Atrybuty Ewangelistów

symbole_ewangelistowW środę obchodziliśmy święto św. Mateusza Ewangelisty. Uznałem, że to dobra okazja, aby się symbolice poszczególnych Ewangelistów. W kościele w mojej rodzinnej parafii nad prezbiterium są wymalowane postaci świętych Mateusza, Marka, Łukasza i Jana. Obok każdego z nich jest namalowana postać, która symbolizuje konkretnego świętego. Przez długi czas nie wiedziałem kto to jest i co oznaczają postaci stworzeń. Dopiero kiedy byłem nastolatkiem ówczesny proboszcz wyjaśnił mi ich znaczenie.

Symbole Ewangelistów to anioł, lew, byk (wół) i orzeł. Są to postaci, które mają być, wg Apokalipsy, strażnikami tronu Bożego. W środku tronu i dokoła tronu cztery Zwierzęta6 pełne oczu z przodu i z tyłu: Zwierzę pierwsze podobne do lwa,  Zwierzę drugie podobne do wołu, Zwierzę trzecie mające twarz jak gdyby ludzką i Zwierzę czwarte podobne do orła w locie. (Ap 4,6-8). Podobną symbolikę, bardziej pierwotną znajdujemy u proroka Ezechiela (Ez 1,1-14). Obydwa opisy z Pisma Świętego są sporo młodsze, gdyż w mitologii, zwłaszcza babilońskiej, możemy spotkać te istoty jako strażników świata bogów. Zawsze jednak są pozytywnymi postaciami.

Nowy Testament nadał tym istotom zupełnie nowy wymiar, wpisany w zbawcze dzieło Chrystusa. W pewnym ewangeliarzu pochodzącym z XVI w możemy przeczytać: Te cztery zwierzęta są symbolami Chrystusa: Jest człowiekiem, bo się urodził, wołem, bo umarł złożony w ofierze; lwem, bo powstał, a orłem, bo wzniósł się do nieba. Dostatecznie tak opiszesz to, co zwierzęta te wyobrażają. To nas prowadzi do Ewangelistów, którzy w różny sposób podchodzą do Jezusa Chrystusa w swoich wersjach Dobrej Nowiny. Każdy z nich stawiał akcent na nieco inny aspekt chrystologiczny. Jednocześnie wspólne występowanie tych istot w Piśmie Świętym świadczy o jedności czterech Ewangelii. Wskazywali na to św. Hieronim (VI-V w.) i św. Grzegorz Wielki (VI w.). Starożytne teksty liturgiczne, których używano w czasie przygotowania katechumenów do chrztu, w następujący sposób pouczają nas o atrybutach Ewangelistów: Mateuszowi przypisywano symbol człowieka, ponieważ rozpoczyna on swoją Ewangelię od obszernego opisu narodzenia naszego Zbawiciela i dokładnej Jego genealogii: ?Rodowód Jezusa Chrystusa? (?). Symbolem Ewangelisty Marka jest lew, gdyż zaczyna on swoją relację od opisu pobytu św. Jana Chrzciciela na pustyni. Powiada mianowicie: ?Głos wołającego na pustyni: Przygotujcie drogę Panu? (?). Symbolem św. Łukasza jest wół, gdyż podobnie jak wół, tak i nasz Zbawiciel Jezus Chrystus został zabity na ofiarę. Autor rozpoczyna swoją Ewangelię opowiadaniem o Janie Chrzcicielu, podarowanym rodzicom, Zachariaszowi i Elżbiecie, jeszcze w późnej starości. Bardzo słusznie przypisywano św. Łukaszowi, symbol wołu; oba rogi bowiem oznaczają Stary i Nowy Testament, a kopyta cztery Ewangelie (?). Jan podobny jest do orła, który wysoko wznosi się w górę. Powiada on bowiem: ?Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga i Bogiem było Słowo. Ono było na początku u Boga? (J 1,1). O Jezusie zaś mówi Dawid: ?Odnawia się młodość twoja jak orła? (Ps 103,5). To znaczy: siła młodzieńcza naszego Pana Jezusa Chrystusa, który powstał z martwych i wstąpił do nieba (?).

