Liturgia Święta w Parafii od 25.06 do 01.07.2018 r.

Poniedziałek 25.06.2018

7.00 Za + matkę Irenę Syczyńską, ojca Longina i za ++ z rodziny.

18.00 Za ++ rodziców Emmę i Pawła Wróbel, ++ z pokr., ++ Reinholda, Łucję i Rudolfa Wróbel, Katarzynę Niemiec i za dusze czyśćcowe.

Wtorek 26.06.2018

7.00 Za ++ rodziców Julię i Antoniego Czech, teściów Wiktorię i Stefana, ++ z rodz. oraz o zdrowie i Boże błog. w rodzinie. 

18.00 /św. Anna/ Za + matkę Marię Duda w r. ur., ojca Wojciecha, ++ krewnych z rodz. Duda i Szydło.

Środa 27.06.2018

7.00 Za ++ rodziców Józefa i Anielę Gołębiowskich, teściów Karola i Reginę Semenowicz i ++ z rodziny.

18.00 Za wstaw. Matki Bożej NP z podz. za łaski, o zdrowie i Boże błog. dla Renaty Kondziela z ok. 50 r. ur. i o opiekę Bożą w rodzinie.

Czwartek 28.06.2018 Św. Ireneusza

7.00 Za ++ rodziców Wiktorię i Alfreda Urban, brata Norberta, teściową Annę Piechota, ++ z pokr. obu stron i za dusze czyśćcowe.

18.00 I. Za ++ rodziców Marię i Mieczysława Wacka, teściów Janinę i Jana Babik, ++ z rodz.: Wacka, Babik, Klag, Adamczyk. II. Za + w Niemczech Karola Mittman w mc po śmierci.

Piątek 29.06.2018 Św. Apostołów Piotra i Pawła

8.00 Za ++ Łucję i Józefa Urban z ok. ur. i za ++ z pokr.

9.30 Za + matkę Marię, ojca Maksymiliana, rodziców chrzestnych, dziadków, wujków i ciocie, za ++ kapłanów oraz o zdrowie i Boże błog. dla krewnych.

17.00 Za ++ rodziców Anielę i Franciszka Łakomy, Józefę i Władysława Śniatowskich, br. Witolda, dziadków z 2 stron, żyjących i ++ z pokr. Śniatowskich i Łakomy.

18.30/św. Anna/ Za wstaw. Matki Bożej i św. Anny z podz. za łaski, o zdrowie i Boże błog. dla Marii Skowronek z ok. 70 r. ur. i o opiekę Bożą w rodzinie.

Sobota 30.06.2018

7.00 I. Za + męża Józefa Kobienia w 3 r. śm., rodziców Antoniego i Jadwigę, teściów Antoniego i Małgorzatę, siostrę Irenę, synową Jolantę i ++ z pokr. obu stron. II. Za + Joachima Tomala w mc po śm.

18.00 /niedz./ Za wstaw. Matki Bożej z podz. za łaski, o zdrowie i dary Ducha Świętego dla wnuczki Kamili Kula z ok. 18 r. ur. i o Boże błog. w rodzinie.

XIII Niedziela Zwykła 01.07.2018

7.00 Za wstaw. Matki Bożej i św. Anny z podz. za łaski, o zdrowie i Boże błog. dla Krystyny i Łukasza Waleska z ok 1 r. małż., za ++ z rodz. Waleska i Dras.

8.15/niem./ Za + matkę Elżbietę Baldy z ok. ur., ojca Alfreda oraz o zdrowie i Boże błog. w rodz. Baldy i Półtorak.

9.00/św. Anna/ Za ++ rodziców Jadwigę i Franciszka Pogrzeba, męża Herberta Gwóźdź, ciocię Celylię, szwagra Henryka Patrzek i ++ z pokr. 

9.30 Za ++ rodziców Marię i Pawła Knop, Elżbietę i Karola Fila, siostry Łucję, Jadwigę i Marię, brata Józefa, szwagrów Jana i Reinholda, ++ Marię, Jerzego i Piotra Galuska, ++ z pokr. obu stron i za dusze czyśćcowe.

