Bractwo Różańcowe ? 28.03 ? 03.04.2011 r.
Modlimy się w int. młodych, którzy w tym tygodniu przyjmą sakrament bierzmowania.
Modlimy się w int. młodych, którzy w tym tygodniu przyjmą sakrament bierzmowania.
1. Dzisiaj III Niedziela Wielkiego Postu. Zapraszamy na Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o g. 15.00.
2. W związku ze zmianą czasu na czas letni Msze wieczorne będą o g. 18.00.
W środę Msza św. szkolna z Drogą Krzyżową o g. 17.00. Od 16.00 spowiedź św. dla kandydatów do bierzmowania, ich rodziców i świadków oraz miesięczna spowiedź dla dzieci i gimnazjalistów. Po Mszy próba chóru.
3. W czwartek o g. 18.00 w Dobrzeniu Wielkim Uroczystość Bierzmowania. W naszym kościele nie będzie Mszy św. wieczornej.
4. W tym tygodniu przypada I piątek i sobota miesiąca. Okazja do spowiedzi św. przed każdą Msza św. W piątek od godz. 8.00 odwiedziny chorych.
W ramach przygotowania naszej parafii do Beatyfikacji Sługi Bożego Jana Pawła II, w piątkowe wieczory będziemy się gromadzić na wspólnym czuwaniu przed tą Uroczystością. Rozpoczęcie Mszą św. o g. 18.00, potem Droga Krzyżowa. Następnie adoracja Najświętszego Sakramentu do g. 20.30, a o 21.00 Apel Jasnogórski. Niech to będzie znak naszej wdzięczności Bogu za tego człowieka i papieża, któremu każdy z nas coś zawdzięcza. Wybierzmy się do kościoła na którąś z części tego czuwania.
5. W sobotę przypada 6 r. śmierci Sługi Bożego Jana Pawła II. Po Mszy św. spotkanie przełożonych (zelatorów) Róż Różańcowych.
6. W przyszłą niedzielę kolekta przeznaczona będzie na potrzeby WSD i Kurii w Opolu. Przed kościołem członkowie Zespołu Caritas zbierać będą ofiary na przygotowanie upominków świątecznych dla naszych chorych i osób samotnych.
7. Zap. przedślubna (II): Rafał Kochanek z Folwarku i Alicja Styra z Krzanowic.
8. Do wieczności odszedł śp. Bogdan Sędzikowski ? l. 55. Wieczny odpoczynek…
9. Dziękujemy za dzisiejszą kolektę na budowę obiektów sakralnych i konserwację zabytków w naszej diecezji i za złożone przed kościołem ofiary na rzecz ofiar trzęsienia ziemi w Japonii. Rodzinom z Wróblina dziękujemy za posprzątanie kościoła. W sobotę o g. 9.00 do sprzątania prosimy rodziny z Czarnowąs z ul. Leśnej oraz z ul. Bocznej.
10. Plan modlitwy różańcowej przed wieczornymi Mszami św. wg Róż:
11. W środę po Mszy szkolnej /g. 18.00/spotkanie organizacyjne rodziców, których dzieci przygotowują się do I Komunii świętej.
Poniedziałek ? 28.03.2011
7.00 – Do Bożej Op. i Matki Najśw. z podz. za łaski, o zdrowie i Boże błogosław. dla męża i ojca Józefa w dniu 75 rocznicy urodzin oraz w int. rodziny Zowada.
18.00 – Za ++ rodziców Marię i Alojzego Baron, ciocię Gertrudę, ++ ich rodziców i rodzeństwo, ++ z pokrew. i za dusze w czyśćcu cierpiące.
Wtorek ? 29.03.2011
7.00 – Za + Zdzisława Sais w miesiąc po śmierci.
18.00 – Za ++ braci Tadeusza i Mariana w r. śm., męża Jana , rodziców Stanisławę i Wincentego, synową Bożenę, bratową Helenę, teściów Michalinę i Jana i za dusze w czyśćcu cierpiące.
Środa ? 30.03.2011
7.00 – Za + w Niemczech Hildegardę Felger.
17.00 /szkolna/ Do Bożej Op. i Matki Najśw. z podz. za łaskę powołania, z prośbą o Boże błogosław. dla Ks. Wikarego Andrzeja w dniu urodzin.
