Bractwo Różańcowe ? 25.01 ? 31.01.2010 r.

Modlimy się w intencji Ojca świętego Benedykta xvi oraz wszystkich ludzi chorych.




Liturgia Święta w Parafii od 25.01 ? 31.01.2010 r.

Poniedziałek ? 25.01.2010 Nawrócenie św. Pawła

7.00 – Do Miłosierdzia Bożego za + matkę Martę Dyga z ok. ur., poległego ojca Tomasza, + męża Gintra Szendzielorz, 4 szwagrów oraz w int. rodziny.

17.00 – Za + ojca Karola Kulik w 10 r. śmierci, matkę Paulinę, teściów Józefa i Marię Kondziela i za wszystkich ++ z pokrew.

Wtorek ? 26.01.2010 św. Tymoteusza i Tytusa

7.00 – Za + ojca Pawła Teda w r. śmierci, matkę Stefanię i za ++ z pokrew.

17.00 – Za ++ rodziców, brata Heinza, teściów, dziadków i za wszystkich ++ z rodziny Michala, Kokot i Kijowski.

Środa ? 26.01.2010 bł. Jerzego Matulewicza

7.00 – Za + matkę Florentynę Gonsior w r. śmierci, + jej męża, syna Manfreda, + Monikę Nels, jej męża i za dusze w czyśćcu cierpiące.

17.00 – Za + babcię Annę Niedworok w r. śmierci, dziadka Józefa, + ojca Józefa Niedworok, ++ dziadków Jadwigę i Szymona Reginek oraz o zdrowie i Boże błogosław. w rodzinie Kupilas i Niedworok.

Czwartek ? 27.01.2010 św. Tomasza z Akwinu

7.00 – Za ++ Pawła i Paulinę Długosz, ++ ich rodziców, synów Pawła i Jerzego i zięcia Arnolda.

17.00 – Za + męża, ojca i dziadka Franciszka Wrobel w r. śmierci, ++ rodziców, teściów, ++ z pokrew. i za dusze w czyśćcu cierpiące.

Piątek ? 28.01.2010

7.00 – Za + Marię Stotko /miesiąc po śmierci/.

17.00 – Za + matkę Bertę Kokot w r. śmierci, ojca Alojzego, + ojca Roberta Slotta w r. śmierci i + siostrę Krystynę.

Sobota ? 30.01.2010

7.00 – Za + ojca Franciszka Waldyra w r. śmierci, matkę Marię, teściów Jana i Gertrudę Chmiel i za ++ z pokrew.

18.00 /niedz./ Za + męża i ojca Jana Lisowski w 21 r. śm. ++ rodziców, teściów, 2 braci, bratową, za żyjących i ++ z rodziny Lisowski, Lysik, Wrobel i Libor.

IV Niedziela Zwykła – 31.01.2010

7.00 – Za ++ rodziców Pawła i Paulinę Lazik, , teściów Pawła i Annę, ++ z pokrew. obu stron oraz o zdrowie i Boże błogosław. w rodzinie.

8.15 /niem./ Za ++ rodziców Karola i Franciszkę Czok, brata Karola, teściów Bernarda i Zofię Kaps ++ z pokrew. oraz o zdrowie w rodzinie.

9.00 /św. Anna/ Za ++ rodziców Jana i Marię Patrzek, brata Jana Patrzek, ++ rodziców Jóefa i Albinę Danisz oraz o zdrowie i boże błogosław. w rodzinie.

9.30 – Za + matkę Marię Niedworok w r. śmierci + jej męża Józefa, syna Gintra, ++ ich rodziców, ++ rodziców Marię i Stanisława Lazik i za dusze czyśćcowe.

11.00 – Za + męża Tadeusza, syna, siostrę, rodziców z obu stron + Teresę Moch, matkę chrzestną ++ z pokrew. Konopka, Klemens i Staisz, za dusze czyśćcowe.

15.00 Nieszpory.

16.00 – Do Aniołów Stróżów w int. rocznych dzieci: Mikołaja Kochanek, Emila Wieszołek, Natali Lawa, Leny Jakubik i Maji Bogacz oraz w int. rodziców i chrzestnych.