11.00 Za + żonę i matkę Marthę Cebulla.

15.00 Nieszpory 

16.00 Za + męża Waldemara Niekrawiec z ok. ur., rodziców i Paulinę i Alojzego Weber, brata Helmuta, teściów Annę i Franciszka Niekrawiec, szwagra Bernarda i ++ z pokr.




Od 25 czerwca do 1 lipca 2018 r.

Przeżycie wakacji.




Wakacje ? czas łaski czy lenistwa?

Dzisiaj zaczyna się ten upragniony przez wszystkich uczniów czas. Wakacje. Nawet będąc dorosłym chyba wracamy do tych chwil, kiedy budziliśmy się rano ze świadomością, że nie trzeba iść do szkoły. Mamy wolne. Zaplanowane urlopy. I tylko pojawia się w naszej świadomości pytanie: czy pogoda dopisze?

Niestety czas wakacji bardzo często powoduje w nas całkowite rozluźnienie w sferze duchowej. Bo wychodzimy z założenia że jak wolne, to na całego. Jak przeżyć wakacje i nie zniszczyć w sobie życia duchowego. Wszak od Pana Boga nie ma wakacji, a katolikami jesteśmy cały czas. Kilka wskazówek jak nie dać się lenistwu i jak sprawić, że czas wakacji stanie się dla nas także czasem łaski.

1. Sprawdź, gdzie jest najbliższy kościół. – Jest to o tyle fundamentalne, że często usprawiedliwiamy swoją nieobecność na Mszy niewiedzą. A dzisiaj, w dobie internetu i smartfonów staje się to znacznie łatwiejsze. Pojawiły się nawet portale i aplikacje, które wyszukują najbliższe kościoły wraz z informacją o godzinach sprawowania Eucharystii.

2. Sprawdź, w jakich godzinach odprawiana będzie niedzielna Msza św. – Sytuacja jest prosta. Często zjawiamy się w znane nam miejsca, wiemy gdzie jest kościół. Ale warto znać godziny odprawiania Mszy, aby móc sobie zaplanować przeżywanie Dnia Pańskiego.

3. Weź ze sobą ?zestaw małego katolika?. – Różaniec czy kieszonkowe wydanie Pisma Świętego nie zajmują aż tyle miejsca w bagażu czy plecaku, a warto wykorzystać czas urlopu na modlitwę. I nie chodzi tu o modlenie się cały czas. Kiedy leżymy na plaży często czytamy. Czemu nie przeczytać kilku rozdziałów Ewangelii. Albo idąc w góry podziwiamy piękno stworzenia. Warto podziękować modlitwą różańcową za cały świat. 

4. Modlitwa rano i wieczorem. – Może się wydawać, że ten punkt jest tandetny, ale tak naprawdę często zapominamy o modlitwie porannej i wieczornej w czasie urlopu. Starajmy się dbać o to, aby poprosić rano o błogosławieństwo na cały dzień, a wieczorem podziękować za dobro i przeprosić za grzechy.

5. Kościół to nie tylko zabytek. To przede wszystkim Dom Boży. – Pamiętam jednego roku odwiedziny w kościele Sacre Coeur w Paryżu. Bardzo przykre doświadczenie. Wielu ludzi chodziło po bazylice, podziwiało światowej sławy zabytek, a nie zauważało, że na ołtarzu był Pan Jezus w Najświętszym Sakramencie. Wstępując do kościoła przede wszystkim pozdrówmy Tego, który jest Miłością. Zatrzymajmy się na chwilę. On na nas czeka.

6. Pokażmy innym, że żyjemy Miłością. – Bycie na urlopie nie zwalnia nas z kultury i miłości wobec innych ludzi. Przede wszystkim dajemy świadectwo wiary swoim życiem. Przykazania miłości wymagają na nas nie tylko to, co powyżej, ale także traktowanie innych tak, jak my sami chcielibyśmy być traktowani. Te kilka punktów pozwoli nam na to, aby nie zmarnować tego, co z takim mozołem budujemy przez cały rok. 