Czwartek ? 31.03.2011
7.00 I. Za + Jana Labisz w r. śm., żonę Helenę, rodziców, ++ z pokrew. obu stron i za dusze czyśćcowe. II. Za + Gertrudę Roj (od Bractwa Róż.).
18.00 – /Dobrzeń Wielki/ – Uroczystość Bierzmowania.
I Piątek miesiąca ? 01.04.2011 Czuwanie przed beatyfikacją Jana Pawła II.
7.00 – I. W int. żyjących i ++ Parafian i czcicieli NSPJ oraz za ++ kapłanów, którzy pracowali w naszej parafii. II. Za + Agnieszkę Pawleta w miesiąc po śmierci.
7.30 – Droga Krzyżowa.
18.00 /młodzież/ I. Za + ojca Stanisława, matkę Erykę, za ++ z pokrew. obu stron. II. W int. młodzieży, która przyjęła sakrament bierzmowania, ich rodzin i świadków.
18.30 – Droga Krzyżowa – Adoracja. O 20.30 Różaniec i Apel Jasnogórski o 21.00.
I Sobota miesiąca ? 02.04.2011 Rocznica śmierci Jana Pawła II
7.00 – Za + Pawła Panitz w miesiąc po śmierci.
18.00 /niedz./ Za + matkę Luzie Schwientek w 2 r. śm., ojca Pawła, teściów Józefa i Gertrudę Kowol i za ++ z pokrew. Schwientek, Kowol, Wieczorek i Michala.
IV Niedziela Wielkiego Postu – 03.04.2011
7.00 – Do Bożej Op. i Matki Najśw. z podz. za łaski, o zdrowie i Boże błogosław. dla męża i ojca Leona w dniu 70 r. urodzin i o opiekę Bożą w rodzinie.
8.15 /niem./ Do Miłosierdzia Bożego za + ojca Karola Sydło w r. śm., matkę Marię, za dusze opuszczone oraz o zdrowie i Boże błogosław. w rodzinie.
9.00 /św. Anna/ Za + syna, brata i wnuka Radosława Gumul w 7 r. śmierci.
9.30 – Do Bożej Op. Matki Najśw. i św. Anny z podz. za łaski, o zdrowie i Boże błogosław. dla żony, matki i babci Cecylii z ok. 80 r. urodzin i o opiekę Bożą w rodzinie.
11.00 – Do Bożej Op. i Matki Boskiej z Lourdes z podz. za łaski, o zdrowie i Boże błogosław. dla Agnieszki z ok. 80 r. urodzin i o opiekę Bożą w rodzinie Waleska.
15.00 – Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym
16.00 – Do Miłosierdzia Bożego za + matkę Annę Tęcza w 4 r. śm., za dusze czyśćcowe.
Człowiek ponoć dłużej wytrzyma bez jedzenia niż bez picia. Czasami ludziom chorym zwilża się wargi. Często z ust nieprzytomnego człowieka wydobywa się cichy głos: pić, pić, chce mi się pić. Woda jest często jedynym pożywieniem, które człowiek może jeszcze przyjmować. Dzisiaj Pan Jezus mówi do Samarytanki: Daj mi pić. Chrystus siedzi spragniony przy studni Jakuba, zmęczony drogą, chce zaspokoić pragnienie. Kiedy jednak dalej czytamy tę Ewangelię, przekonujemy się, że całe to spotkanie ma swoją wielką głębię. Żydzi unikali się nawzajem z Samarytanami, którzy jako poganie, uchodzili za nieczystych. A już na pewno gorszono się, gdy Żyd spotykał się z kobietą, Samarytanką. Pan Jezus przełamuje wszystkie te uprzedzenia i prosi ową kobietę, by dała Mu się napić. Z dalszej części tego spotkania wynika, że chodzi tu o coś więcej. Chodzi tu o Boga, który pragnie bliskości człowieka. Który pragnie wody żywej, czyli naszej żywej wiary w Niego. Pan Bóg nie ma tutaj względu na osoby; zakłada, że istotą ludzkiej duszy jest pragnienie Boga, i człowiek, kimkolwiek jest, powinien to wewnętrzne pragnienie Boga zaspokajać. Chrystus to samo pragnienie wyrazi potem z wysokości ukrzyżowania: Pragnę. Jeśli nie pragniesz Boga, jesteś skończony. Marnujesz dar swojego zbawienia.