Ks. Michał




Walcz w dobrych zawodach o wiarę

Zachętę św. Pawła Apostoła do walki o wiarę zrozumiemy lepiej, gdy połączymy ją z przesłaniem dzisiejszej Ewangelii. A to przesłanie dotyczy beznadziejnej sytuacji tych, którzy za życia otrzymali swoje dobra, których od świata żywych dzieli ogromna przepaść, tak że nikt, choćby chciał, stąd do was przejść nie może ani stamtąd do nas się przedostać. Ta skrajna beznadzieja aż nie przystoi Świętej Księdze zwanej Dobrą Nowiną. Może i nie przystoi, ale Ewangelia przez to nie przestaje nią być, dla nas żywych. Właśnie dlatego św. Paweł wzywa nas, żywych do walki o wiarę. Ta walka się opłaca jeśli pomyślimy jakie konsekwencje nas czekają z powodu zlekceważenia tego życiowego zadania, jakim jest codzienna troska o wiarę i życie wiarą w Jezusa Chrystusa. Myślenie o życiu wiecznym, a więc o nagrodzie lub karze wiecznej, sprawia nam trudności, mimo że od czasu do czasu niektórzy mistycy i duchowi wizjonerzy przestrzegają nas, jak makabrycznie, jak piekielnie strasznie jest w piekle. Zresztą, wystarczy spokojnie wsłuchać się w dzisiejszą Ewangelię. Wyznawcę Chrystusa cechuje wytrwała, niewzruszona nadzieja na osiągnięcie życia wiecznego z Bogiem. Takie też jest pragnienie naszego Pana, byśmy zostali zbawieni. Nikt z nas nie zakłada ufności zuchwałej, która oczekuje zbawiennych darów, bez codziennego pełnienia woli Bożej i życia wiarą.

prob.




Niedziela XXVI Zwykła

  1. Dzisiaj obchodzimy XXVI Niedzielę Zwykłą. Zapraszamy na nieszpory o 15.00.
  2. W liturgii wspominamy we wtorek św. Wincentego a Paulo, w środę św. Wacława, w czwartek ? św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała, w piątek św. Hieronima, a w sobotę św. Teresę od Dzieciątka Jezus. W pon. o 17.00 spotkanie Tercjarzy św. Franciszka.
  3. We wtorek zapraszamy na Czuwanie Rodzin do kościoła św. Anny. Rozpoczynamy Mszą św. o 18.00, potem adoracja Pana Jezusa. O 20.00 różaniec i Apel Jasnogórski. Będziemy się modlić za rodziny, które oddaliły się od Kościoła.
  4. W środę Msza św. szkolna o 17.00. W piątek Msza młodzieżowa o 18.00. Po Mszy spotkanie bierzmowańców klas III gimnazjum i próba chóru.
  5. W tym tygodniu przypada I sobota miesiąca. Na Mszę o 7.00 zapraszamy czcicieli Matki Bożej i wszystkie Marianki. Przed Mszą zaśpiewamy Godzinki ku czci NMP. Również w sobotę zapraszamy wieczorem o 17.30 na pierwsze nabożeństwo różańcowe.
  6. W przyszłą niedzielę dziękować będziemy Panu Bogu za tegoroczne plony. Gospodarzami dożynek będą parafianie z Borek. Suma Dożynkowa o 9.30. Procesja od krzyża przy piekarni. Również w przyszłą niedzielę na Górze św. Anny pielgrzymka Hodowców Gołębi.
  7. Sakrament chrztu przyjął Józef Kotowski. Niech Bóg błogosławi jego rodzicom i chrzestnym.
  8. Zap. przedślubna III. Michał Madoń z Opola i Barbara Domaracka z Czarnowąsów.
  9. Dziękujemy za dzisiejszą kolektę na budowę kościołów i jako jałmużna postna z całego roku, i za posprzątanie kościoła. W sobotę o 8.00 do sprzątania kła prosimy parafian z Borek z ul. Szkolnej.
  10. Wieczorny różaniec: pon. ? Tercjarze św. Franciszka, wt. ? św. M. Kolbe /J. Waldyra/; śr. ? MB Matki Kościoła /B. Frasek/; czw. ? św. Kamila /E. Zdzuj/; pt ? św. Elżbiety /M. Knietsch/.



