższe soboty i niedziele, włącznie z Bożym Ciałem). Dzieci komunijne polecamy modlitwie Parafian a zwłaszcza modlitwie chorych.

Konto bankowe: Parafia Bożego Ciała i św. Norberta, Plac Klasztorny 3, 45-920 Opole/Czarnowąsy. Bank Pekao SA O/Opole, Wolności 3.
35 1240 1633 1111 0010 0741 1503
Wszystkim ofiarodawcom składamy serdeczne Bóg zapłać !




Liturgia Święta w Parafii od 01.06. do 07.06.2020 r.

Poniedziałek 01.06.2020 – Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła 

8:00 Za + matkę Erykę Bzdok w r. śm., ojca Wernera, ich rodziców i rodzeństwo oraz ++ z pokr. obu stron.

9:30 Za wstaw. Matki Boskiej NP z podz. za łaski, o zdrowie i Boże błog. dla Gizeli Komor z okazji 77 r. urodzin i o opiekę Bożą w rodzinie.

17:00 Do Miłosierdzia Bożego o dar życia wiecznego dla ++ rodziców Anieli i Alojzego Waindok z ok. ur. i dla chrzestnej Marii Wiescholek oraz o zdrowie i Boże błog. w rodzinie. 

18:30 /św. Anna/ Za + Edeltraudę Hyla w 4 r. śm., syna Jana, za żyjących i ++ z pokr. Hyla i Matyszok oraz za dusze w czyśćcu cierpiące.

Wtorek 02.06.2020 

7:00 Za wstaw. św. Franciszka z podz. za łaski, o zdrowie i Boże błog. dla Franciszka Drozdowskiego w dniu 70 r. urodzin i o opiekę Bożą w rodzinie.

17.00 O dar życia wiecznego dla + w Niemczech męża i ojca Józefa Iwa.

18:00 /św. Anna/ Za wstaw. Matki Boskiej NP i św. Anny z podz. za wszelką okazana pomoc, z prośbą o zdrowie i Boże błog.  dla kapłanów, sióstr zakonnych i dobrodziejów.

Środa 03.06.2020 – Świętych męczenników Karola Lwangi i Towarzyszy

7:00 Za + Teresę Fautsch /od Bractwa Różańcowego/

17:00 Za + Karola Wróbel, 2 żony, syna, córki i ++ rodzeństwo z trzech stron.

Czwartek 04.06.2020 – Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

7:00 Za ++ rodziców Eugeniusza i Elżbietę Szczęsny, Józefa i Annę Urbacka, dziadków z obu stron, ++ z pokr. i za dusze w czyśćcu cierpiące.

18:00 Za wstaw. Matki Boskiej NP z podz. za łaski, o zdrowie i dary Ducha Świętego dla syna Grzegorza z ok. 25 r. urodzin i dla córki Sabiny z ok. 15 r. urodzin oraz o Boże błog. w rodzinie Spyra.

Piątek 05.06.2020 

7:00 Za żyjących i ++ Parafian i czcicieli NSPJ oraz za ++ kapłanów, którzy pracowali w naszej parafii.

18:00 Za ++ teściów Janinę i Zygmunta Baczyńskich i za + Edwarda Nowak.

Sobota 06.06.2020 – Świętego Norberta – Patrona naszej Parafii.

8:00 Ku czci św. Norberta w intencji żyjących i ++ Parafian.

18:00 /niedz./ Za + męża i ojca Pawła Stotko, teściową Marię Stotko z ok. ur., ++ z pokr. Stotko i Torka i za dusze czyśćcowe.

Niedziela 07.06.2020 – Niedziela Najświętszej Trójcy

7:00 Za wstaw. Świętej Rodziny z podz. za łaski, o zdrowie i Boże błog. dla Marii i Ludwika Zielony z okazji 55 r. małżeństwa i o opiekę Bożą dla całej rodziny.

8:15 Za + żonę i matkę Ingeborgę Müller z ok. ur., wnuka Aleksandra w 1 r. śm., o zdrowie i Boże błog. w rodzinie syna Denisa, córki Jessici i o opiekę Bożą w rodzinie.

9:00 /św. Anna/ Za ++ Annę i Gerarda Borkowskich, Krystynę i Wita Maślak, ++ z pokr. oraz o zdrowie i Boże błog.  w rodzinie.