2. Kogut. Tak, to nie jest pomyłka, bo po prawej stronie krzyża (patrz: strzałka), tuż obok lewej łydki Pana Jezusa, znajduje się mały kogut. Kogut ma swoje biblijne znaczenie. Jest on znakiem zdrady Piotra. Pewnie malarz go tam umieścił, by nas ostrzegał przed zarozumiałością, nadmierną pewnością siebie, przed zadufaniem w wierze. Ale kogut, to również symbol budzącego się poranka wielkanocnego. To pianie koguta oznajmia nowe życie i nastanie prawdziwego światła w poranku Zmartwychwstania Pana Jezusa. Ale kogut, to również symbol sumienia człowieka. Bo sumienie pieje w nas, jak kogut. Głos sumienia raz pojawia się jako ostrzeżenie: nie rób tego, wybierz inną drogę, inne rozwiązanie. Mówimy wtedy o sumieniu przeduczynkowym. Jego funkcja jest bardzo ważna, bo ma nas ono uchronić od błędu, od zła, od grzechu. Oczywiście, to sumienie jest często dobrym doradcą; dzięki niemu wiele razy udaje nam się wykonać jakieś dobro, dzięki czemu z ulgą stwierdzamy: oj, dobrze, że tak postąpiłem, gdybym zrobił inaczej musiałbym żałować. Nasze sumienie, to także kogut, który pieje w nas pod postacią wyrzutów (tym razem jako sumienie pouczynkowe). Znamy to gryzienie sumienia, znamy gorzki smak wyrzutów sumienia. Chyba, że człowiek je w sobie jakoś zagłusza. Sumienie, to kogut, który pieje w nas głośno i natarczywie; trudno je zagłuszyć, jest to właściwie niemożliwe. Kogut umieszczony na Krzyżu św. Damiana to jednak przede wszystkim symbol tego, który ogłasza jutrzenkę Zmartwychwstania, szansę powstania do nowego życia. Sumienie, ten biblijny kogut w nas, pieje też, by nam powiedzieć: nic nie jest stracone, możesz się nawrócić, szczerze wyspowiadać. Nie ma takiego grzechu, który nie mógłby być odpuszczony, mocą miłości, jaka płynie z serca Ukrzyżowanego Pana Jezusa. Kogut w bliskości łydki Pana Jezusa (łydka, to czuła część ciała), to sumienie, które dziobie Zbawiciela, prosząc o zmiłowanie. To także głos w człowieku, który delikatnie podpowiada nam: bądź dobrej myśli, woła cię. Nie bój się zbliżyć do źródła twojego zbawienia. Bo Chrystus chce wiedzieć tylko jedno: Czy miłujesz mnie więcej? Kogut, w bliskości łydki Ukrzyżowanego, to nasze sumienie, które obudza w nas świadomość grzechu i wskazuje drogę do nawrócenia.
Modlimy się w int. zatwardziałych grzeszników.
1. Dzisiaj II Niedziela Wielkiego Postu. Zapraszamy na nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym o godz. 15.00. Kazania pasyjne głosić będzie Ks. Prałat Gerard Kałuża. Szafarze zaniosą dzisiaj Komunię św. od 9.30.
2. We wtorek po Mszy św. wieczornej, w salce Betania, pierwsze spotkanie osób, które zapisały się do Bractwa św. Rity. Osoby, które pragną wstąpić do nowego Bractwa niech przyjdą na nasze pierwsze spotkanie.
3. W środę Msza św. szkolna z Drogą Krzyżową o godz. 17.00.
4. W piątek obchodzić będziemy Uroczystość Zwiastowania Pańskiego ? Dzień Świętości Życia. Zapraszamy do udziału w Eucharystii, by podziękować za dar życia. Będziemy się też modlić z małżonkami, którzy żarliwie proszą o dar życia, o własne dzieci. Po Mszy św. porannej i wieczornej Droga Krzyżowa z zaleckami. Na wieczorną Mszę św. i Drogę Krzyżową zapraszamy młodzież i kandydatów do bierzmowania. Po Drodze Krzyżowej próba chóru.