Od 26 września do 2 października 2016 r.

Modlimy się według int. Papieża Franciszka.




Liturgia Święta w Parafii od 26.09.2016 do 02.10.2016 r.

Poniedziałek 26.09.

7.00 Za + Ewę Kowalską /od Rady Pedagogicznej, uczniów i rodziców Szkoły Podstawowej Sióstr Augustianek w Krakowie/.

18.00 Za + ojca Pawła Krecik, + Henryka Stekert, teściów, dziadków, ++ z pokr. obu stron, za + Jana Chodorskiego i za dusze czyśćcowe.

wincenty_a_pauloWtorek 27.09. – Św. Vincentego a Paulo

7.00  Za wstaw. Św. Rodziny z podz. za łaski, o zdrowie i Boże błog. w rodzinie Jagody i Piotra Pudło z ok. rocznicy małż.

18.00 /św. Anna/ I. Za + Kazimierza Pierzchała w r. śm. oraz o Boże błog. w rodzinie. II W int. rodzin naszej parafii.

Środa 28.09. – Św. Wacława

7.00  Za ++ dziadków Reginę i Karola Semenowicz, Anielę i Józefa Gołębiowskich, ojca Jerzego Rusek, i za dusze czyśćcowe.

17.00 /szkolna/ Za + Ewelinę Skuratowicz, ++ z rodz. Skuratowicz i Stefan i za dusze czyśćcowe.

Czwartek 29.09. – Św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała.

7.00 Do Miłosierdzia Bożego za + matkę Franciszkę Woszek z ok. ur., ojca Józefa, teściów, dziadków, ++ z pokr. obu stron, za dusze czyśćcowe oraz w int. rodziny.

18.00 Za wstaw. Św. Rodziny z podz. za łaski, o zdrowie i Boże błog. dla Teresy i Józefa Polok z ok. 45 r. małż. i o opiekę Bożą dla całej rodziny.

Piątek 30.09. – Św. Hieronima

7.00  Za + żonę i matkę Ingeborgę Müller w 2 r. śm.

18.00 /młodz./ Za + ojca Michała Stefaniszyn w r. śm., chrzestną Annę Lenartowicz, ++ z pokr. i za dusze w czyśćcu cierpiące.

Sobota 01.10. – Św. Teresy od Dzieciątka Jezus

7.00  Za + Piotra Grzesik, rodziców z obu stron, za dusze czyśćcowe oraz o zdrowie i Boże błog. w rodzinie.

11.00 /św. Anna/ Za wstaw. Matki Bożej i św. Anny z podz. za łaski, o zdrowie i Boże błog. dla Doroty i Rajmunda Wróbel z ok. 25 r. małżeństwa.

12.30 /św. Anna/ Ślub rzymski: Arkadiusz Kaczmarek i Anna Baron.

18.00 /niedz./ Za + męża i ojca Joachima Kokott w r. śm.

XVII Niedziela Zwykła 02.10.2016

7.00 Za ++ rodziców Franciszkę i Józefa Goj z ok. ur.

8.15 /niem./ Za + matkę Klarę Witola w r. śm., ojca Franciszka, teściów, dziadków z obu stron i za dusze czyśćcowe.

9.00 /św. Anna/ Za wstaw. Matki Bożej i św. Anny z podz. za łaski, o zdrowie i Boże błog. dla Marii Stasz z ok. 80 r. ur. i o opiekę Bożą dla całej rodziny.

9.30 Żniwniok ? Z podziękowaniem Panu Bogu za plony w int. rolników i wszystkich parafian, o błogosławieństwo w pracy i opiekę Bożą dla ich rodzin.