9:30 Za wstaw. Świętej Rodziny z podz. za łaski, o zdrowie i Boże błog. dla Gizeli i Joachima Czok z ok. 42 r. małżeństwa i o opiekę Bożą dla całej rodziny.

11:00 Za wstaw. Matki Boskiej NP z podz. za łaski, o zdrowie i Boże błog. dla Marii Stekert z ok. 70 r. urodzin, o opiekę Bożą w rodzinie i za ++ rodziców

15:00 Nieszpory.

16:00 Za + męża Henryka Kinder w r. śm., rodziców, teściów, siostrę, bratową, szwagra, dziadków, ++ z pokr., za dusze czyśćcowe oraz za ++ kapłanów, którzy pracowali w naszej parafii.




Więcej Parafian do wspólnej modlitwy

Informujemy, że zgodnie z rozporządzeniami zniesione zostały obostrzenia obejmujące m.in. kościoły. Tutaj limit osób przestał obowiązywać od soboty 30 maja 2020 roku.



Prosimy jednak, aby nadal w kościołach zasłaniać usta i nos. Serdecznie zapraszamy wszystkich do wspólnej modlitwy w kościele.

Informujemy, że według nowych regulacji w kościele parafialnym może jednocześnie przebywać 70 osób, zaś w kościele św. Anny 25 osób. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy w kościele.

Według najnowszych regulacji, mając na względzie powierzchnię naszych świątyń, w kościele parafialnym pw. Bożego Ciała i św. Norberta od 20 kwietnia 2020 roku może jednocześnie przebywać ok. 45 osób, a w kościele św. Anny ok. 16. Serdecznie zapraszamy Parafian do wspólnej modlitwy.




Komunia Święta Wielkanocna

Wielkanocna Komunia święta dla niektórych chrześcijan oznacza smutny obowiązek wynikający z przykazania kościelnego, które przypomina, że każdy wierny jest zobowiązany przynajmniej raz w roku, na Wielkanoc, przyjąć Komunię świętą (oczywiście po uprzedniej spowiedzi). Sporej części wiernych nawet tego minimalistycznego obowiązku nie udaje się spełnić. To trochę tak jakby ktoś powiedział: przez cały rok nie udało mi się odwiedzić mamy, to muszę ją odwiedzić przynajmniej na święta. Wyczuwamy, że coś tu nie funkcjonuje, tak jak powinno, że chyba wygasły uczucia, że osłabła więź, a może nawet zanikła miłość. Dotyczy to również przeżywania więzi z Bogiem, z Panem Jezusem przez przyjmowanie Komunii świętej. Można by powiedzieć, że tak sformułowane przykazanie kościelne jest pomyślane jako swoista ostatnia deska ratunku dla minimalistów, bo gdyby go nie było, wcale ani by się nie spowiadali, ani nie łączyli z Panem Jezusem w Komunii świętej. Z drugiej strony, Kościół formułując to przykazanie w takiej postaci, daje wyraźny sygnał swoim wiernym: W czasie wielkanocnym nie możecie nie przyjąć Pana Jezusa zmartwychwstałego, bo nie przyjmując Go w tym czasie lekceważycie to, że nadal żyje, że pokonał śmierć i szatana. Nie możnalepiej uczcić Pana Jezusa zmartwychwstałego, żywego, jak przez to, że przyjmie się Go do serca. Śpiewamy: Niech żyje Jezus, zawsze w sercu mym.

Niewątpliwie w czasie trwającej pandemii Komunia wielkanocna ma jeszcze inny charakter. Bo do przykazania kościelnego dochodzą kolejne dyspensy. Powiedzmy od razu, jedni z nich skrzętnie korzystają, inni po prostu szukają każdej dogodnej okazji, by się wyspowiadać (a zawsze jest ku temu okazja), i przyjąć Pana Jezusa zmartwychwstałego pod postacią chleba, podczas Mszy świętej. Jak wielu w tych dniach doświadcza tej prostej radości; Proszę księdza, tak się cieszę, bo po długim czasie wreszcie mogłem się wyspowiadać i będę mógł przystąpić do Komunii świętej. Nawet najbardziej renomowana w naszym kraju stacja religijna nie jest jeszcze w stanie udzielić Komunii świętej wielkanocnej przez ekran, i nie będzie. I nie jest w stanie przez ekran udzielać daru rozgrzeszenia.              

