Bractwo Różańcowe ? 28.02 ? 06.03.2011 r.

Modlimy się o obfite łaski czasu Odnowienia Misji Świętych w naszej parafii (9 – 13 marca 2011).




Niedziela VIII Zwykła

1. Dzisiaj VIII Niedziela Zwykła. Zapraszamy na nieszpory o g. 15.00.

2. W środę Msza święta szkolna o g. 17.00. Od 16.00 spowiedź św. dla dzieci i gimnazjalistów. Zapytajmy dziecko kiedy było ostatni raz u spowiedzi świętej. Zdarza się, że dzieci ten ważny sakrament bardzo zaniedbują i przystępują do Komunii św. kilka miesięcy bez spowiedzi.

3. W tym tygodniu przypada I czwartek, piątek i sobota miesiąca. Okazja do spowiedzi przed każdą Mszą św. W piątek od g. 8.00 odwiedziny chorych.

4. W piątek Msza św. dla młodzieży o g. 17.00 oraz okazja do spowiedzi świętej, od 16.30. Bardzo prosimy o obecność na tej Mszy św. wszystkich kandydatów do bierzmowania. Po Mszy w piątek próba chóru.

5. W przyszłą niedzielę rozpoczynają się dni Adoracji Najświętszego Sakramentu przed Wielkim Postem. Plan adoracji w niedzielę: 12.00 ? Siostry zakonne, 13.00 ?  Borki i Krzanowice, 14.00 ? Wróblin, 15.00 ? Czarnowąsy, 15.45 ? zakończenie adoracji. Kolekta będzie przeznaczona na potrzeby WSD i Kurii w Opolu.

6. Już dzisiaj informujemy, że od Środy Popielcowej do I Niedzieli Wielkiego Postu, czyli od 9 do 13 marca będzie w naszej parafii Odnowienie Misji Świętych. Już teraz zaplanujmy sobie czas, by móc w tych rekolekcjach czynnie uczestniczyć.

7. Do wieczności odszedł sp. Eugeniusz Flak ? l. 76 oraz Zdzisław Sais ? l. 64. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.

8. Dziękujemy za dzisiejszą kolektę na potrzeby naszej parafii, rodzinom z Czarnowąs za posprzątanie kościoła. W sobotę o g. 9.00 prosimy rodziny z Wróblina z ul. Gawędy.

9. Plan modlitwy różańcowej:

  • Pon ? Zwiastowania NMP /K. Świerc/
  • Wt ? św. Antoniego /H. Firlus/
  • Śr ? św. Jadwigi /E. Fila/
  • Czw ? św. Anny /T. Matyszok/
  • Pt ? św. Barbary /M. Panusch/ 



Liturgia Święta w Parafii od 28.02 ? 06.03.2011 r.

Poniedziałek ? 28.02.2011

7.00 – Do Bożej Op. i Matki Najśw. z podz. za łaski, o zdrowie i Boże błogosław. dla Gertrudy Warmer w dniu urodzin, w int. Rodziny i za + męża Arnolda.

17.00 – Za + syna Bartosza Kubat w 1 r. śm. i za dusze czyśćcowe.

Wtorek ? 1.03.2011

7.00 – Za ++ Alojzego i Agnieszkę Sowada, rodziców Sowada i Wocka i za ++ z rodzeństwa z obu stron.

17.00 – Za + Franciszkę Mróz z ok. ur. i za ++ rodziców z obu stron.

Środa ? 2.03.2011

7.00 – Za ++ rodziców Urbacka i Szczęsny, dziadków z obu stron oraz za żyjących i ++ z całego pokrewieństwa.

17.00 /szkolna/ Za + ojca Józefa Biel w r. śm. ++ z rodziny Biel i Jakubik oraz w int. Rodziny.

I Czwartek miesiąca ? 3.03.2011

7.00 – Za ++ rodz. Ferdynanda i Katarzynę Klimek, Pawła i Marię Kałuża, ++ rodzeństwo, dziadków z obu stron i za ++ z pokrew. Klimek, Kałuża i Kesler.

17.00 – Za + Martę Kubis w 1 r. śm. oraz za żyjących i ++ z rodz. Kubis i Laksy.