Oczy wszystkich były w Nim utkwione

Pan Jezus co dopiero zaczyna swą publiczną działalność a już oczy wszystkich są w Nim utkwione. Zapewne u jednych było to spojrzenie podziwu, u innych sensacji; na pewno byli i tacy, którzy widzieli w Chrystusie oczekiwanego Mesjasza. Już przeszło dwa tysiące lat oczy ludzkości są utkwione w osobie Pana Jezusa. Oczy filozofów, teologów, historyków, także polityków, ale i zwykłych ludzi, świeckich i duchownych. Wzrok utkwiony w Chrystusie nie musi zawsze znaczyć to samo. Można patrzeć i wymądrzać się w duchu, filozofować, że to wszystko mógł urządzić zupełnie inaczej, że przecież nie musiał ponieść tak sromotnej klęski, że jest taki bezradny, choćby w obliczu strasznych trzęsień ziemi, itd. I można też wpatrywać się w Chrystusa z prosta wiarą, mieć w nim wzrok utkwiony i powtarzać w sercu: Jezu, ufam Tobie! Jak często nasze oczy są utkwione w znaku Pana Jezusa ukrzyżowanego? Chrystus ciągle przemawia do każdego z nas z wysokości swojego ukrzyżowania. Gdy Go ukrzyżowano, ktoś powiedział: Będą patrzeć na Tego, kogo przebodli. Niech oczy naszego serca będą utkwione w Tym, który do końca nas umiłował, który również swoje oczy ma nieustannie utkwione w naszym życiu, w naszym losie. Trwajmy w tym spojrzeniu miłości.




Niedziela III Zwykła

1. Dzisiaj III Niedziela Zwykła. Zapraszamy na nieszpory o godz. 15.00.

2. Od poniedziałku Msze św. będą sprawowane również wieczorem o godz. 17.00 a w sobotę o godz. 18.00.

3. W środę po Mszy św. wieczornej próba chóru.

4. W piątek od godz. 8.00 miesięczne odwiedziny chorych. Prosimy o powiadomienie o tych odwiedzinach wszystkich chorych.

5. W sobotę po Mszy św. porannej spotkanie Tercjarzy św. Franciszka. Również w sobotę o godz. 11.00 spotkanie Marianek.

6. Do wieczności odeszła Gertruda Resel ? l. 82. Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie.

7. Składamy podziękowanie za kolektę na potrzeby naszej parafii, za złożone przed kościołem ofiary na rzecz osób poszkodowanych w trzęsieniu ziemi w Haiti oraz za składane ofiary kolędowe. Dziękujemy również rodzinom z Krzanowic za posprzątanie świątyni parafialnej. W sobotę o godz. 9.00 do sprzątania kościoła prosimy rodziny z Wróblina z ul. Czarnowąskiej.

8. Dziękujemy Pani Katechetce i dzieciom, które kolędowały po naszych domach na rzecz misji, a parafianom za serdeczne przyjęcie.

9. Plan modlitwy różańcowej przed wieczornymi Mszami św. wg. Róż:

  • Pon. ? bł. Marii Merkert (M. Baron)
  • Wt. ? MB Pośredniczki Łask (I. Kijowska)
  • Śr. ? MB Nieustającej Pomocy (M. Czernia)
  • Czw. ? św. Jacka (D. Ceulla)
  • Pt. ? św. Moniki (K. Niestrój)



Zakończyliśmy odwiedziny duszpasterskie

Zakończyliśmy odwiedziny duszpasterskie w naszej parafii. Cieszymy się, że mogliśmy pobłogosławić wasze domy, wspólnie się pomodlić i przez chwilę porozmawiać, a także spotkać się z osobami chorymi. Dziękujemy za serdeczne przyjęcie, za poczęstunek, a także za zapewnienie nam przewozu na miejsce. Niech błogosławieństwo kolędowe kapłana wyda dobre owoce w życiu naszych rodzin i w całej wspólnocie parafialnej.