11.00 Za wstaw. św. Rodziny z podz. za łaski, o zdrowie i Boże błog. dla Sylwii i Waldemara Grzyszczok z ok. 25 r. małżeństwa i o opiekę Bożą dla całej rodziny.

15.00 Nabożeństwo różańcowe.

16.00 Za wstaw. Matki Bożej i Aniołów Stróżów z podz. za łaski, o zdrowie i dary Ducha Świętego dla syna Mateusza Jończyk w dniu ur. i o Boże błog. dla rodziny.




Od 19 do 25 września 2016 r.

Modlimy się za ludzi niewierzących z naszej parafii, i za tych, którzy zaniedbują sakramenty święte, zwłaszcza niedzielną eucharystię.




Niedziela XXV Zwykła

  1. EucharystiaDzisiaj przeżywamy XXV Niedzielę Zwykłą. Zapraszamy na nieszpory o 15.00. W Świerklach o 15.00 Nabożeństwo Fatimskie.
  2. W środę Msza św. szkolna o 17.00. W piątek Msza młodzieżowa o 18.00. Po Mszy próba chóru. W sobotę spotkanie wszystkich Marianek o 10.00.
  3. Spotkania kandydatów do bierzmowania: we wtorek o 19.00 dla klas II gimnazjum, w czwartek o 18.45 dla klas I gimnazjum, a w piątek o 18.50 dla klas III gimnazjum.
  4. W przyszłą niedzielę odpust ku czci św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Siołkowicach. Kolekta za tydzień będzie na budowę kościołów i jako jałmużna postna z całego roku.
  5. Zapowiedź przedślubna: II. Michał Madoń z Opola i Barbara Domaracka z Czarnowąsów.
  6. Dziękujemy za dzisiejszą kolektę na dalsze prace renowacyjne w naszym kościele, za złożone przed kościołem ofiary na pomoc poszkodowanym w trzęsieniu ziemi w Italii i za posprzątanie kościoła. W sobotę do sprzątania prosimy parafian z Czarnowąsów, z ul. Jagiełły.
  7. Wieczorny różaniec: pon. ? św. Moniki /K. Niestrój/, wt. ? MB Wspomożenia Wiernych /E. Wróbel/; śr. ? Narodzenia NMP /E. Świerc/; czw. ? św. Jadwigi /E. Fila/; pt ? bł. Marii Merkert /M. Baron/.



Liturgia Święta w Parafii od 19.09.2016 do 25.09.2016 r.

Poniedziałek 19.09.

7.00 Za ++ rodziców Gertrudę i Alberta Warzecha, teściów Pawła, Annę i Gertrudę Sura, ich rodziców i rodzeństwo, szwagierkę, szwagra, ciocię i wujka.

18.00 Za wstaw. Matki Bożej NP. z podz. za łaski, o Boże błog. dla Zuzanny i Łukasza z ok. 1 r. małż., o zdrowie dla syna Tomasza, i o opiekę Bożą w rodz. Niestrój

Wtorek 20.09. – Św. Andrzeja Kim, Pawła Chong i Towarzyszy – męczenników.

7.00 Za + Bogusława Tukiendorf

18.00 /św. Anna/ Za ++ rodziców Huberta i Cecylię Cebula, żonę Teresę, teściów Jana i Gertrudę Świec i za dusze w czyśćcu cierpiące.

Środa 21.09. – Św. Mateusza Ewangelisty

7.00 Za wstaw. Matki Bożej z podz. za łaski, o zdrowie i Boże błog. dla matki Marii Pierończyk z ok. urodzin oraz za + ojca Maksymiliana.

17.00 /szkolna/ Do Miłosierdzia Bożego za + męża Gintra Szendzielorz w r. śm., rodziców obu str.., 4 szwagrów, ++ z pokr. oraz o zdrowie i Boże błog. w rodzinie.

Czwartek 22.09. 