I Piątek miesiąca ? 4.02.2011

7.00I. W int. żyjących i ++ Parafian oraz czcicieli NSPJ oraz za ++ kapłanów, którzy pracowali w naszej parafii. II. Za + Franciszka Wróbel (od Bractwa Róż.)

17.00 /młodzież/ Za + brata Pawła Długosz w dniu ur. ++ jego rodziców, brata Jerzego, szwagra Arnolda, za żyjących i ++ z pokrew. i za dusze czyśćowe.

I Sobota miesiąca ? 5.03.2011

7.00 – Do Bożej Op. i Matki Najśw. z podz. za łaski, o zdrowie i dary Ducha Świętgo dla córki Aleksandry Ciemięga w dniu 18 r. urodzin oraz w int. Rodziny.

13. 00 – Ślub rzymski: Piotr Leja i Agnieszka Kaleta.

18.00 /niedz./ Za ++ rodziców Marię i Franciszka Sośnik, męża Jerzego, brata Gerharda, bratową Łucję i za ++ z pokrew. obu stron.

IX Niedziela  Zwykła – 6.03.2011

7.00 – Za ++ rodziców Aleksandra i Marię Orlik, poległego syna Pawła + córkę Marię, jej męża, za dusze czyśćcowe oraz w int. rodziny.

8.15 /niem./ Za + brata Lothara Bzdok w r. śm., ++ rodziców, braci Wernera i Ewalda, bratową Eleonorę i za dusze czyśćcowe.

9.00 /św. Anna/ Do Bożej Op., Matki Najśw. i św. Anny z podz. za łaski, o zdrowie i Boże błogosław. dla Anny z ok. 50 r. urodzin oraz w int. rodziny.

9.30 – Do Aniołów Stróżów w int. Laury Grysczyk w 1 r. urodzin, za rodziców i chrzestnych oraz w int. rodziny.

11.00 – Za ++ dziadków Annę i Wilhelma Skowronek oraz za ++ z rodziny Panusch, Műller i Skowronek.

16.00 – Do Bożej Op., Matki Najśw. z podz. za łaski, o zdrowie i opiekę Bożą dla męża i ojca Józefa Leja z ok. 60 r. urodzin oraz o Boże błogosław. dla Agnieszki i Piotra.




Bractwo Różańcowe ? 21.02 ? 27.02.2011 r.

Modlimy się o dar wiary dla ludzi niewierzących z naszej parafii oraz tych, którzy zobojętnieli na sprawy Boże.