Bractwo Różańcowe ? 18.01 ? 24.01.2010 r.

Modlimy się w int. osób niewierzących oraz zaniedbujących życie chrześcijańskie z naszej parafii.




Zróbcie wszystko cokolwiek wam powie

Bóg przemawia do ludzi w różny sposób: przez cudowne zjawiska, znaki, czasami nawet przez choroby i inne doświadczenia. Najczęściej jednak przemawia do nas przez innych ludzi. Owszem, przez papieża, kapłana, przez katechetę. Zaś w zwykły, codzienny sposób, zwraca się do nas głosem osób nam najbliższych: głosem matki, ojca, małżonka, dziecka. Małżeństwo, rodzina to środowiska najbardziej umiłowane przez Boga, środowiska, w których każdy dzień słychać Boży głos. Więc nie dziwi nas to, że pierwszy wielki cud zdarzył się na weselu, w środowisku małżeńskim. A dokonał się poprzez posłuszeństwo słowu Bożemu. Matka Najświętsza, obecna na weselu w Kanie, uczy nas i gorąco zachęca do tego posłuszeństwa: Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie. Ci, którzy posłuchali słów Chrystusa nie pożałowali tego. Cała nasza życiowa mądrość i roztropność polega na tym, abyśmy starali się rozeznawać, które poruszenia w nas pochodzą od Boga, a które od Niego nie pochodzą. Wiele naszych porażek i klęsk życiowych bierze się z tego, że źle rozeznajemy albo z tego, że znając wolę Bożą, wyrażaną przez innych, poznaną w nauce Ewangelii, nie idziemy za tym, co mówi Pan Jezus. Maryjo, nasza najdroższa Matko, pomóż nam czynić to, co mówi do nas Twój Syn.




Niedziela II Zwykła

1. Dzisiaj II Niedziela Zwykła. Zapraszamy na nieszpory o godz. 15.00 w intencji rozpoczynającego się Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

2. W tym tygodniu Msze św. będą sprawowane tylko rano o godz. 7.00, z wyjątkiem soboty.

3. W czwartek przypada Dzień Babci, a w piątek Dzień Dziadka. Niech to będą dni serdecznej wdzięczności dla naszych kochanych Babć i Dziadków. Niech nigdy nie czują się osamotnieni i opuszczeni przez swoich bliskich. Pamiętajmy tez w modlitwach zarówno o żyjących jak i zmarłych Babciach i Dziadkach.

4. W sobotę w naszej parafii będzie adoracja Najświętszego Sakramentu. Będziemy się modlić za poległych, zamordowanych i zaginionych, a także chcemy wynagrodzić za zbezczeszczenie naszej świątyni podczas wojny, jak również za zbezczeszczenie kościoła św. Anny. Serdecznie zapraszamy na wyznaczone godziny adoracyjne. Plan adoracji jest następujący:

  • 7.00 Msza św.
  • 8.00 Czarnowąsy
  • 9.00 Borki
  • 10.00 Wróblin
  • 11.00 Krzanowice
  • 12.00 Siostry Jadwiżanki oraz inne osoby.
  • 13.00 Zakończenie adoracji

5. Do wieczności odeszła śp. Jolanta Kobienia, l. 44.

6. Wczoraj zakończyliśmy odwiedziny duszpasterskie w naszej parafii. Cieszymy się, że mogliśmy pobłogosławić wasze domy, wspólnie się pomodlić i przez chwilę porozmawiać, a także spotkać się z osobami chorymi. Dziękujemy za serdeczne przyjęcie, za poczęstunek, a także za zapewnienie nam przewozu na miejsce. Niech błogosławieństwo kolędowe kapłana wyda dobre owoce w życiu naszych rodzin i w całej wspólnocie parafialnej.

7. Składamy podziękowanie za dzisiejszą kolektę na potrzeby naszej parafii, za składane ofiary kolędowe, a także dziękujemy rodzinom z Borek za posprzątanie świątyni parafialnej. W piątek (w sobotę jest adoracja) o godz. 9.00 do sprzątania kościoła prosimy rodziny z Krzanowic z ul. Armii Ludowej.