5. W przyszłą niedzielę kolekta przeznaczona będzie na budowę obiektów kościelnych i konserwację zabytków w naszej diecezji. Przed kościołem zbiórka do puszek na rzecz ofiar trzęsienia ziemi w Japonii.
6. Sakrament chrztu św. przyjęła Helena Sobek. Zapowiedź przedślubna (I): Rafał Kochanek z Folwarku i Alicja Styra z Krzanowic.
7. Dziękujemy za dzisiejszą kolektę na potrzeby naszej parafii i za złożone przed kościołem ofiary na Misyjne Dzieło Pomocy ?Ad Gentes?. Młodzieży dziękujemy za udział w Dekanalnym Spotkaniu, a rodzinom z Czarnowąs za posprzątanie kościoła. W sobotę o godz. 9.00 do sprzątania prosimy rodziny z Wróblina z ul. Gawędy.
8. Plan modlitwy różańcowej przed wieczornymi Mszami św. wg Róż:
Poniedziałek ? 21.03.2011
7.00 Za ++ ojca Ignacego, siostrę, szwagra, teściów Kowalskich i dusze czyśćcowe.
17.00 – Do Miłosierdzia Bożego za + Ferdynanda Jaszczyk w 1 r. śm., za ++ z rodziny i ++ przyjaciół.
Wtorek ? 22.03.2011
7.00 – Za ++ rodziców Józefa i Łucję, teściów Alojzego i Jadwigę, siostrzeńca Konrada, szwagra, szwagierkę i za ++ z pokrew. Panusch, Kimmel i Wieczorek.
17.00 – Za ++ Annę i Jacka Kinder, Marię i Leopolda Laksy, brata Henryka, ++ Klarę Kocot i Józefa Powolek, ++ z rodziny Świerc i za dusze w czyśćcu cierpiące.
Środa ? 23.03.2011
7.00 – Za ++ rodziców Marię i Alojzego Zowada, Marię i Piotra Dandyk, siostrę, 3 braci, 4 szwagrów, szwagierkę, ++ z pokrew. obu stron i za dusze czyśćcowe.
17.00 /szkolna/ Za + matkę Klarę Gbur w 20 r. śm., ojca Józefa i za ++ z rodziny Gbur i Woźnica.
Czwartek ? 24.03.2011
7.00 – Za + Pawła Długosz w dniu ur., żonę Paulinę, ++ ich rodziców, synów Pawła i Jerzego, zięcia Arnolda oraz za żyjących i ++ z pokrew.
17.00 – Za + męża i ojca Rudolfa Kondziela oraz o zdrowie i opiekę Bożą w rodz.
Piątek ? 25.03.2011 Uroczystość Zwiastowania Pańskiego
7.00 – Za ++ rodziców Jadwigę i Alfonsa Jendryca, teścia Ludwika, dwóch szwagrów, dziadków oraz o zdrowie i Boże błogosławieństwo w rodzinie.
7.30 – Droga Krzyżowa.
17.00 /młodzież/ I. Z podziękowaniem za każde dziecko w naszej rodzinie oraz w int. małżeństw naszej parafii, które modlą się o dar życia, by Matka Najśw. za nimi się wstawiła u swego Syna. II. Za ++ Marię i Wiktorię Krawczyk, ++ ich rodziców, rodzeństwo i za ++ z pokrew.
17.30 – Droga Krzyżowa.
Sobota ? 26.03.2011
7.00 – Za + Marię Kornek w 1 rocznicę śmierci.
18.00 /niedz./ Do Bożej Op. i Matki Najśw. z podz. za łaski, o zdrowie i Boże błogosław. dla syna, męża i ojca Rudolfa z ok. 50 r. urodzin i w int. rodziny.
III Niedziela Wielkiego Postu – 27.03.2011
7.00 – Za ++ Martę i Bernarda Malcherczyk, rodziców Józefa i Marię Piechota, szwagra Jerzego i za ++ z pokrew. obu stron.
8.15 /niem./ Do Bożej Op. i Matki Najśw. z podz. za łaski, o zdrowie i Boże błogosław. dla Marii w dniu urodzin, za + męża, rodziców z obu stron i dusze czyśćcowe.