Pokolędowe refleksje ? cz. 4

Pa­rafia jest cząstką Kościoła. Ale w tej małej cząstce jest obecna całość, czyli pełnia Bożego istnienia i działania. Chrystus cały jest obecny w najmniej­szym okruszku konsekrowanego Chle­ba, gdy kapłan zbiera go z pateny po rozdzieleniu Komunii świętej, i tak sa­mo cały, ni mniej, ni więcej, jest obecny w każdej konsekrowanej Hostii. W taki sam sposób Duch Święty, w całej swo­jej pełni, jest obecny w duszy osoby ochrzczonej, w całej wspólnocie Ko­ścioła, jak i w tej cząstce, którą jest pa­rafia, zwłaszcza gdy jest zgromadzona na sprawowaniu Eucharystii. Zwykle myślimy o Kościele jako o wielkiej, po­wszechnej całości, obejmującej cały świat. W sposób konkretny ta wielka wspólnota Kościoła urzeczywistnia się w każdej parafii. Wspólnota parafialna jest takim szkłem powiększającym, w któ­rym wyraźnie widać wszystkie cechy wspólnot rodzinnych i osób je tworzą­cych. Wszystko tu widać jak na dłoni. Ale też, jak w zwierciadle, znajdują tu swoje odbicie wszystkie sprawy, który­mi żyje Kościół powszechny w dzisiej­szym świecie. Widać tu potęgę wiary i zwycięstwo zawierzenia Bogu, ale wi­dać też spustoszenie, jakie w ludzkich sercach, w rodzinach pozostawia trwa­nie w grzechu, niechęć do nawrócenia serca ku Sercu Bożemu. Obok ludzi chorych, czasami ciężko doświadcza­nych, żyją ludzie zdrowi, sprawiający wrażenie życia w powodzeniu, pomyśl­ności. Odwiedziny kolędowe są okazją do poznania ludzi o niezwykłej warto­ści, harcie ducha, którzy nie tylko jakoś tam sobie radzą w chorobie, ale są peł­ni Ducha Bożego, niby życiowo mało aktywni, ale aktywni duchowo, na peł­nych obrotach. Każda parafia, takim ludziom, ukrytym po domach, cierpią­cym na ciele albo duchowo, ogromnie wiele zawdzięcza. To najbliżsi słudzy cierpiącego i ofiarującego się za świat Pana Jezusa. Parafia to wspólnota wia­ry, kultu i miłości. Pan Bóg nie potrafi istnieć tylko w części. On jest obecny całkowicie, w całej pełni, w tajemnicy Kościoła. Zaś każdy z nas, pozostając zawsze sobą, otwiera się, lub nie, na niezmierzone bogactwo Bożej miłości, która oddaje nam się w Kościele. Ko­lęda pozwala nam odkrywać ogromne pokłady tego bogactwa, w naszych dzieciach, w ich rodzicach. Jak wiele w nas talentów, jak wiele różnych chary­zmatów! Pan Jezus chce nam powie­dzieć: Więc idźcie wszyscy pracować w mojej winnicy, którą jest Kościół świę­ty, gromadzący się w parafii. Czy uda nam się wykorzystać to wielkie bogac­two, dla dobra nasze wspólnoty, a i dla całego Kościoła. Wszyscy u nas ochrzczeni, prawie wszyscy. Trudno nam zrozumieć, że są wśród nas ludzie naprawdę niewierzący, choć uparcie twierdzą, że też są katolikami. Pozo­staje tylko wierzyć, że również w nich, jak w cząstce, jest pełnia Bożej miło­ści. Tylko co zrobić, by jej nie odrzu­cali, by jej nie marnotrawili, ku swojej zgubie?




Nie stawiajcie oporu złemu

Czyli co? Mamy się biernie godzić z różnymi przejawami zła, jakie dzieją się wokół nas i wobec nas? Właściwie tak, bo tak wynika z dzisiejszej Ewangelii. A jeśli inna droga, to oko za oko, ząb za ząb. Ale tego się jeszcze nikomu nie udało wprowadzić w życie. Bo oko za oko to za mało, a ząb za ząb, jeszcze bardziej. Bo jak już się w odwecie walnie pięścią w uzębienie nieprzyjaciela, to rzadko aż z taką precyzją, że wypadnie tylko jeden ząb. Przeważnie zostaje zdekompletowane całe uzębienie, a czasami towarzyszy temu nawet wstrząśnienie mózgu. Ale my wiemy, że to działa również w drugą stronę, tzn. jeśli nie ukarzemy napastnika odpowiednio, czyli nie poczuje sprawiedliwej kary, to się nie uspokoi. A jednak Pan Jezus mówi: Miłujcie waszych nieprzyjaciół; jak dostałeś w jeden policzek, to masz w zapasie jeszcze jeden, więc nastaw go; módlcie się za tych, którzy was prześladują. Chciałoby się powiedzieć: z Chrystusem nie ma żartów. Albo się Go naśladuje albo nie. Ale On sam taką drogę wybrał. Owszem, osiłkowi który niesłusznie Go bił, postawił pytanie: Czemu mnie bijesz? Ale nic poza tym. Nie stawiajcie oporu złemu. Wiemy po ludzku, że to nie jest takie proste. Ale tak jest lepiej. Bo jeśli nie, to mury i płoty między ludźmi będą coraz mocniejsze i wyższe.




Niedziela VII Zwykła

1. Dzisiaj VII Niedziela Zwykła. Szafarze zaniosą Komunię św. chorym od 9.30. Zapraszamy na nieszpory o g. 15.00.

2. Msze św. poranne w tym tygodniu sprawowane będą o g. 8.00.

3. We wtorek przypada Święto Katedry św. Piotra ? Apostoła.

4. W czwartek o g. 18.00, w salce Betania, pierwsze spotkanie organizacyjne pielgrzymów Szlakiem Wielkich Świętych Włoch. Organizator prosi, by przy tej okazji wpłacić pierwszą zaliczkę.