Liturgia Święta w Parafii od 18.01 ? 24.01.2010 r.

Poniedziałek ? 18.01.2010

7.00 I. Za + Alojzego Wróbel /miesiąc po śmierci/. II. Za ++ rodziców Ferdynanda i Katarzynę Klimek, Pawła i Marię Kałuża, dwóch braci, siostrę, pięiu szwagrów, szwagierkę, bratanicę, za dusze czyśćcowe oraz za żyjących i ++ z rodziny Klimek i Kałuża.

Wtorek ? 19.01.2010 św. Józefa Sebastiana Pelczara

7.00 I. Za + Annę Staisch /miesiąc po śmierci/. II. Za ++ rodziców i teściów Annę i Jacka Kinder, Marię i Leopolda Laksy, ++ Antoninę, Jadwigę i Monikę Świerc, ++ z pokrew. obu stron i za dusze w czyśćcu cierpiące.

Środa ? 20.01.2010

7.00 I. Za + Marię Kornek, trzy szwagierki, dwóch szwagrów, + Stefana Czech, dwóch braci, ++ rodziców Kornek, Pogrzeba i Czech i za ++ z pokrew. II. Do Bożej Op. i Matki Najśw. podz. za łaski, z prośbą o zdrowie i Boże błogosław. dla syna i dla Marii z okazji urodzin oraz o opiekę Bożą w rodzinie.

Czwartek ? 21.01.2010 św. Agnieszki

7.00 I. Za + Reinholda Koerner /miesiąc po śmierci/. II. Za + Klarę Gregulec /od Bractwa Róż./.

Piątek ? 22.01.2010

7.00 I. Za + matkę Agnieszkę Schwiertz w r. śmierci, poległego ojca, siostrę i za ++ z pokrew. Schwiertz i Pogrzeba. II. Za + Annę Mateja /od Bractwa Róż./.

Sobota ? 23.01.2010

7.00 – Za poległych, pomordowanych i zaginionych parafian podczas wojny.

14.00 /św. Anna/ Ślub rzymski: Michał Kupiński i Daria Kusińska

18.00 /niedz./ Za + Jerzego Los w rocznicę śmierci, rodziców z obu stron, ++ z pokrew. oraz o zdrowie i Boże błogosław. w rodzinie.

III Niedziela Zwykła – 24.01.2010

7.00 – Za ++ rodziców Antoniego i Małgorzatę Kobienia, synową Jolantę, siostrę Adelajdę, ++ teściów Antoniego i Jadwigę Głowacki i za ++ z obu stron.

8.15 /niem./ Do Bożej Op. i Matki Najśw. z podz. za łaski, z prośbą o zdrowie i Boże błogosław. dla męża Ryszarda z ok. 80 r. urodzin, za ++ rodziców i siostrę.

9.00 /św. Anna/ Za ++ rodziców Katarzynę i Jana Gabrysch, Marię i Pawła Knop, brata Józefa, siostrę Łucję, szwagra Jana, ++ z pokrew. obu stron oraz o zdrowie i Boże błogosław. w rodzinie.

9.30 – Za + męża Alojzego Waindok w 9 r. śmierci, ++ rodziców Piotra i Marię Dandyk, teściów, siostrę, trzech braci, pięciu szwagrów, ++ z pokrew. obu stron oraz o zdrowie i Boże błogosław. w rodzinie.

11.00 – Do Bożej Op. z podz. za łaski, z prośbą o zdrowie i Boże błogosław. w rodzinie Anny i Ryszarda Kornek z ok. 50 rocznicy małżeństwa oraz za ++ rodziców z obu stron i ++ z pokrew. Kornek i Kulik.

15.00 Nieszpory.

16.00 – Za + męża Ryszarda Niedworok w rocznicę śmierci, ++ rodziców z obu stron i za ++ z pokrewieństwa.