[wikary]




Ja nie jestem tym, za kogo mnie uważacie

Swego czasu Pan Jezus zapytał: Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego? I się dowiedział, bo jedni uważali Go za Jana Chrzciciela, inni za jednego z proroków, a niektórzy widzieli w Nim? Belzebuba czyli władcę złych duchów. Podobnie było z Janem Chrzcicielem. Też chcieli w nim widzieć Mesjasza, ale on nie był oszustem, nie podszywał się pod Pana Jezusa, pozostał sobą. To nie jest takie proste, pozostać sobą, gdy każdy widzi w tobie kogoś, kim nie jesteś. Ranking opinii potrafi być zawrotny. Sraczka medialna, której dzisiaj wszędzie pełno, jest zawsze świeża. Wielu ludziom to smakuje, mówią: Lubię to? I like this. Więc pozostaje im życzyć: Smacznego. W czasach Pana Jezusa było podobnie, choć nie było jeszcze Facebooków, hasztagów i innej tego typu karmy dla egotyków.

 Św. Jan Chrzciciel mówi jasno: Ja nie jestem tym, za kogo mnie uważacie. Mówcie sobie, co chcecie, jak wiem kim jestem. Nawet wtedy, gdy w absurdalny sposób miano go pozbawić własnej głowy, nie wyparł się ani siebie, ani swych przekonań. Do tego trzeba wielkiej siły, wielkiego hartu ducha, jasnej samoświadomości. Nie próbuj nigdy być kimś na życzenie, bo jeden chce widzieć w tobie tego, a ten tamtego, a jeszcze inny chciałby widzieć w tobie zawsze uśmiechniętą lalkę Barbie. Powołał Mnie Pan już z łona mej matki, od jej wnętrzności wspomniał moje imię. Ostrym mieczem uczynił me usta…  To o mnie i o tobie.. [prob.]




Modlitwa wakacyjna

Naucz mnie Panie dobrze wypoczywać i spędzać wolny czas. Proszę Cię, abym umiał dostrzegać piękno przyrody, wspaniałość zwierząt, abym na nowo nauczył się zachwycać otaczającym mnie światem, tak jak kiedyś, gdy

byłem małym dzieckiem. Panie, błogosław wszystkim, którzy wyjeżdżają na wakacje, aby spędzili dobre ten czas. Dziękuję, że nie zapominasz o tych wszystkich, którzy nie mogą wyjechać z braku środków lub z powodu choroby. Panie, zmiłuj się nad nami i spraw, aby ludzie byli dla siebie dobrzy. Dzięki Ci, Panie. Amen.




I stanie się cedrem wspaniałym…

Na terenie Libanu można podziwiać ostatnie drzewa cedrowe. Drzewa olbrzymie, potężne, które wysławia Psalmista: Cedry Libanu. Dawno temu, setki lat temu cały Liban był porośnięty lasami cedrowymi. Drzewa cedrowe wykorzystywano do różnych celów, zwłaszcza do budowania pałaców i świątyń. Mówi się, że z tego właśnie drzewa swą okazałą świątynię zbudował król Salomon. Statki wypełnione drewnem cedrowym wyruszały na wszystkie strony basenu Morza Śródziemnego.   

Pierwsze czytanie przywołuje obraz drzewa cedrowego. To Bóg jest Tym, który je zasadzi: Ja wezmę wierzchołek z wysokiego cedru i zasadzę, z najwyższych jego pędów ułamię gałązkę i zasadzę ją na górze wyniosłej i wysokiej. Na wysokiej górze izraelskiej ją zasadzę. Ona wypuści gałązki i wyda owoc, i stanie się cedrem wspaniałym. Cedr nazywany jest chwałą Libanu nie tylko z powodu jego piękna i wartości jako budulca, ale także z powodu jego właściwości leczniczych. Olejki eteryczne wydzielane przez drzewo cedrowe zabijają bakterie chorobotwórcze i odstraszają szkodliwe owady, dlatego powietrze w lasach cedrowych i pomieszczeniach z drewna cedrowego, jest świeże i zdrowe.  