5. W piątek po Mszy św. wieczornej próba chóru.

6. Dziękujemy za dzisiejszą kolektę na potrzeby naszej parafii. Rodzinom z Borek dziękujemy za posprzątanie kościoła. W sobotę o g. 9.00 do sprzątania prosimy rodziny z Czarnowąs z ul. Jagiełły.

7. Plan modlitwy różańcowej przed wieczornymi Mszami św. wg Róż:

  • Pon. ? MB Dobrej Rady (D. Jaszczyk)
  • Wt. ? św. O. Pio (K. Rippel)
  • Śr. ? MB Pocieszenia (G. Kinder)
  • Czw. ? św. Judy (E. Liguda)
  • Pt. ? MB z Lourdes (A. Kotula)



Liturgia Święta w Parafii od 21.02 ? 27.02.2011 r.

Poniedziałek ? 21.02.2011

8.00 – Za ++ 3 siostry w r. śm., brata Alojzego, rodziców Tomasza i Julię Staisz, teściów Grzegorza i Agnieszkę Czernia, ++ z pokrew. obu stron oraz o zdrowie i opiekę Bożą w rodzinie.

17.00 – Za ++ rodziców Annę i Józefa Boja, Wiktorię i Franciszka Kalina, brata Brunona, dziadków, ++ z pokrew. obu stron oraz o zdrowie i opiekę Bożą w rodzinach Józefa i Marka Kalina oraz Marioli Skopek.

Wtorek ? 22.02.2011                       Katedry św. Piotra Apostoła

8.00 – Do Miłosierdzia Bożego z podz. za łaski, o zdrowie i Boże błogosław. w rodzinie Agnieszki i Andrzeja Mros, o opiekę Bożą dla córki Marty w 1 r. urodzin.

17.00 – Za + córkę Małgorzatę w 12 r. śm., ++ dziadków z rodziny Barwaniec i Jończyk i za + kuzyna Mariusza Jończyk w 6 r. śm.

Środa ? 23.02.2011

8.00 – Za + ciocię Marię Wacka, dziadków Teklę i Józefa Wacka, ojca Mieczysława, ++ z rodziny Wacka i Zoś oraz o zdrowie i Boże błogosław. dla wnuka Adama Nieścierowicz z ok. urodzin.

17.00 – Za + ojca Rainholda Nawrat w r. śm.

Czwartek ? 24.02.2011

8.00 – Za + męża i ojca Bogusława Siodłaka i za + Danielę.

17.00 – Za + Alfonsa Kondziela w 3 r. śm., ++ rodziców i za dusze czyśćcowe.

Piątek ? 25.02.2011

8.00 – Za + matkę Helenę Waldera w r. śm. i za ++ z rodziny Kwiatek.

17.00 – Do Aniołów Stróżów o zdrowie i boże błogosław. dla syna Adama Kastarynda w 2 r. ur. i o opiekę Bożą dla całej rodziny.

Sobota ? 26.02.2011

8.00 – Za + Franciszka Wróbel w miesiąc po śmierci.

18.00 /niedz./ Za + męża i ojca Krystiana Wośnica w r. śm.

VIII Niedziela  Zwykła – 27.02.2011

7.00 – Za + Cecylię Wróbel w 1 r. śm., ++ Piotra i Klarę Wróbel, ++ z pokrew. i za dusze w czyśćcu cierpiące.

8.15 /niem./ Do Bożej Op. i Matki Najśw. z podz. za łaski, o zdrowie i Boże błogosław. dla syna Bernarda z ok. ur., za + męża Piotra i za ++ z pokrew. Grzesik, Krecik i Klemens.

9.00 /św. Anna/ Do Bożej Op., Matki Najśw. i św. Anny z podz. za łaski, o zdrowie i Boże błogosław. dla Alfreda Danisz w 75 r. urodzin oraz w int. rodziny.

9.30 – Za + Rafała Bensz w 1 r. śm., + Mieczysława Kurmańskiego w 5 r. śm. i za ++ z całej rodziny.

11.00 – Do Bożej Op. i Matki Najśw. z podz. za łaski, o zdrowie i Boże błogosławieństwo w rodzinie Moniki i Jana z okazji 30 r. małżeństwa.