7.00 Za ++ rodziców Ryszarda i Julię Gonsior, ++ z pokr. Frencel i Gonsior i za dusze czyśćcowe.

12.00 Ślub rzymski: Wojciech Gajcy i Beata Czok

18.00 Za + żonę Jadwigę Gabrysch z ok. ur., rodziców z obu stron, szwagierkę Łucję, szwagrów Józefa i Jana, ++ z pokr. i za dusze czyśćcowe.

sw-ojciec-pioPiątek 23.09. – Św. Pio z Pietrelciny

7.00 Za wstaw. Matki Bożej i św. Józefa z podz. za łaski, o zdrowie i Boże błog. dla męża i ojca Zygfryda Centner z ok. 60 r. ur. i o opiekę Bożą dla całej rodziny.

18.00 /młodz./ Za + Helmuta Majeckiego w mc po śm.

Sobota 24.09.

7.00 Za + Leona Kowol w 1 r. śm.

13.00 /św. Anna/ Za wstaw. Matki Bożej i św. Anny z podz. za łaski, o zdrowie i Boże błog. dla Małgorzaty i Zdzisława Kobiałka z ok. 25 r. małż., oraz w int. całej rodziny.

14.00 /św. Anna/ Za wstaw. Matki Bożej i św. Anny z podz. za łaski, o zdrowie i Boże błog. dla Beaty i Rudolfa Niedworok z ok. 25 r. małż. i o opiekę Bożą dla całej rodziny.

18.00 /niedz./ Za wstaw. Św. Rodziny z podz. za łaski, o zdrowie i Boże błog. dla Danuty i Sławomira Michurskich z ok. 15 r. małż. i o opiekę Bożą dla całej rodziny.

XXVI Niedziela Zwykła 25.09.2016

7.00 Za + ojca Eryka Kokot w r. śm. i z ok. ur., teściów Urszulę i Wernera Panusz w r. śm., ++ z pokr. obu stron i za dusze czyśćcowe.

8.15 /niem./ Za wstaw. Św. Rodziny z podz. za łaski, o zdrowie i Boże błog. dla Barbary i Marka Buchta z ok. 20 r. małż. i o opiekę Bożą dla całej rodziny.

9.00 /św. Anna/ Za ++ Florentynę, Stefana i Herberta Gwóźdź, szwagierkę Hildegardę, szwagra Norberta Michalek oraz za żyjących i ++ z pokr.

9.30  Za wstaw. Matki Bożej i św. Józefa z podz. za łaski, o zdrowie i Boże błog. dla Franciszka Cyris z ok. 80 r. ur. i dla wnuka Jakuba z ok. 4  r. ur. oraz w int. całej rodziny.

11.00 Za wstaw. Św. Rodziny z podz. za łaski, o zdrowie i Boże błog. dla Edyty i Jerzego Fila z ok. 50 r. małżeństwa i ur. Jubilata oraz o opiekę Bożą dla całej rodziny.

15.00 Nieszpory

16.00 Za żyjących i ++ parafian oraz w int. rocznych dzieci: Luizy Kałuża, Bartosza Duszkiewicz i Tymona Golanowskiego, ich rodziców i chrzestnych.




Szlaki Boże i ludzkie

szlakNiedawno skończyły się wakacje. Co dopiero zeszliśmy z górskich szlaków, wakacyjnych dróżek, wypraw. Weszliśmy znowu na te utarte szlaki naszych życiowych zadań; szkolnych, zawodowych, rodzinnych. Wprawdzie Bóg mówi: Myśli moje nie są myślami waszymi ani wasze drogi moimi drogami, to jednak, chcąc nie chcąc, Boże szlaki najczęściej pokrywają się z naszymi ludzkimi szlakami. To prawda, Bóg ma swoje myśli i swoje drogi. Jednak jako naszego Ojca możemy Go spotykać na drogach naszego życia. Czasami ludzie skarżą się, że nie potrafią doświadczyć obecności Bożej w swoim życiu. Dla innych życie w Bożej obecności, w każdej chwili i w każdej sytuacji, to pełnia szczęścia, to życiowe spełnienie. Modlitwa, pamięć o Panu Bogu, nieustanne szukanie Boga we wszystkim, w radościach i przeciwnościach.