Autor natchniony wszystkie te cechy pragnie odnieść do potęgi wiary w Boga. Wiara, która daje życie. Wiara, która daje człowiekowi pokój i bezpieczeństwo przebywania na tej Ziemi, wreszcie wiara, która ma moc uzdrawiania. [prob.]




Modlitwa o rozumienie tego co małe

O Jezu, daj mi oczy otwarte na rzeczy drobne,

daj serce otwarte na to co niepozorne.

Nastawiamy się na to, co wielkie, co widoczne,

co rzuca się w oczy, co jest mega?

A Ty swoją mądrość skrywasz w tym,

co niezauważalne, małe, niepokaźne…

Jezu malusieńki, Ty jesteś ziarenkiem dziejów,

z którego wyrosło wielkie drzewo wiary w Boga.

Ty jesteś ziarenkiem Słowa Boga Ojca,

które padło na Ziemię i wydało obfity owoc.

Otwieram moje serce dla Ciebie, mój Boże,

któryś w Chrystusie jest ziarnem Bożej mądrości.

Daj mi oczy otwarte na to, co ukryte. Amen.




Jeszcze o naszej świątyni…

Ostatni czas w naszej parafii był dość gorący. Uroczystość Prymicyjna, Pierwsza Komunia Święta, Boże Ciało, wcześniej przygotowanie do Bierzmowania, Rocznica Komunii Świętej, niedawno odpust ku czci Św. Norberta. I codzienna oraz świąteczna liturgia, która jest życiem każdej kościelnej wspólnoty

W tle tych wszystkich wydarzeń, już od wielu lat, postępująca renowacja naszej pięknej świątyni, wymagająca czasu i bardzo kosztowna. W tej chwili możemy powiedzieć, dzięki Bogu!, że jesteśmy właściwie na finiszu tych żmudnych prac. Wszystkie ołtarze, a więc główny, dwa boczne, ambona, także trzy wielkie obrazy (w tym dwa znajdują się u św. Anny), są już po gruntownej, fachowej renowacji. Postawiliśmy nowy ołtarz. Dokonaliśmy restrukturyzacji prezbiterium, zakrystii, która stała się bardziej przestronna. Przy okazji udało się przygotować miejsce dla rodziców z małymi dziećmi, które jest bardzo potrzebne. Kościół został pomalowany, została zakończona gruntowna renowacja prospektu organowego, kontuaru i samego instrumentu organowego. Jego odbiór konserwatorski nastąpi 3 lipca br. W dniu odpustu św. Anny planujemy Koncert Organowy dla Babci Pana Jezusa, tym razem tu w kościele. Wszystkie prace były wykonane pod nadzorem konserwatorskim. W naszej świątyni zostało wymienione całe oświetlenie, w ostatnim czasie uzupełnione, o nowe dwa kinkiety, dające więcej światła i odsłaniające piękno kościoła. Uporządkowaliśmy także skwerek przy krzyżu, gdzie w Dni Krzyżowe i w Wielką Sobotę zbieramy się na modlitwie. Długo by wymieniać inne bieżące prace, które musiały być wykonane. Pomijamy sprawną odbudowę kościoła św. Anny, budowy ogrodzenia wokół cmentarza, itd.. itd. ?

W samym kościele zamierzamy jeszcze poddać restrukturyzacji przednie ławki i pomalować pozostałe (także te na chórze). Czeka nas też praca związana z posadowieniem chrzcielnicy na swoim miejscu. Ostatnią pracą będzie odnowienie/polerowanie posadzki w całym kościele. Właściwie jedynym obiektem wymagającym gruntownej renowacji jest piękny i niezwykle cenny obraz ?Emaus? znajdujący się w przestrzeni wejścia bocznego do kościoła. Już wiele razy powtarzałem, że obraz ten wart jest postawienia kościółka, w którym, na centralnym miejscu, zostałby umieszczony właśnie on. Na razie, z powodu mojej kondycji zdrowotnej zawieszam to myślenie.