15.00 – Nieszpory

16.00 – Do Aniołów Stróżów w intencji rocznych dzieci: Dawida Raudzis, Marcela Rogowskiego i Marty Mros oraz w intencji ich rodziców i chrzestnych.




Bractwo Różańcowe ? 14.02 ? 20.02.2011 r.

Modlimy się o ducha chrześcijańskiego w naszych rodzinach.




Pokolędowe refleksje ? cz. 3

Kolęda i rodzina to w pewnym sensie jedno i to samo. Nawet jeśli ksiądz w czasie kolędy poświęca garaż albo nową oborę to zawsze ma się to jakoś do rodziny; a już na pewno gdy to jest nowa sypialnia czy kuchnia. Owszem, podczas ostatniej kolędy znowu poświęciliśmy wiele nowych domów/ mieszkań, w których w ostatnich dwóch latach zamieszkało wiele nowych rodzin. Każda nowa rodzina to wielki dar dla naszej parafii. Wiele nowych rodzin łatwo odnalazło drogę nie tylko do pobliskiego sklepu, urzędu, ale również do kościoła. Choć wiemy, że czasami ten proces przebiega dłużej, z powodu różnych przyzwyczajeń, zwłaszcza gdy do kościoła z poprzedniego okresu zamieszkania jest blisko, mam na myśli zwłaszcza Opole. Albo też, gdy przeżywanie Dnia Pańskiego, tj. niedzieli, wiąże się z odwiedzinami u Mamy, a więc obiad, a wcześniej także odwiedziny kościoła. Cieszymy się, że wiele nowych rodzin łatwo znalazło swoje miejsce w naszej parafii, w naszym kościele. Widać to wyraźnie podczas niedzielnych Mszy świętych. Wierząca, religijnie zaangażowana rodzina, to największe bogactwo każdej parafii. Takich rodzin jest u nas bardzo wiele. Zdajemy sobie sprawę, jak wielkie stoi za tym wyzwanie dla nas kapłanów. Podczas kolędy, tu i tam, rozmawialiśmy o potrzebie specjalnej Mszy św. niedzielnej dla dzieci z rodzicami. Takie Msze są zwłaszcza w niektórych parafiach miejskich. Rodzice, którzy ze swoimi pociechami uczestniczą czasami w takich Mszach, widzą w tym duży pożytek. Ale rozmawiałem też ?na gorąco? z rodzicami, którzy co niedzielę uczestniczą ze swoimi dziećmi w naszych, tradycyjnie odprawianych Mszach ?dla wszystkich? i nie widzieli aż tak palącej potrzeby. Sami zresztą wskazywali, że w każdą środę jest u nas Msza św. szkolna, są też roraty, ze specjalnym kazaniem dla dzieci. Osobiście skłaniam się ku przekonaniu, że niedzielna Eucharystia winna zachować swój uniwersalny charakter, jako modlitwa wszystkich zgromadzonych wiernych, szczególnie rodzin. A dodać trzeba, że normalna droga przekazu wiary przebiega raczej przez rodziców: ojca i matkę, ku ich dzieciom, niż odwrotnie. Wielu duszpasterzy krytykuje tzw. Msze dziecięce, bo czynią one z rodziców biernych widzów zabaw, jakie wikarzy urządzają z dziećmi. Zwykle też przedział wiekowy dzieci jest dość rozległy, od 2 latek do 15. Dania podawane w restauracji zwykle są przez rodziców ?przystosowywane? dla ich dzieci, i nikt temu się nie dziwi. Wydaje się, że to samo dotyczy przekazu Słowa Bożego, które tylko chrześcijańscy rodzice winni przekazywać swoim dwulatkom, sześciolatkom, czy już dzieciom nastoletnim. Skłaniam się raczej ku temu, by w naszej parafii, co niedzielę, była ?Msza święta rodzinna? /o 11.oo/, tworzona przez kapłana, rodziców (np. czytanie Słowa Bożego) i przez dzieci, np. wspólne niesienie do ołtarza darów ofiarnych. Mocno wierzę, że ten zamiar uda nam się zrealizować, bo od dawna o tym myślę. [prob] – cdn.