Najważniejszym i najpewniejszym szlakiem, na którym możemy spotkać Boga jest szlak sakramentalny. Od chrztu świętego, poprzez sakrament pokuty, eucharystię, w tajemnicy sakramentu małżeństwa, i kapłaństwa. Droga sakramentów świętych zapewnia każdemu z nas niezawodność doświadczenia Bożej obecności. Dlaczego? Dlatego, bo w sakramentach świętych, zwłaszcza w eucharystii, to On sam nam się objawia. Kiedy jesteśmy na Mszy św. nie musimy nic kombinować, ani, tym bardziej, manipulować. Tu On jest, tu nam się daje w swoim słowie, w chlebie, i mówi: Bierzcie i jedzcie, bierzcie i pijcie?

 Dlatego tak ważne jest, by podążać tym cudownym szlakiem, wymyślonym przez samego Pana Boga, nie przez ludzi. Tu najpewniej możemy spotkać Boga żywego, możemy spotkać żywego Pana Jezusa, jak uczniowie idący do Emaus, jak Apostołowie, którzy w Wieczerniku z Maryją oczekiwali Ducha Świętego, i Go otrzymali.

Właśnie wyruszmy na szlak przygotowania dzieci do Pierwszej Komunii Świętej, ale wyruszamy również na szlak doświadczenia mocy Ducha Świętego, z młodymi, przygotowującymi się do Bierzmowania. Idziemy, bo sami już tego doświadczamy, idziemy, umocnieni mocą Ducha Świętego. Pragniemy dla naszych dzieci i młodych życia Bożego, tego życia, które jest Życiem naszego życia codziennego. Nie bądźmy kibicami, nie bądźmy tylko tymi, którzy wielkodusznie wyrażają zgodę, by syn lub córka przygotowywali się do komunii albo bierzmowania. Idźmy przed nimi, prowadźmy ich za rękę tam, gdzie my doświadczamy radości naszej wiary w Pana Jezusa. Nie popychajmy ich; niech lepiej powodowani radością naszej wiary zapragną tego samego dla siebie. Niechaj w ten sposób objawi się tajemnica Bożej obecności na naszych ludzkich szlakach, codziennie, w świętowaniu niedzieli jako Dnia Pańskiego, w radościach i przeciwnościach.

[prob.]




Roztropność

Wielu słuchaczy dzisiejszej ewangelii będzie miało kłopot z jej rozumieniem. Cała strategia rządcy kojarzy się nam z zachowaniem członków spółek akcyjnych, rad nadzorczych, itp. A tak naprawdę chodzi w tym wszystkim o zwykłą ludzką roztropność. Co to znaczy roztropność? Mówi się, że jest to cnota rozumu praktycznego. Cnota ludzi robiących użytek z własnego rozumu. Roztropność, od: roz-tropić, czyli zbadać w miarę wszystkie tropy, i wybrać ten najlepszy, który okaże się najlepszym rozwiązaniem, spośród wszystkich innych. Powinna temu towarzyszyć rozwaga (ważyć korzyści i straty), rozsądek (zdrowy rozsądek!), odpowiedni namysł. Cała charakterystyka roztropności pokazuje, że rzeczywiście jest to bardziej cnota rozumu niż uczuć, emocji. Często kierowanie się samymi tylko uczuciami, emocjami, prowadzi ludzi na manowce. I nie tylko, bo często zwykły, zdrowy rozsądek (od: roz-sądzić!), zastępuje presja mody, bo inni też tak postępują, bo sąsiedzi też wysłali dziecko na karate, to my też, itd. Zawsze lepiej, najpierw, korzystać w własnego rozumu, to się najbardziej opłaca, nawet jeśli mamy sporo kasy. Rozum jest najwyższą walutą, najbardziej wartościową. Czasami ma większą wartość niż chwilowe, religijne uniesienia. Dzisiejsza ewangelia jest bardzo ważna. Docenia ludzi myślących, rozważnych, rozsądnych, nie płynących na fali.

[prob.]