Prowadzenie tych wszystkich prac zawsze było moją pasją i radością. Owszem, wobec tak szerokiego zakresu zadań zawsze pojawią się jakieś przeciwności, które bardziej czy mniej zechcą zakłócić tę pasję i radość, ale nie są w stanie jej odebrać albo zniszczyć. Nie ma większej pasji niż praca nad duchowym i zewnętrznym pięknem Kościoła. Jedno i drugie nie jest łatwe. Wiele osób, w tym także kapłani wizytujący naszą świątynię, wyrażało się, że nasz kościół to prawdziwa perełka. Wiemy wszyscy, w jakim bólu rodzą się perły. To nasza wspólna pasja i radość, wszystkich, dla których ta świątynia jest Domem Bożym, i domem ich wiary. Tych, którzy w jakikolwiek sposób identyfikują się z tym kościołem i wspierają prowadzone prace. [prob.]




Od 18 do 24 czerwca 2018 r.

Modlimy się z wdzięcznością za kończący się rok szkolny, za nauczycieli naszej szkoły, na czele z p. Dyrektor.




Niedziela XI Zwykła

  1. Dzisiaj przeżywamy XI Niedzielę Zwykłą. Zapraszamy na nieszpory o 15.00. W Świerklach nabożeństwo fatimskie o 15.00.
  2. W liturgii tego tygodnia wspominamy w środę św. Alojzego Gonzagę, a w czwartek NMP Opolską.
  3. We wtorek zapraszamy na Czuwanie Rodzin do kościoła św. Anny. Rozpoczniemy Mszą św. o 18.00, potem adoracja Pana Jezusa do 19.30, następnie różaniec zakończony Apelem Jasnogórskim. Modlić się będziemy o pokój na świecie i w naszych rodzinach.
  4. W środę Msza szkolna o 17.00, a w piątek Msza dla młodzieży o 18.00 na zakończenie roku szkolnego. W czwartek po Mszy wieczornej spotkanie Tercjarzy św. Franciszka.
  5. W sobotę przypada Dzień Ojca. O 9.30 ostatnie przed wakacjami spotkanie LSO /kandydatów, ministrantów i lektorów/. Będzie ustalana służba wakacyjna. O 10.00 spotkanie wszystkich Marianek.
  6. W przyszłą niedzielę przypada Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela. Parafianie z Krzanowic świętować będą odpust ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zapraszamy na sumę odpustową o 11.00 do kościoła św. Anny. Na Górze św. Anny pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców.
  7. Zapowiedzi przedślubne: II. Marek Więcek z Borek i Nadina Kokott z Chróścic, Łukasz Grala z Czarnowąsów i Roksana Chełstowska z Dobrzenia Wielkiego.
  8. Dziękujemy za dzisiejszą kolektę na prace renowacyjne w naszym kościele, za złożone przed kościołem ofiary na Wydział Teologiczny w Opolu i za posprzątanie kościoła. W sobotę o 8.00 do sprzątania prosimy parafian z Krzanowic z ul. Przyjemnej. Dziękujemy dzieciom za udział w dziękczynnej pielgrzymce za dar I Komunii Świętej do Kamienia Śl. i na Górę Świętej Anny. Dziękujemy ich Mamom za towarzyszenie i opiekę.
  9. Wieczorny różaniec: pon. ? św. Rocha /E. Matyszok/; wt. ? MB Wspomożenia Wiernych /E. Wróbel/; śr. ? św. Faustyny /M. Przywara/; czw. ? Tercjarze św. Franciszka/; pt. ? Zwiastowania NMP /M. Niekrawiec/.
  10. Bp Andrzej Czaja zaprasza do udziału w wieczornym nabożeństwie w sobotę 23 czerwca w rocznicę zawierzenia miasta Opola Matce Bożej. Początek o 20:00 w kościele św. Wojciecha i MB Bolesnej (?Na Górce?). Potem przejście do katedry, gdzie nastąpi ponowienie Aktu zawierzenia miasta opiece Matki Bożej oraz Apel Jasnogórski. Bp Opolski po zakończonym nabożeństwie ok. 21.30 zaprasza wszystkich uczestników do ogrodu Domu Biskupiego na słodki poczęstunek w ramach ?Nocy świętojańskiej w ogrodach biskupich.