Chrzest święty

W tradycji katolickiej chrzest zajmuje szczególne miejsce nie tylko z tej racji, że jest udzielany na wyraźne polecenie Jezusa Chrystusa: Idźcie i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego (Mt 28,19) ale dlatego, że jest pierwszym sakramentem, najpełniej wprowadzającym do wspólnoty Kościoła i uzdalniającym do przyjmowania innych sakramentów. Kościół uważa chrzest za bramę sakramentów, ponieważ nikt nie może być ważnie dopuszczony do innych sakramentów, dopóki nie przyjął chrztu. Chrystus ustanowił ten sakrament, aby wszyscy ludzie mogli osiągnąć zbawienie. Dziecku zasadniczo nie można odmówić chrztu świętego. Jeśli Bóg dał życie to pragnie również aby dziecko mogło stać się Jego dzieckiem przez chrzest. Rodzice dziecka. Zadania rodziców chrzczonego dziecka są ważniejsze niż zadania chrzestnych. Rodzice winni być ludźmi głęboko wierzącymi, dającymi gwarancje chrześcijańskiego wychowania swojego dziecka. Jeśli okaże się, że prośba o chrzest dziecka nie jest motywowana wiarą lecz tylko wyłącznie płytką tradycją lub zwyczajami i udzielenie chrztu niczego nie zmieni w ich życiu rodzinnym, to trzeba odłożyć chrzest. Jest to działanie pedagogiczne i ma zmierzać do tego, aby rodzina katolicka zgodnie ze swoim stanem wymownie pogłębiła wiarę i stała się bardziej świadoma swoich obowiązków we wspólnocie Ludu Bożego. Rodzice chrzestni: powinni być obecni jako urzędowi przedstawiciele reprezentują Kościół. W jego imieniu chrzestni przyjmują zobowiązanie troski o rozwój wiary dziecka, zwłaszcza dając świadectwo swoim życiem. Chociaż rola chrzestnych jest pomocnicza w stosunku do rodziców naturalnych to jednak oni deklarują pomoc rodzicom w realizacji istotnych obowiązków wiary i naturalnych powinności, zwłaszcza odnośnie do wychowania i religijno-ludzkiej formacji dziecka. W przypadku kiedy rodzice naturalni są słabo praktykującymi czy nawet obojętnymi, to rola chrzestnych nabiera pierwszorzędnego znaczenia, a więc mają zapewnić dziecku chrześcijańskie wychowanie. W związku z tym Kościół stawia przed chrzestnymi następujące wymagania: ? powinni być wybrani przez rodziców dziecka lub przyjmującego chrzest, ? wyrazili gotowość podjęcia się tego zadania i mają intencję pełnienia tej posługi, ? ukończyli 16 rok życia, ? są praktykującymi katolikami i przyjęli już sakrament bierzmowania, prowadzą życie eucharystyczne, żyją zgodnie z wiarą i są odpowiedni do podjęcia się zadania chrzestnego, ? nie zaciągnęli kary kościelnej, np. ekskomuniki za przerwanie ciąży,  ? nie są rodzicami naturalnymi dziecka.

Wyjątkowo chrzestnym może być również osoba prawosławna, natomiast osoba należąca do innego kościoła chrześcijańskiego może być jedynie świadkiem chrztu. Prawo kościelne wymaga jednego chrzestnego, zaś utrwalona tradycja zaleca wybrać chrzestnego ojca i matkę. Zdatność osoby do funkcji chrzestnego potwierdza jego własny proboszcz. Wymagania kanoniczne jasno wskazują, że należy zerwać z praktyką wybierania na chrzestnych ludzi przypadkowych lub przygodnych, zwłaszcza kierując się względami towarzyskimi, świeckimi bądź materialnymi. Nie należy duchowo krzywdzić dzieci, prosząc na chrzestnych ludzi niewierzących, obojętnych religijnie czy niepraktykujących. Kościół przypomina, że nie można dopuszczać do pełnienia tego urzędu osób żyjących bez ślubu kościelnego, w związkach niesakramentalnych lub np. młodzieży lekceważącej i zaniedbującej obowiązek katechizacji.

ks. W. Wenz