Cóż więc mamy czynić? Najpierw dziękuję wszystkim, którzy po prostu bez Komunii świętej nie potrafią żyć, i przyjmują Pana Jezusa w czasie wielkanocnym i każdym innym, także pandemicznym. My nie możemy żyć bez Eucharystii – mówili starożytni chrześcijanie, prześladowani za to, że gromadzili się, by celebrować sakrament najgłębszej więzi z Chrystusem. Do miłości trudno kogokolwiek przymusić; trudno kogokolwiek przymusić do udziału w Eucharystii. Ciągle jeszcze słyszymy pytania, typu: Czy można już chodzić do kościoła? Tak, można, już można, wreszcie można. Pan Jezus prawdziwie zmartwychwstał. W samą Wielkanoc musieliśmy siedzieć w domach, w tym najważniejszym czasie Kościoła. Nadal trwa czas Komunii wielkanocnej. Powiedzmy to pozostałym, młodym i dzieciom. Niech wszystkie nasze serca będą szeroko otwarte na dar Pana Jezusa eucharystycznego. Bo któż (cóż) nas może odłączyć od miłości Chrystusowej? [prob.]




Idę przygotować wam miejsce

Rodzice wkładają wiele trudu w rozwój swoich dzieci. Troszczą się o ich dobre wychowanie, także religijne, poświęcają im wiele czasu, prowadzą przez życie, zabezpieczają codzienny byt: odzienie, wyżywienie, wypoczynek. Ich myśli dotyczące własnych pociech ciągle wybiegają do przodu; wiążą się z wyborem dobrej szkoły, wykształcenia, a potem szczęśliwego życia, założenia udanej rodziny. Wyrazem tej dalekosiężnej troski są sprawy związane ze sprawiedliwym dziedziczeniem. Życzliwa i zapobiegliwa miłość sięga najdalszych horyzontów, nawet je przekracza. Choć czasami zostaje odrzucona.

Wniebowstąpienie Jezusa objawia nam miłość zmartwychwstałego Pana, która nie zamyka się na doczesności, ale sięga życia wiecznego z Bogiem. Odchodzący do nieba Chrystus mówi: Idę przygotować wam miejsce. Ontu na ziemi nauczał, uzdrawiał, objawiał miłość Boga Ojca; Jego życie było całkowitym poświęceniem czyli ofiarą złożoną dla nas i dla naszego zbawienia. Jego miłość była najbardziej dalekosiężna, bo sięgała poza horyzonty tego świata i życia tu na ziemi. Stąd też nasza wiara w Boga nie może być wyłącznie instrumentem do łatwiejszego przeżywania istnienia tu na ziemi. Zresztą trud wiary idzie w parze z trudem istnienia. Św. Paweł pisze: głosimy to, czego ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało, ani serce człowieka nie zdołało pojąć, jak wielkie rzeczy przygotował Bóg tym, którzy Go miłują. Nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie owych wielkich rzeczy, jakie Bóg nam przygotował. Obyśmy nigdy tej Bożej rzeczywistości nie zlekceważyli i jej nie odrzucili. [prob.]




Miłość, jako w niebie tak i na ziemi

Po otrzymaniu Komunii Świętej, mówiłam do Jezusa: Kocham Cię, a On powiedział do mnie: Córko moja, pragniesz Mnie naprawdę miłować? Powiedz: ?Jezu, kocham Cię z Twoją wolą. A ponieważ moja wola wypełnia niebo i ziemię, to twoja miłość otoczy Mnie wszędzie, a twoje Kocham Cię będzie rozbrzmiewało tam wysoko w niebiosach, a nawet w głębi otchłani. Tak więc, gdy chcesz powiedzieć: Wielbię Cię, błogosławię Cię, wychwalam Cię, dziękuję Ci, powiesz to w zjednoczeniu z moją wolą, a wypełnisz niebiosa i ziemię adoracją, błogosławieństwem, chwałą i dziękczynieniem w mojej woli. Są to rzeczy proste, łatwe i ogromne. Amen.