9.00 /św. Anna/ Za + matkę Julię Bzdok w dniu ur., poległego ojca, ++ braci Lothara, Wernera i Ewalda, bratową Eleonorę oraz o zdrowie i o opiekę Bożą w rodzinie.
9.30 – Do Bożej Op. i Matki Najśw. z podz. za łaski, o zdrowie, dary Ducha Świętego i Boże błogosław. dla córki Katarzyny Gumul z okazji 18 rocznicy urodzin.
11.00 – Za + żonę Mariolę Jahn, szwagra Joachima i za ++ rodziców z rodziny Jahn.
15.00 – Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym
16.00 – Do Aniołów Stróżów w int. rocznych dzieci: Zuzanny Mikoszek, Michała Raszka i Pawła Biszko oraz w int. rodziców i chrzestnych.
W ramach naszych wielkopostnych medytacji spróbujemy przyjrzeć się, jakby z bliska, temu niezwykłemu krzyżowi. Jest on często zwany ikoną (obrazem) krzyża, ponieważ, oprócz ukrzyżowanego Pana Jezusa, zawiera niezwykle bogatą symbolikę postaci, barw, znaczeń. W tym krzyżu wszystko jest ważne, wszystko coś znaczy. Zwłaszcza, gdy odnosimy to do naszego życia. Tak jak w życiu naszego Pana Ukrzyżowanego każdy szczegół miał jakieś znaczenie, dokładnie tak samo jest i w naszym życiu. Kontemplacja tego krzyża uczy nas docenienia wartości nawet takich rzeczy, które zwykle gotowi jesteśmy uznać jako nic nie znaczące, czy nawet bezsensowne. Nieraz pytamy: a po co to czy tamto? bez tego moje życie wyglądałoby zupełnie inaczej. A trzeba by się raczej zastanawiać nad tym, czy aby w tym, uznawanym przez nas za bezsensowny, szczególe, nie znajduje się coś istotnego, nawet na miarę naszego zbawienia. Dodajmy jeszcze tylko to, że Krzyż św. Damiana został namalowany w XII w. przez umbryjskiego malarza. To właśnie z tego krzyża Pan Jezus zwrócił się do św. Franciszka: Idź i napraw (odbuduj) mój Kościół. Może i nam coś ważnego powie Pan Jezus przez kontemplację tego Krzyża. Dzisiaj Krzyż św. Damiana znajduje się w bazylice św. Klary w Asyżu. Jak Bóg pozwoli, zobaczymy go na własne oczy jeszcze tego lata, podczas naszej pielgrzymki. Da Bóg, że to się stanie. Ku chwale Jego Kościoła.
1. Ukrzyżowany Chrystus. Oczywiście, najważniejsza w tym Krzyżu jest postać ukrzyżowanego Pana Jezusa. To w Nim wszystko nabiera nowego znaczenia, nawet najdrobniejszy szczegół. Pan Jezus jest tu ukazany jako postać zraniona, ale i silna. Stoi prosto i zdecydowanie. Chrystus nie jest zwiędły od cierpienia. Jest wyprostowany. Podziwiamy takich ludzi, którzy mimo upokorzenia, mimo trudnych wiadomości, jakie otrzymali, nie załamują się, nie rozpaczają, zachowują się godnie – pozostają wyprostowani, jak Pan Jezus na tym krzyżu. Chrystus jest przybity gwoździami. Jest jakby usidlony przez fakt ukrzyżowania i bezmiernego cierpienia. A o bezmiarze tego cierpienia świadczy to, że jest przybity, tzn. odebrano mu wolność, poruszania ręką, nogą, jest całkowicie obezwładniony, a jednak wyprostowany. Mimo cierniowej korony, mimo przebitego włócznią serca. Nad głową Pana Jezusa napisano: IHS Nazare Rex Iudeoru, tzn. Jezus z Nazaretu, Król Żydowski. Patrzmy dzisiaj na Pana Jezusa upodlonego, sponiewieranego, który nie stracił swojej godności, chwały, potęgi Boga. Uwielbiajmy w tym Krzyżu nasze omdlenia, lęki, zniechęcenia i zwątpienia, byśmy umieli się wyprostować widokiem naszego Zbawiciela, w Jego wyprostowaniu i prostocie. [prob.]